Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İspanyolların Baranda, İtalyanların Taraça olarak adlandırdığı verandalar, zemin kat balkonu olarak nitelendirilir. Sundurma balkonları olarak yan kısımları açık, genellikle üst kısımları çatılı yapılardır. Bahçe zeminiyle aynı hizada ya da biraz yükseltilmiş olarak yapılır. Veranda dekorasyonu , ilk mimari örnekleri görülen Hint tarzıyla dizayn edilir.

Veranda Dekorasyonu İçin Mobilyalar

Verandanın kullanım alanına ve inşa modeline göre mobilya seçilmelidir. Genellikle sedir ve ahşap monte mobilyalar kullanılan verandalarda keten dokulu kumaşlar seçilir. Bahçe mobilyaları kategorisinde bulunan bambu ve bambu görünümlü mobilyalar, geniş alanlarda muazzam konfor sunar. Tekli, ikili ve üçlü koltukları, ayaklı salıncak veya veranda çatısına asılabilen salıncak koltuklar, şahane tasarım sunar.

verandadekorasyonu

Minimalist Veranda Dekorasyonu

Veranda dekorasyonu , kenar çitleri ve özellikle ahşap oymacılık ürünü paravanlar ile tamamlanır. Akdeniz tarzı bembeyaz ahşap kenarlıklar, verandaya otantik bir hava katar. Orta sehpa, sabit masa veya tasarım sandalyelerle tarzınıza uygun bir alan oluşturabilirsiniz.

Veranda-Dekorasyon

Veranda Aydınlatmaları

Özellikle bahar ve yaz aylarında sık kullanılan verandalar, akşam keyiflerinin vazgeçilmezidir. Akşam yemekleri, çay saatleri ve gece kahvesi sohbetlerine dek verandada zaman geçirilir. Bu nedenle aydınlatmasının çok iyi ve doğru şekilde yapılması gerekir.

Veranda-Dekorasyon

Aydınlatma İçin Önemli Detaylar

Yaz ayları ve akşam saatlerinde ışığa gelen sineklerden, böceklerden korunmak ve veranda keyfini yaşamak için aydınlatma unsurlarına doğru dizayn etmek gerekir. Sivrisineklerden koruyan led ışıkları, verandanın çevresi boyunda dizayn etmek, hem hoş bir efekt verir hem de konforunuzun devam etmesini sağlar.

Veranda-Dekorasyon

Doğru Aydınlatma

Veranda dekorasyonu aydınlatma içeriklerinde, yemek masası üzerinin iyi ve masa ölçülerinde aydınlatma sağlaması gerekiyor. Yayılan değil, odaksal ışık kullanılarak, karanlıkta yemeklerin net görülmesi sağlanmalıdır. Aplikler, veranda ve bahçe tasarımlarına görsel kalite katan faktörlerdir. Duvar aplikleri, merdiven ve çit aplikleriyle, dekorasyona sempatik dokunuşlar kazandırabilirsiniz.

Benzer Haber  Ada mutfak modelleri

Veranda-Dekorasyon

Dış Alan Aydınlatması

Bahçe, kır, orman, tarla veya arazi gibi alanlarda konfor kadar güvenlikte önemlidir. Verandanın aydınlatma gereçleri, dış alan görüntüsünü kesmeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Veranda civarına yayılan ışık kullanımı sağlanarak, dışarıdan gelen kişiler veya çevrede olup bitenler rahat görülebilmelidir. Bahçelerde güneş enerjisiyle çalışan, mumluk tipi seyyar lambalar veya bahçe neonları kullanmak rahatlık sağlar.

Veranda-Dekorasyon

Yorum Yazın