stor-perde-emlaklobisi

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor perde temizliği birçok kadın tarafından merak edilen bir konudur. Perdenin zarar görmemesi için kullanırken, temizlerken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü daha kullanmadan, rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler. Hatta stor perde alırken ilk sordukları soru nasıl temizleneceği olur. İşte; stor perde temizliği ve nasıl ütüleneceği ile ilgili işinizi kolaylaştıracak bilgiler;

Stor Perde Temizliği

stor-perde-emlaklobisi

1 – Stor perdenin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın. Kumaşın katlanmamasına ve kırışmamasına dikkat edin. Aksi halde üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.
2 – Stor Perdeyi temizlerken kullanacağınız beyaz sabun veya deterjanla, köpürtülmüş ılık ve temiz suyu yumuşak temizleme süngeriyle kullanınız.
3 – Stor Perdenizi yukarıda tamamen toplayınız.
4 – Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız.
5 – Hazırladığınız temiz zemine yatırarak borusunu “oklava” gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız.
6 – Temizleme süngerini hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkmadan biraz nemli bırakın (çok sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak, perde kenarlarına paralel bir şekilde ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz.
7 – Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız. Kuru – yumuşak bir havlu ile kurulayınız.
8 – Yine yerde stor perde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takınız. Perdenizi aşağıya kadar indirerek camda asılı şekilde iyice kurumaya bırakınız.

Bu işlemleri yaptığınızda içinizin rahatlayacak ve perdelerinizin artık tertemiz olduğunu hissedeceksiniz.

Stor Perde Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

stor-perde-emlaklobisi

Stor perde temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken unsur kimyasal temizleyici kullanılmamasıdır. Farklı yapıda kumaşlara sahip olabilen storlarda kimyasal kullanımı perdelerin görünümünde deformasyona sebep olabilir.

Benzer Haber  Ahşap oyuncaklar ve ahşap beşikler

Stor perdelerin, tavanla olan bağlantısından çıkartmak gerekir.

Temizliğin ilk aşaması ise elektrik süpürgesi ile perdelerin tozunu dikkatlice almaktır.

Tozdan kurtulduktan sonra geniş bir alana katlamadan serdiğiniz stor perdenizi nemli bir bez yardımıyla fırçalayabilirsiniz.

Stor Perdeyi Çıkarmadan Temizlemek İçin;

stor-perde-emlaklobisi

Perdenizi sık sık yıkıyorsanız, sürekli mekanizmasından çıkarıp temizlemeniz hem mekanizmasına hem perdeye zarar verecektir. Perdeyi çıkarmadan temizlemek için;

  • Kova içindeki deterjanlı sıcak suyu güzelce köpürtün. Temiz bir süngeri deterjanlı suya batırarak fazla suyunu sıkın.
  • Perdenizi son yerine kadar tamamen açın.
  • Elinizle tutabileceğiniz genişlikte plastik veya tahta parçasını perdenizin arka kısmına dayayarak ön taraftan süngerle silin. Yani arkasında destek olan kısmı bastırarak silme işleminde başarılı olmanız için arka kısmına destek veriyorsunuz. Bu işlemi yaparken perde kenarlarının yıpranmamasına özen gösterin.
  • Tüm perdeyi önlü arkalı şekilde bu teknikle sildikten sonra durulama suyu yaparak aynı işlemi sabunsuz su ile yapın. Çabuk kurumasını istiyorsanız havlu ile kurulama işlemi yapabilirsiniz. Ama  perde ince dokuda olduğu için zaten çabuk kuruyacaktır.

Çift Mekanizmalı Stor Perde Temizliği

stor-perde-emlaklobisi

Çift mekanizmaslı stor perde için de  yukarıdaki aynı işlemi uygulayabilirsiniz. İster önce birini temizledikten sonra diğerine geçersiniz isterseniz perdenin iki kısmını da indirerek aynı anda temizleyebiliirsiniz. Fakat bizim önerimiz iki tarafı da ayrı ayrı temizlemeniz olacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra aynı şekilde sonuna kadar açarak kurumaya bırakınız.

 

Yorum Yazın