Türkiye’den Muhteşem Taş Evler ve Özellikleri

Türkiye’den muhteşem taş evler ve özellikleri yazımızdan taş evler ve modellerini inceleyebilirsiniz. Ev yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanışlı olmasıdır. Eski zamanlardan beri insanlar evlerini bulundukları coğrafyaya, bulundukları iklime uygun malzemelerden yapmışlardır.

Soğuk yerlerde sıcak tutan malzemeler ile kapalı evler, sıcak yerlerde serin tutan malzemeler ile gölgelerden faydalanılan evler yapılmıştır. Yerine göre dağın içine oyulan evler yapılırken yerine göre de üzeri hasır kaplı çadır tarzı evlerde kalınmıştır. Ancak tarihin ilk zamanlarından beri her daim ilgi gören evler taş ev modelleridir.

Taş ve yapısı sebebi ile yazın serin tutan kışın ise betona göre çok daha ılık olan taş evler, dayanlıklı olmasının yanında uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Deprem gibi doğal afetlerde diğer yapı malzemelerine göre çok daha dayanıklıdır. Kullanılan taşına ve tasarımına göre modern taş ev modelleri farklılıklar gösterebilir.

Tek Katlı Klasik Taş Evler

tasevler

Bu tarz evler daha çok yazlık mekanlarda tercih edilen, verandası ve bahçesi olan ev modelleridir. Ülkemizde Alaçatı ve Bozcaada’da bolca kullanılan bu yapı doğal bir yapı malzemesi kullanıldığı için hava alma özelliğine sahiptir. Yaz aylarının sıcak ve nemli günlerinde evin içerisinde bu nemi hissetmemenizi sağlar.

Tek katlı taş ev modellerinde balkon yerine veranda tercih edilirken iki katlı olanlarında balkon ya da cumba tercih edilebilir.

Cumbalı Taş Evler

tasevler

Taş evlerde genelde iki katın üzerine çıkan kat sayıları yoktur. Şehir merkezlerindeki taş bina yapılarında çok daha fazla kat sayısına yer verilebilir. Taş ev mimarisinde iki katlı evlerde farklı balkon ve cumba yapısı ile süsleme yapılabilir.

Benzer Haber  Ahşap Ev Dekorasyonu

Ahşabın taş evlerde birleştirme yapı malzemesi olarak da kullanıldığını göz önüne alındığında taş ile ahşap arasında iyi bir uyum vardır. Hem renk olarak hem tarz olarak kendine has harmoniye sahip bu materyalleri modern taş evlerde görmek mümkündür.

Büyük ve Gösterişli Taş Evler

tasevler

Var olan asıl binanın yan kısımlarına yapılan eklemeler ile taş evleri genişletebilirsiniz. Bu mimari tarzında var olan evin üzerine kat çıkmaktansa arazi uygunluğuna göre evi yanlara doğru genişletmek daha doğru olur. Farklı çatı tarzı ile eski binayı birleştirdiğinizde ortaya tamamen yenilenmiş bir ev tasarımı çıkar.

Verandalı Taş Ev Modelleri

tasevler

Taş evlerin çatısı bulundukları bölgeye göre tasarlanır. Eğer çok yağış alan bir bölgede ise dik ve eğimli çatılar tercih edilirken kurak ve sıcak bölgelerde yassı ve geniş çatılar tercih edilir. Geniş çatıların ön kısmını olması gerekenden daha uzun yaparak istediğiniz alanda kullanabileceğiniz sundurma yani verandaya da hazırlık yapmış olursunuz. Sıcak yaz gecelerinin vazgeçilmez mekanı verandaları dilerseniz kendi ek çatısı ile de tasarlayabilirsiniz.

Taş Ev Fiyatları

Türkiye genelinde her bütçeye uygun satılık onlarca taş ev var. Çanakkale’nin bir köyünde 24 bin TL ‘ye eski bir köy evi de alabilirsiniz, Çeşme Alaçatı’da 1 milyon 250 bin TL’ ye lüks bir taş ev de…

Son yıllarda tamamen doğal taşlarla inşa edilen binalar daha çok tercih edilmeye başladı. Söz konusu evlerin daha sağlıklı olduğu yönünde genel bir kabul var. İnşa edilirken maliyeti yüksek olsa da, uzun vadede bakım gerektirmediği için daha ekonomik olduğu düşünülüyor. Betonarme ev gibi boya ya da ahşap ev gibi vernik ve koruyucu bir malzeme gerektirmeyen taş evler yazın serin kışın sıcak olmalarından ötürü de tercih ediliyorlar.

Benzer Haber  Hızlı Temizlik İçin 4 Tüyo

 

Yorum Yazın