tepetaklak-ev

Tavanında Yürümenin Mümkün Olduğu: Tepetaklak Ev

1970’lerin sosyalist tarzıyla dekore edilen ve Polonya’da bulunan bu evin tavanında yürümek mümkün! İlginç mimarisiyle her yıl dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiyi ağırlayan Tepetaklak Ev Gdansk’ın yaklaşık 39 kilometre güneyindeki Szymbark köyünde yer alıyor. Aynı zamanda yapı, Szymback’ta bulunan Wiezyca Dağı’nın eteklerinde konumlanmış olan tek ev.

Yok Olan Değerlerin Bir Simgesi

tepetaklakev

Tepetaklak Ev (Upside Down House), Polonyalı bir iş adamı ve Daniel Czapiewski adlı hayırsever tarafından oluşturulan bir proje. Yapımı 2007 yılında tamamlanan bu tuhaf evin en önemli özelliği ise sahip olduğu anlam. Ev aslında, Polonya’da komünizmin çöküşünü, geleneklerin ve değerler sisteminin baş aşağı olduğu modern dünyanın bir alegorisini sembolize ediyor.

İç dekorasyonu da 1970’lerden kalma mobilyalarla döşenmiş. Hatta içeride klasikleşmiş sosyalist propagandayı yayınlayan eski bir televizyon bile var. Projenin sahibi Daniel Czapiewski tarafından tasarlanan bu ilgi çekici yapının insanlara vermek istediği mesaj, komünist yaşamın Polonya’daki düzeni altüst ettiği. “Bu dünyayı insanoğlu bozdu ve sadece insanoğlu onu düzeltebilir.” diyor Czapiewski.

Tepetaklak Ev Ziyaretçilerin Başınızı Döndürecek!

tepetaklak-ev

Ziyaretçiler içeri çatı pencerelerinin birinden giriş yapıyorlar ve içeri girdikten sonra da evin tavanında dolaşabiliyorlar. Ancak evin içinde yürümek öyle kolay bir iş değil. Yatak, kanepe, sandalyeler, lambalar, masa… Her şeye baş aşağı bir perspektiften bakılıyor. Ayrıca çoğu ziyaretçi yapı içerisinde birkaç dakika kaldıktan sonra, baş dönmesi ve deniz tutmasına benzer şikayetler yaşadıklarını belirtiyorlar.

Czapiewski’nin şirketi Danmar, normalde bu evi inşa etmek için üç haftalık bir süre öngörmüş. Ancak yapımı normal bir evin inşasından 5 kat daha uzun sürmüş ve 114 günde tamamlanabilmiş! Bu gecikmenin nedeni ise, duvarların tuhaf açıları yüzünden işçilerin bir hayli zorluk çekmeleri.

Kafaları karışan işçiler, yapım aşamasında her üç saatte bir mola vermek zorunda kalmışlar. Ayrıca sorun, evin sadece baş aşağı şekilde inşa edilmesi değil, aynı zamanda eğimli bir yüzey üzerinde bulunması. Bu durum, güvenilir ve düz bir yüzeyin konforunu da ortadan kaldırmış haliyle. Maliyet açısından da normal bir eve göre çok pahalı olan Tepetaklak Ev’in sadece temelleri için 200 metreküp beton kullanılmış.

Benzer Haber  Süper Kahraman Odaları

tepetaklakev

Evin diğer bir önemli özelliği ise, dünyanın en uzun kalasının bu evin yapımında kullanılmış olması. Söz konusu kalas, 36.83 m uzunluk ve 1.1 ton ağırlık ile Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmış. Ayrıca İşçi Partisi önderi ve Nobel Barış Ödülü sahibi Lech Walesa’nın yazı masası da evin içerisinde yer alan eşyalardan biri.

Hem tarihi ve politik mesajlar taşıyan eserlerden hoşlanan kişiler, hem de tepetaklak bir evin içerisinde dolaşma deneyimini yaşamak isteyenler için oldukça tatmin edici olan bu yapı, dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken ilginç eserlerden birisi.

Yorum Yazın