Türkiye’nin En Pahalı Yalısı: Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı

Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı 550 Milyon TL Fiyatla Satışa Çıktı!

İstanbul Boğazı’nın, mimarisiyle en dikkat çeken yalılarından biri olan, ‘Filinta Mustafa’ olarak bilinen Tophane Müşiri (Mareşal) Zeki Paşa için yaptırılmış olan şato görünümlü yalı, 550 milyon TL’ye satışa çıktı.

İstanbul Boğazı’nın Avrupa Yakası Sarıyer ilçesi Rumelihisarı Mahallesi’nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında bulunan  ve 23 oda, 5 salon ve 8 banyoya sahip,  130 yıllık Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı, rekor ücretle satışa çıktı. Sultan II. Abdülhamid nazırlarından ‘Filinta Mustafa’ olarak tanınan Tophane Müşiri Zeki Paşa için yaptırılmış yalının satış fiyatı ise 550 milyon TL olarak belirlendi.

Yalı, Dünyanın ise en pahalı 10 evi arasına girdi

Yalı, 1981 yılında 650 milyon liraya satışa çıkarılmıştı. Satışı Arap ülkelerine duyurabilmek için o dönem Arapça ve İngilizce dillerinde broşür bastırıldı. 2011 yılında ise yalı, 200 milyon liraya yeniden satışa sunuldu. Fakat istenen değere ulaşmayınca satış gerçekleşmedi, mülk sahibi de satmaktan vazgeçti. 2 yıl önce yeniden yalının satışa çıkarılmasına karar verdi. 550 milyon lira üzerinden satışa çıkarılan yalının satış ilanı, 1 Ekim’de güncellendi.

Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından yapılmıştı

Yalı, 19. yüzyılın 2. yarısında bilinen pek çok önemli binada imzası bulunan Fransız mimar Alexandre Vallaury’a yaptırıldı. Son Osmanlı padişahı VI. Mehmed’in damadı olan Ömer Faruk Efendi tarafından satın alınmıştı. Boğaz’daki diğer yalılardan onu ayıran en önemli özellik ise mimarisinin şatoya benzer olması. Barok üslupta olan yalı, 5 katlı 130 yıllık bir geçmişe sahip. Yalıya hem bahçeden hem de deniz tarafından girilebiliyor.

Yalı, kat kaloriferiyle ısıtılıyor ve 510 metrekare oturumlu 4 kat ve ayrıca bodrum katından oluşan toplam 2 bin 489 metrekare kapalı kullanım alanına sahip. Tavan yüksekliği katlara göre değişiklik gösteriyor ve yalıda kat aralıkları 3.03 metre ile 4.78 metre arasında değişiyor.

Benzer Haber  Yatak Odası Mobilyalarında Trendler

Her katta 5’i deniz manzarasına sahip toplam 6 oda, 1 büyük orta salon (sofa) 1 banyo, 1 tuvalet, 1 mutfak mevcut. 4 bin 32 metrekarelik bahçesi ve 110 metrelik rıhtım boyu ile Boğaz’ın en görkemli ve son kalan sahil saraylarından biri olan asansörlü yalıda, 4 araçlık kapalı otopark da mevcut.

Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı Geçmişi

‘Filinta Mustafa’ olarak tanınan Mustafa Zeki Paşa ya da Tophane Müşiri Zeki Paşa (1849-1914), Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in en güvendiği general ve devlet adamlarından biriydi. II. Abdülhamid döneminde 18 yıl boyunca Tophane Müşiri olarak görev yaptı.

Tophane Müşiri Mustafa Zeki Paşa’nın 4’üncü kuşak torunlarından Gökhan Atasever, Zeki Paşa’nın mal varlığının tespiti için 2015 yılında dava açmıştı. Miras için hukuk mücadelesini sürdüren Atasever, 70 civarındaki diğer vasilerin kendisine ulaşması çağrısı yapmıştı.

Türkiye’nin en pahalı gayrimenkulü olarak gösterilen yalı için, söz konusu fiyata satıldığı ve tapuya işlendiği takdirde yıllık 5,5 milyon TL değerli konut vergisi ödenecek.

 

 

Yorum Yazın