Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Amerikan Mutfak Modelleri ve Fiyatları

Amerikan mutfak olarak da bilinen açık mutfak modelleri son yıllarda mutfak ve salon dekorasyonlarının vazgeçilmez trendlerinden biri olmaya devam ediyor ve giderek daha da yaygınlaşıyor. Tasarım sanatının gelişmesiyle de açık mutfak modelleri de her geçen gün daha da çeşitleniyor pek tabii ki. Amerikan mutfak modelleri için geniş bir seçenek şansı vardır. Bu mutfak modelinin tarihi 1640 ile 1840 yıllara kadar uzanıyor. Böyle eski bir tarihe sahip olan bir tasarımın yıllar içinde değişikliğe uğrayarak modern bir görünüm kazandığını söyleyebiliriz.

Hayatın son derece hızlı aktığı ve hemen her şeyin saniye saniye değiştiği bugünün dünyasında ise zamandan daha kıymetli olan belki de tek bir şey var, o da alan. Evler küçülüyor, çünkü ev yapılacak yerler azalıyor. Buna bağlı olarak fiyatları artıyor ve erişilmeleri güçleşiyor. Bir yandan da mimarlar, iç mimarlar, dekoratörler ve tasarımcılar bu küçülen iç hacimlerini etkin kullanmak çözümleri arıyorlar. Amerikan mutfak bu çözümler arasında hiç şüphesiz en önemlilerden bir tanesi. Oturma odası ve mutfağı birleştiren bu estetik ve pratik mutfak çözümünü seçkin örneklerinden oluşan bir haber hazırladık sizin için. İşte, amerikan mutfak modellerinden bazıları;

Eski ve yeninin birleşimi

amerikanmutfak

Açık mutfaklar yer sıkıntısı çeken evler için ideal bir mutfak çözümü olmalarının yanı sıra, bugün artık iç hacmi bol ve müsait olan evlerde de estetik ve pratik özellikleri için tercih edilir hale geldiler. Mutfağı yalnızca yemek yapılan bir yer olmaktan çıkaran, oturma odasıyla birleştirerek aynı zamanda bir yaşam alanı haline getiren açık mutfaklar, kendi içlerinde de pek çok farklı biçimde inşa edilebiliyorlar.

Benzer Haber  Bakımı Kolay Salon Bitkileri

Endüstriyel cazibe

amerikanmutfak

Beyaz zemin, tavan ve duvarların koyu bir ahşap tonundaki mutfak dolaplarıyla iddialı bir kontrast oluşturduğu bu açık mutfakta, yoğun metal kullanımı da kompozisyona dahil olunca ister istemez endüstriyel tarzda dekorasyondan izler bulmak mümkün hale geliyor. Bu tarza yakın olmasanız bile buradaki uygulamanın oldukça şık olduğunu teslime etmek gerekiyor.

Açık mutfağa taze bir yorum

amerikanmutfak

Açık mutfakların pek çok farklı tarzda ve biçimde yapılabildiğini belirtmiştik. Ancak hemen hemen her açık mutfakta ortak olan bir şey varsa o da mutfak adasıdır. Öte yandan bu son derece ilginç ve iddialı açık mutfakta bir mutfak adası yok. Hatta üst mutfak dolapları bile yok. Bunun yerine bolca pozitif boşluk, harika rüstik parkeler ve şık bir yemek masası var. Sonuç ise tek kelimeyle mükemmel.

Mermer cazibesi

amerikanmutfak
Doksanlı yıllarda yerini bir süreliğine granit ve laminant mutfak tezgahlarına terk eden mermer tezgahlar bugünlerde bütün ihtişamlarıyla geri döndüler. Bu harika açık mutfakta da gri damarlı beyaz bir mermer kullanılmış ve mutfağa müthiş bir karakter katmış.

Dairesel bir tasarım

amerikanmutfak

Duvarları da dairesel bir yapıda olan bu son derece ilginç mutfak, asimetrik mutfak dolaplarıyla da ayrıca ilgi çekici. Mutfak adası da tezgah ve mutfak dolapları gibi dairesel bir tarzda ve bir tür yay şeklinde uzanıyor.

Amerikan Mutfak Fiyatları

Fiyatlar mutfağın büyüklüğüne göre değişmektedir. Yani metre kare fiyatı ile hesap yapılmaktadır. Büyük mutfaklar için maliyet daha fazla olacaktır. Ortalama olarak 350 tl ile 4500 tl arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Örnek olarak :

120 cm 382 tl

200 cm 699 tl

300 cm 1399 tl

300 cm 3124 tl    gibi rakamlar arasında değişmektedir.

Yorum Yazın