Viktorya Tarzı Ev Dekorasyonu

Viktorya Tarzı Ev Dekorasyonu

Ortaya çıktığı dönemden adını alan ve uzun yıllardır etkisini kaybetmeyen Viktorya tarzı ev dekorasyonu, dönemin etkisiyle ihtişamın temsilcisi olmuştur. Britanya İmparatorluğu Kraliçe Victoria zamanında ortaya çıkan dekorasyon stilinde, binaların dış kısmından iç mekânda kullanılan en küçük aksesuara kadar her bir detay zengin ögeler barındırır.

Günümüzde Viktorya Tarzı Ev Dekorasyonu

Seneler içerisinde  farklı dönemlerden etkilenmiş Viktorya tarzı ev dekorasyonu, günümüzde de mekânların yapılarında ve kullanılan aksesuarlarda etkisini hissettiriyor. Her ne kadar bu etki çok yoğun olmasa da antika tarzı objelerden hoşlanan ve 1800’lü yılların ihtişamını yaşam alanına yansıtmak isteyen kişiler, Viktorya tarzı dekorasyonun inceliklerinden faydalanıyor.

Viktorya tarzı dekore edilmiş bir evde odalar, günlük ve özel kullanım için faklı kategorilere ayrılır. Misafirlerin ağırlanması ve dekorasyonun en önemli ögelerini yansıtması sebebiyle salon, evin en özel bölümü olarak nitelendirilir.

İnce ve İhtişamlı Detaylar

Viktorya tarzı ev dekorasyonu, modern dekorasyonun ön plana çıkardığı minimal unsurlarla tam bir tezat yaratır. Odalarda çok fazla boşluklara rastlamak mümkün değildir. Odanın her alanında dikkat çekici ve gösterişli bir detaya rastlanır. Bu detaylar ise muhakkak ev sahibinin zevkini ve karakterini yansıtan özellikler taşır.

Viktorya tarzı dekorasyonu tam anlamıyla yansıtabilmek için düzenlilik ve süsleme olan iki temel unsura dikkat etmek gerekir. Sade ve modern bir görünümden uzak, şık detaylara sahip olan fakat her bir nesnenin doğru konumlandırılmış olduğu düzenli bir sisteme göre dekorasyon uygulaması yapmak gerekir.

Günümüzde Viktorya tarzı dekorasyon yapabilmek için el oyması ve ahşap görünümün ön planda olduğu ürünleri araştırıp bulmak gerekir. Özellikle ahşabın ön plana çıktığı ürünleri günümüzde bulmak çok da zor değildir. Fakat gerçek ağaçtan elde edilmişse yüksek bir bütçe ayırmanız gerekir.

Benzer Haber  Modern Tavan Dekorasyon Fikirleri

İhtişam, gösteriş ve zenginliğin sembolü olan Viktorya tarzını yaşam alanlarına uygulamak için diğer dekorasyon tarzlarına göre daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Özellikle antika eşyaların kullanımı, incelikle işlenmiş kıvrımlara sahip olan objeler gibi ürünler daha nadir bulunabildiği ve işçiliği daha çok olduğu için biraz daha pahalı olabilir.

Yorum Yazın