havuzbahce

Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Süs havuzu nasıl yapılır? Günümüzde bahçesi olan birçok ev vardır. Bu bahçeli evlerde genelde karşısına çıkan unsur ise şüphesiz süs havuzu olmakta. Süs havuzları sayesinde bahçelerinizde estetik görünümünü yanı sıra adeta bir huzur ortamı oluşuyor. Bundan dolayı süs havuzları oldukça tercih edilmektedir. Pek çok insana planı olan bir soruları farklı yöntem ve teknikleri çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Eğer evinizde bahçeniz var ise mutlaka sizinle bu süs havuzu yapımı yapmanıza şiddetle tavsiye ederiz. Yapacağınız süs havuzu sayesinde eviniz oldukça hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Özellikle peyzaj görevlileri tarafından sıklıkla yapılmakta olan bir süs havuzu görevi genelde karşımıza ışıklı modeller ile karşımıza çıkmaktadır. Bu da özellikle akşam vakitlerinde oldukça hoş bir görünüme ve huzur veren bir su sesine eşlik etmektedir.

havuz

Süs havuzları nerelerde yapılmaktadır sorusuna cevap ise şudur:

Genelde halka açık yerlerde parklarda alışveriş merkezlerinde, apartmanların girişlerinde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde hastane girişlerinde ya da belediyeler tarafından özel yapılmış su ve süs havuzları bulunmaktadır. Yani kısacası aslında gittiğimiz pek çok yerde bu süs havuzları ile karşılaşmaktayız. Hele ki içine konulan kaplumbağa ya da balıklar sayesinde oldukça hoş bir görünüm sunan bu havuzlar aynı zamanda canlılar için de ev sahipliği yapmakta.

Süs Havuzu Modelleri

Karşımıza çıkmakta olan süs havuzu çeşitleri oldukça fazla olmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen normal bir havuz şeklinde yapılıp fıskiyeleri eklenerek suyu dans ettiren renkli renkli şıklığın kullanıldı modeldir. Bu yöntemle bu havuz türüne oldukça eğlenceli bir görünüm sunulur.

süshavuzu

Bunun yanında başka bir şey iste yapay olarak tasarlanmış şelalelerdir. Bu havuzlarda özellikle su sesi ön planda olmaktadır huzur veren bu sesi sayesinde şelaleden su sesleri akar. Böylece insanlara Su sesi yani adeta gerçek bir şelale havası yansıtılır bu havuz modeli ile genellikle günümüzde kafe veya lokanta tarz yerlerde karşılaşıyoruz. Yani kısacası topluluğu fazla olduğu yerlerde en çok kullanılan model bu olmaktadır.

Benzer Haber  Ev Dekorasyonu Lykke Etkisi

havuz

Son havuz modelimiz ise perde şeklinde yapılan özellikle duvara monte edilen modeldir bu sayede su şekilli olarak akmaktadır. Bu da suyun estetik bir görünüm ile birlikte huzur sunmasını sağlar. Yani kısacası özetle söyleyecek olursak günümüzde yapılmakta olan süs havuzu çeşitlerinin hepsi insanlara huzur ve estetik bir hava katmakta olup şekilli olarak akmaktadır, bu da suyun estetik bir görünüm ile birlikte huzur sunmasını sağlar.

 

havuz

Süs Havuzu Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde karşımıza çıkan pek çok süs havuzu modeli var şimdi bunların yapım aşamalarından söz edeceğiz.

İlk olarak Bahçenizde bulunan bir hortum yardımıyla süs havuzu yapmak istediğiniz bu ütü belirleyerek bulunan bir daire oluşturunuz bundan sonra ise etrafına tahta koyarak işaretleme yapınız.

Sonraki aşamada ise bir sprey boya ya da normal bir boya yardımı ile daire çizilmektedir Daha sonrasında dairenin içinde kalmakta olan işim veya taşlar sökülerek olan boşaltılmalıdır boşaltma işleminden sonra bu alanı kazmaya başlayabilirsiniz.

