Viktorya Tarzı Dekorasyon Fikirleri

Viktorya tarzı dekorasyon fikirleri ile ilgili tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Viktorya tarzı dekorasyon için en önemli unsur mobilyalardır. Mobilyaların da en dikkat çeken özelliği titizlikle yapılmış işlemeleridir. O dönemin soyluluk anlayışına göre işlemelerin fazla oluşu zenginlik simgesi olarak kabul edilirdi.

Viktorya-Tarzı-Dekorasyon-Fikirleri-emlaklobisi

Viktorya Tarzı Dekorasyon Ne Demektir?

Britanya İmparatorluğu zamanlarında, Kraliçe I. Victoria döneminde başlayan ve sanayi devrine kadar süren akıma genel olarak Victoria tarzı denilmektedir. O dönemlerde üst sınıfa ait ailelerin yaşamlarını sürdürdükleri evler, Victoria tarzı ev dekorasyonu için en tipik örneklerdir.

Bulunduğu dönemden adını alan ve uzun yıllardır etkisini kaybetmeyen Viktorya tarzı ev dekorasyonu, dönemin etkisiyle gösterişin temsili oldu. Britanya İmparatorluğu Kraliçe Victoria zamanında ortaya çıkan dekorasyon yapısında, binaların dış kısmından iç mekanda kullanılan en küçük objeye kadar her bir detay zengin ögeler barındırıyordu.

viktorya tarzı dekorasyon ile ilgili görsel sonucu

Viktorya Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Victoria tarzı dekorasyonun en belirgin özelliği düzenlilik ve süslemedir. Bu dönemde odalar özel kullanım ve günlük kullanım için ayrılmıştır. Bu dönemde salon, misafirlerin ağırlandığı ve evin dekorasyonunu yansıtması nedeniyle en önemli bölümüdür. Salondan sonra gelen oda ise yemek odasıdır.

Victoria tarzı dekorasyonda boşluklar pek fazla sevilmez. Bu nedenle  evin her köşesi, özenle seçilmiş, süslemelerle dolu nesnelerle dolu olmalıdır. Evinizi Viktoria tarzında dekore ederken dikkat etmeniz gereken ilk nokta mobilyalardır. Victoria tarzı mobilyalar özenle seçilmiş ahşap malzemelerden yapıldıkları için son derece sağlam ve kalıcı olurlar. Mobilyaların en dikkat çeken özelliği titizlikle yapılmış işlemeleridir.

Victoria tarzı ev dekorasyonunda ikinci nokta  duvarlardır. Viktoria tarzı ev dekorasyonunda duvarlar, karmaşık desenli duvar kağıtları, ipek püsküller ve özenle dokunmuş halılar ile kaplanmıştır. Favori desenler ise daha çok geometrik, çizgili ve karmaşık kombinasyonlardan oluşmaktadır.

Benzer Haber  Çiçek Dekorasyonu!

Viktoria tarzı ev dekorasyonunda renk seçimi genellikle koyu tonlar üzerinde olmalıdır. Mor, kahverengi ve çikolata tonları, kırmızı ve altın renkleri en sık kullanılan renkler arasındadır.

Ä°lgili resim

Günümüzde Viktorya tarzı dekorasyon elde etmek için el oyması ve ahşap görünümün ön planda olduğu ürünlerden bulmak gerekiyor. Özellikle ahşabın ön plana çıktığı son yıllarda bu tarz ürünleri bulmak zor da değil fakat eğer gerçek ağaçtan elde edilmişse yüksek bir bütçe ayırmaya dikkat etmek gerekiyor.

İhtişam, gösteriş ve zenginliğin sembolü olan Viktorya tarzını yaşam alanlarına uygulamak için diğer dekorasyon tarzlarına göre daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Özellikle antika eşyaların kullanımı, incelikle işlenmiş kıvrımlara sahip olan objeler gibi ürünler daha nadir bulunabildiği ve işçiliği daha çok olduğu için biraz daha pahalı olabiliyor.

Yorum Yazın