Tavan Boyama Nasıl Yapılır?

Her ev için geçerli olan tavan boyama nasıl yapılır sorusu, tavanın belli bir düzenle boyanması ve boya kusmadan uzun süre kalması için önemli. Her ne kadar duvar boyamaya göre biraz daha arka planda kalsa da ev için en az onun kadar önemlidir. Gerek duvar ve mobilyalarla birlikte evin ambiansını gerekse ışığın odaya yansımasını etkileyen en önemli faktörlerden olan tavan boyama işlemi, bu nedenle üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Tavan boyama baştan savma yapılırsa bir süre sonra sırıtabilir ve bu da odada tekrar tavan boya yapmanızı gerektirir. Bir diğer problem de, eğer dikkatli yapılmazsa tavan boyası damlayarak mobilyalarınıza zarar verebilir. Aynı şekilde boyanın kalitesi de en az yapılışın iyi olması kadar önemli. Bir şey alırken hesaplı olanını tercih etmek elbette normaldir fakat fiyat tek başına bir kriter olursa uzun vadede daha büyük problemler çıkartabilir. Peki iyi bir ambiyans için tavan boyası nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir? Bu gibi pek çok sorunun cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz:

Tavan Boyası İçin Gerekli Malzemeler:

Merdiven

Branda

Fırça

Plastik Rulo

Boya Izgarası

Kova

Tavan Boyasının Hazırlanış Süreci:

İlk olarak, eğer mümkünse odadaki eşyaları başka bir odaya taşıyın. Boya lekeleri kolay kolay çıkmadığı için mobilyanıza damlamamalı. Eğer odadaki mobilyalar ağır olduğu için taşınamıyorsa üzerlerini brandayla kapatabilirsiniz. Sonrasında ise kullanacağınız kadar tavan boyasını kovaya boşaltın. Üzerine su ekleyeceğiniz için kalan boyayı sonrasında kullanmak pek mümkün olmayacaktır. Sonrasında istediğiniz kıvama getirmek için su ekleyin. (Su miktarı ortalama olarak kovadaki boyanın %15’i kadar olmalıdır.) Bu aşamada tavanınızda onarım gerektiren yerler varsa onları kazıyıp alçıyla onarımını yapmalısınız. Boya aşamasında aksaklıklar yaşamamak için bu kısım da fazlasıyla önemli. Sonrasında ise yukarıdaki listede yer alan rulo, merdiven, fırça gibi malzemeleri boyanın yapılacağı odaya taşıyın.

Benzer Haber  2019 Ev Dekorasyonu Trendleri

Tavan Boyasının Yapılışı:

Öncelikle tavan ile duvarların birleştiği noktaları robot fırçasıyla boyayın. Duvarlarınızın korunması ve odada istenilen ambiansın oluşması için robot fırçası önemli bir detay. Sonrasında rulonuzu kovaya batırıp boyayı alarak boyamaya başlayabilirsiniz. Çok fazla taşma olmaması için ruloya çok boya almamak daha iyi olacaktır. Boyama stili olarak birkaç farklı model olsa da istenen ambians için zikzak şeklinde yapmak iyi bir seçim.

Tavan Boyasının Püf Noktaları

Boyayı yaptıktan yaklaşık 1.5-2 saat sonra tekrardan bir kat daha geçmeniz, boyanızın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Tavan Boyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavan boyası seçerken evinizin tavanına zarar vermeyecek ve kalıcı olacak bir boya olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer daha önce aldığınız boya evinizdeki tavanda pek olmadıysa ya da başka nedenlerden dolayı memnun kalmadıysanız konuyla ilgili çevrenizi ve internetteki yorumları değerlendirerek bir tercih yapmanızı öneririz.

 

 

Yorum Yazın