Üç aşamada ise en dıştaki ilk başta çizdiğimiz dairenin içine daha küçük bir daire çizilir ve aynı şekilde buraya tahta koyulur Son küçük ayının içindeyiz ne de yer almakta olayı açmıyor bulunuyorsa bu Çimler toplanarak kenara kaldırılır ama atılmaz burada açılmamasının amacı ise havuz yapımı bittikten sonra bu çimlerin Havuzun kenarında yer alması olacaktır.

Diğer bir yaşamımızda havuzun tahmini olarak derinliği bulunmaktadır. Buna göre de kazmaları devam edilir.

  1. aşamada ise Havuzun içine geniş bir naylon serilmesi gerekiyor bunların saatten sonra ise üzerine tam olarak gelecek bir muşamba seriniz. Bu aşamada mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor çünkü naylon ve muşamba dolaşacak bir delik havuzumuzu berbat edebilir

Sıradaki aşamada havuzumuza yavaş yavaş su doldurmaya başlanır.

Su dolmaya başladığında ise eğer havuzun içinde fazlalık naylon ya da muşamba kaldıysa bunlardan kurtulması gerekiyordu dolayısıyla kesme işlemleri yapılır.

Benzer Haber  Garaj Yaptırmak

En son aşamaya yaklaşırken bu aşamada ilk başta sökmüş olduğum için ve diğer taş gibi unsurlar havuzumuzun çevresine döşenmeye yani süslenmeye başlanılır

Yapmakta olacağınıza burada size tavsiyemiz havuzumuzun kenarlarını büyük taşlarla süsleme Enes olacaktır hatta bu taşları boyayarak renkli bir havuz çerçevesi de yapabilirsiniz.

süshavuzu

Havuzun su doldurdunuz bölüm ne isterseniz küçük taş parçaları dökerek de süsleyebilirsiniz Yukarıda örnek verdiğimiz hortum unsurunun yanı sıra günümüzde yapılmakta olan havuz modellerinde geniş traktör lastikleri çok sıkı bir şekilde kullanılmaktadır.

Eğer evinizde bahçe varsa mutlaka ama mutlaka bir süs göleti yaptırmalısınız bu sus havuzuna yerleştireceğiz balık ya da kaplumbağa gibi hayvanlar sayesinde hem canlılara ev sahipliği yapabilir hem de Bahçenizde şık bir görünüm güzel bir huzur ortamı yerleştirebilirsiniz

Süs bahçe havuz yapmakta kullanılan taşları ise birçok mağazadan bulabilirsiniz.

Günümüzde bahçeye süs havuzu yapmak amacıyla kullanılmakta olan bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu daha çok mini süs havuzlarını aldırılır bu havuz yapmaktayken gerekli olan malzemeler ise kazma, kürek, süs taşları ve geniş bir kap olmaktadır.

Diğer havuz yapımı bakımından diğer modeller ile karşılaştırıldığında en kolay olan Bu modelde Bahçenizde çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir modeli olmaktadır.

İlk olarak bulduğunuz kabın derinliğinde bir çukur kazarak bu kabı çukura yerleştirmeniz gereklidir. Daha sonrasında ise bu kabın diplerine taşlarla doldurunuz saçlarınız orta büyüklükte olursa daha çok avantaj sağlayacaktır. Daha sonrasında zemini hazırladıktan sonra içerisine su doldurabilirsiniz.

Su doldurma işleminden sonra hisse bu kabın çevresini taşlarla ya da çiçeklerle süsleyebilirsiniz içerisinde koyacağınız 3 balıkla bile oldukça şık görünüm sunacak bunu havuz modeli diğer süs havuzları ona oranla daha küçük ve daha pratik bir model olmaktadır.

Yani kısacası eğer şık bir görünüm yansıtmak istiyor iseniz bunu yapmak oldukça kolay bir işlemdir.

Yorum Yazın