Sürgülü Kapı

Sürgülü Kapı

Sürgülü kapı teknolojinin kapı sektörüne sağladığı en önemli avantajlardan biridir. Bu avantajı hem pratik kullanım hem de görsellik olarak düşünebiliriz. Pratik kullanım tarafı ağırlıklı olarak fiziksel durumu kapsamakta. Bu sayede artık daha az iş gücü harcanıyor.

Özellikle dar alanlar için olmazsa olmaz bir çözüm. Öte yandan görsellik açısından da büyük bir fark yaratmakta. Eski tip kapıların her dekorasyona uyumlu olması pek mümkün değildi.

Aksine, o kapıya uygun dekorasyon oluşturulmaya çalışılıyordu. Fakat günümüzde neredeyse her dekorasyon için farklı sürgülü kapı modeli bulunabilmekte.

Yaşam alanlarımız; günümüz koşulları ve kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen özelliklere sahip. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de değişimler sürmüştür ve gelişen teknoloji modern tasarımları ortaya çıkarmıştır. Evin tüm odalarında kullanılan kapılar,  mobilyalar günümüz şartlarına uygun değişimler geçirerek değişmiştir.

Kullanım amacına göre değişen bu kapılar akordeon, alüminyum alaşımlı, klasik ve cam gibi çeşitli modellere sahiptir.

Böylece yatak odası, oturma odası gibi alanlar için farklı farklı kapılar kullanılabilir. Malzeme olarak da MDF, PVC ve ahşap gibi çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Sürgülü kapılar kendi içlerinde birden fazla özelliğe ayrılmaktadır. Bu kapılardan başlıcaları ise şu şekilde:

 Akordeon Sürgülü Kapı:

Sürgülü Kapı

Akordeon sürgülü kapılar genellikle estetik kaygıyla kullanılmaktadır. Çünkü tam olarak bir kapı görevi görmez. Tek başına bir çözüm olmadığı için genellikle dar odalarda kullanılır.

Genel olarak, bulunduğu odada iyi bir tamamlayıcı dekorasyon unsuru olduğunu söyleyebiliriz. Fakat son dönemlerde kullanılan malzemeye göre kullanım amaçları değişebilmektedir.

Özellikle de ahşaptan yapılan akordeon kapılar fazlasıyla kullanışlı olabilmektedir. Bu konuda yalıtım özelliğiyle fark yaratmaktadır.

Ayrıca MDF ve PVC malzemeden yapılan akordeon kapılar da çeşitli mekanlarda kullanılabilmektedir. Fakat ahşap malzemeden yapılan kapılar, MDF ve PVC’den yapılanlara göre yaklaşık iki kat daha pahalıdır.

Bunun da ana sebebi ahşap kapıların işlenmesinin daha uzun sürmesi ve ürünün dayanıklılığıdır.

Akordeon kapıların geçmişleri tarih öncesine dayanır. İlk olarak dükkan kepengi olarak tarih öncesinde kullanılmışlardır.

Günümüzde akordeon kapıların ev ve iş yerlerinin her alanında kullanımı yaygınlaşmıştır.

Bu kapılar, dar alanlarda daha fazla kullanılmaktadır ve pek çok sayıda modeli de bulunur.  Çok sayıda görünüme sahiptirler ve akordeon kapı modellerinin en fazla tercih edilen çeşidi ise ahşap görünüme sahip ve camlı olanlardır.

MDF ve PVC’den yapılan kapılar 150 lira civarındayken ahşaptan yapılanlar 250-300 TL arasında değişmektedir.

Benzer Haber  Evlerde Retro Dekorasyon İle Nostalji Havası

Alüminyum Alaşımlı Sürgülü Kapı:

Sürgülü Kapı

Alüminyum alaşım kapılar da tıpkı akordeon sürgü kapılar gibi tek başına anlam ifade etmeyen bir kapı türüdür. Genellikle mutfak ve banyo gibi bölgelerin camlarında bulunmaktadır.

Bunun sebebi ağırlıklı olarak havanın geçirgenliği ile ilgilidir. Bu noktada alüminyum alaşımla sürgülü kapı hakkında 2 nokta bulunuyor.

İlki, çok hoyrat davranılırsa kısa süre içerisinde yıpranabilir. Bu nedenle aldığınız alüminyum kapıları 2-3 kez incelemeniz işe yarayabilir.

İkincisi ise üründe olası hasar durumlarında yapabilecekleriniz. Bu genellikle “zımpara, astar ve son kat fırça” adımlarıyla ilerlemekteyiz.

Klasik Sürgülü Kapı:

Sürgülü Kapı

Klasik sürgülü kapı, günümüzün en çok kullanılan kapı türüdür. Bunu ağırlıklı olarak, evin önemli bölgelerinde görmek mümkündür. Bunun da sebebi geçişlerde rahatça kullanabilmenizdir. Genellikle şeffaf görünümde olmakla birlikte farklı renk ve desenlerde satılabiliyor.

Sürgülü kapılar içerisinde en çok kullanılan modellerden olduğunu söyleyebiliriz. Bunun da sebebi fiyat/performans olarak en iyi çözümü sunan modellerden olmasıdır. Fiyatları ortalama 450-500 TL arasındadır.

Sürgülü kapılar şık, estetik, modern ve işlevsel yönleri ile eviniz için yer tasarrufu sağlayarak hoş bir görünüm katacaktır.

Sürgülü kapı ile evinizdeki iç mekanları daha ilgi çekici hale getirmeniz mümkün. Bu kapılar sadece odaları birbirinden ayırmakla kalmayarak, evinizin kilerini, deposunu, çamaşırhanesini de gizler.

