Ters Dubleks Ev Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ters dubleks ev satışlarında oldukça fazla artış yaşanıyor. Sıradışı konut tiplerine ilgi gösteren bireylerin sorularıyla karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor. Satış fiyatlarının neden düşük olduğu,  yatırım için ters dublekslerin tercih edilip edilemeyecekleri merak konusu…

Ters dubleks ev satın almadan önce evlerin lokasyonuna, sel gibi bir durumda nasıl etkileneceğine, fiyatına, odaların iç ve dış özelliklerine bağlı olarak yatırım kararı verilmeli.

Ters Dubleks Ev Nedir?

ters ev emlaklobisi

Lüks dubleks evler, iki katlı olacak şekilde inşa edilmiş olurlar. Genellikle kaç oda olduğuna bağlı olarak üst katta daha az sayıda, alt katta ise daha çok sayıda odaları bulunur. Merdivenlerden yukarı çıktığınızda sizi küçük bir oda karşılar.

Ters dubleks ev satın alınır mı? Ters dubleks dairelerde ise tam tersi bir durum söz konusu olur. Genellikle giriş katı ve -1. katta bulunan daireler satışa sunulurlar. Alt kattaki dairenin de bir üst kat ile birlikte satışa sunulması,  evin değerinin artmasını sağlar.

Zeminin aşağısında, ışık almayan, havalandırması yetersiz dairenin satışının yapılmayacağı bilindiği için bu tür bir yöntem uygulanmaktadır. O konutun da satın alınması ve mağduriyet yaşanmaması için ters dubleks adı altında satışı yapılır.

Metrekare sayısı aynı olan normal bir daireyle kıyaslandığında genellikle daha uygun fiyatla satıldığı için tercih sebebidir. Bu durumun asıl sebebi ise satışın hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi, ev satın alacak kişilere de kolaylık sağlamasıdır.

Ters dubleks evlerde merdivenle evin içerisinden inip çıkılabilir fakat normal dublekslerden farklı bir dizilimi vardır. Üst katta daha büyük ve daha fazla sayıda oda mevcutken, alt katta daha küçük odalar bulunur.

Ters Dubleks Ev Fiyatları Neden Düşük?

ters ev emlaklobisi

Gayrimenkul sektöründe, yapılacak yatırımda her türlü detay göz önünde bulundurulmalıdır.

Benzer Haber  Kız Bebek Odası Dekorasyonu

Kiralanacağı gibi satış işlemleri de yapılabilir. Satış fiyatında yapılacak olan indirim ya da havalandırma, ışık gibi sorunların önüne geçilmesiyle sorunsuz satış yapılabilir.

Emlakçılar, genellikle satışın gerçekleşmesi için evle ilgili abartılı övgüler sunabiliyorlar. Masrafsız, kaliteli bir konut sağlanmadığı takdirde, ters dublekslerden övgüyle bahsedilmesi mümkün olmuyor.

Ters dubleks olarak tanıtılan konutlarda üst katta bulunan odaların yerine, alt kattaki odaları ve rutubet sorunu olup olmadığını incelemeniz gerekiyor.

Ters Dubleks Alınır Mı?

Evde herhangi bir havalandırma, ışık almaması gibi bulunmuyorsa rahatlıkla alıp satılabilecek bir konut olarak tanımlanır.

ters ev emlaklobisi

Ters dubleks evlere ön yargıyla yaklaşılmasının bir diğer nedeni ise, alt kattaki odaların küçük camlarının sokaklardaki kaldırım taşlarına yakın bölgede bulunmasıdır. Bu durum sel olayında evin zarar göreceği anlamına gelir.

Önlem alınmadığı takdirde mağduriyet yaşanacaktır. Herhangi bir sorunu olmayan ters dubleks bulunursa hem kısa hem de uzun vadede yatırım yapılabilir.

Yorum Yazın