Kiler ve çamaşır odası gibi dar alanlara sahip evlerde kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Sürgülü kapılar yanlara çekilerek açıldığı için belirli bir mesafesi olan yerlerde kullanılır ve kapının içe veya dışa açılmasına gerek olmadığından alan tasarrufu sağlar.

Sürgülü kapıların kullanımı sadece yatak odası ve oturma odası ile sınırlı değildir. Banyo, kiler, çamaşırhane, çocuk odası, balkon gibi evin her alanında kullanılabilir.

Sürgülü kapılar, demir, ahşap, plastik ya da metal olabilir. Kapılar camlı olabileceği gibi camsız yada tamamen kapalı yaptırılabilir.

Sürgülü Cam Kapı:

Sürgülü Kapı

Cam kapı, sürgülü modeller arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Bunun temel sebebi sahip olduğu görünümdür. Bu sayede dekorasyonlar ayrı bir ahenk kazanmaktadır.

Ayrıca görüş açısına olanak sunması da sürgülü cam kapılar için bir başka önemli avantajdır. Görüş açısı, özellikle de kullanım kolaylığı açısından genel kitlenin önceliklerden biri.

Sunulan bir başka kolaylık ise, kapının sağa sola rahatça hareket edebilmesidir.

Bu da ürünü kullananların daha zahmetsizce kapıyı açmasını sağlar. Ayrıca bulunduğu mekanda da zarif bir görünüm oluşturur.

Sürgülü cam kapılar, günümüzde oldukça trend olmuştur ve modern, şık görünüşleri bu modeli tercih sebebi yapmıştır. Ayrıca sürgülü kapılar oldukça kullanışlıdır ve bakımları kolaydır.

Sürgülü cam kapı modeli, tercih ettiğiniz her mekanda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Benzer Haber  Mutfak Temizliği İçin Pratik Çözümler

Sürgülü cam kapılar, diğer kapılara göre bakımı yapılmadan da uzun zaman boyunca kullanılabilir.

Sürgülü cam kapılar, 2 farklı modelde üretilir. Gizli sistem ve boru tipi olarak modelleri ayrılır.

Boru tipi cam kapı sisteminde, boru şeklinde sürme sistemi gibi aparatları görürsünüz. Gizli sistemde ise yalnızca dekoratif bir kutu bulunur.

Boru tipi, gizli sisteme göre daha hafif ve daha küçük ölçeklerde sürgülü cam kapı için uygulanabilir.

Gizli sistemin taşıma gücü daha çoktur. 2 modeli de oldukça kullanışlıdır. Güvenlik emniyet anahtarı sayesinde, kapılar oynamaz ve yerinden çıkmazlar.

Stoperler, sola ve sağa konulmuştur. Bunlar, kapının hızlı bir şekilde kapatılması söz konusu olduğunda anında emniyeti oluşturarak istenilen genişlikten daha fazla açılmasını engeller.

Sürgülü Kapı Sistemleri

Sürgülü cam kapılar ihtiyaca göre kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar: Boru tipi ve gizli sistemdir. Boru tipi kapılarda ürünün boru şeklindeki mekanizması ve diğer pek çok parça gözükmektedir.

Gizli sistem ise dışarıdan sadece bir kutu gibi gözükmektedir. Boru tipi kapılar nispeten daha ufak yerlerde kullanılır çünkü taşıma gücü daha büyük olan gizli sistemdir. Fakat kullanım kolaylığı ve görünüm olarak ikisinin de amacı karşıladığını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte cam kapılar, sürgülü kapılar içerisindeki en pahalı çeşittir. Ortalama fiyatı 1500 ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Sürgülü kapı daha çok mutfak ve misafir odası gibi alanlarda kullanılsa da her oda için kullanıma uygun bir kapı modelidir. Balkon kapılarında, kiler kapılarında, banyo kapılarında,  tuvalet kapılarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Özellikle yazlık evlerde daha fazla kullanıldığı görülür. Bazen de şık duruşu sebebiyle balkon kapıları sürgülü kapı olarak yaptırılır. Kimi yerlerde de sadece kiler için kullanılır.

Sürgülü Kapı Fiyatları

Sürgülü kapı fiyatları özelliklerine göre değişir. Seçeceğiniz kapı modeline göre ödeyeceğiniz rakam da değişiklik gösterir. Camlı sürgülü kapı, ahşap sürgülü kapı, pimapen çeşidine göre fiyatları değişir.

Sürgülü kapı için fiyat listesi:

1.Akardiyonlu sürgülü kapı (85.203 ebatlarında) : 150 TL

2.Alüminyum alaşımlı sürgülü kapı (standart ölçülerde) : 297 TL

3.Klasik sürgülü kapı (normal ölçülerde) : 485 TL

4.Sürgülü cam kapı(8 mm kalınlığında) : 1990 TL

Sürgülü Kapı Sistemleri

Sürgülü kapı sistemleri için seçenek çok fazladır. Bu modeller arasından kendi ihtiyacınıza cevap verecek modeli bulmanız gerekmektedir. Ayrıca ihtiyacınıza cevap vermesi yetmeyecektir. Evinize şık ve estetik bir görünüm de kazandırmalıdır.

Sürgülü kapı modelleri ise şu şekildedir;

  • Ahşap
  • Pimapen
  • Duvar içi
  • Demir
  • Cam
  • Akordiyonlu modeller
  • Alçıpan

Yorum Yazın