Wabi Sabi Tarzı Dekorasyon

Japon usulü dekorasyon 2018 yılının modası haline geldi. Son dönemde farklı arayışları olan kişiler tarafından tercih edilen Wabi Sabi tarzı dekorasyon aslında hepimizin çok iyi bildiği, el emeği ürünlerin sadeliğiyle ortaya çıkan bir dekorasyon olarak biliniyor. Yani dekorasyon söz konusu olduğunda ne kadar sade ve el ile üretilmiş izlemini verilirse o kadar Tabi Sabi tarzı bir dekorasyon yaratılmış oluyor. Jütten yapılmış objeler, yenilenen ev eşyalarının değişik formlarda kullanılması her detayda yaşanmışlık hissinin verilmesi bu sistemi en iyi şekilde yansıtır.

Wabi Sabi Tarzı Dekorasyon ile ilgili görsel sonucu

El Emeği Ürünler

Genelde el emeğiyle yapılan ürünlerin tercih edildiği bu dekorasyon tarzında, eski moda mum avizeler, bakaralar ve Vintage sade ürünler tercih edilebiliyor. Önemli olanın sade ve konforlu olduğu Wabi Sabi dekorasyon stiliyle her zaman doğal ve konforlu bir yaşam stilini yansıtabilirsiniz. Renk seçiminde ise koyu yeşiller, amel rengi ve doğayı yansıtan kahve tonları tercih edilebilir. Mekanda önemli olan özgür hissetmek ve minimum eşya kullanarak dekorasyonu oluşturmaktır.

Eşyaların Ruhuna Dokunmak

Wabi Sabi Tarzı Dekorasyon ile ilgili görsel sonucu

Feng Shui’ye benzetilse de eşyaların ruhuna dokunmak anlamına gelen bu dekorasyon stilinde, elinizdeki basit eşyaların değerini farklı biçimde şekillendirmek ya da eşyaların ruhunu yansıtacak biçimde kullanmak son derece önemlidir. Eşyaların ruhu söz konusu olduğunda el emeğiyle yapılmış gibi görünen ürünler doğallıklarına dokunulmadan kullanılır. Bu şekilde mekanda sade, özgür ve özgün bir tema ortaya çıkar.

Uzak Doğu Kültürü

Wabi Sabi Tarzı Dekorasyon ile ilgili görsel sonucu

Uzak Doğu aslında son derece sade ve “yeterli” bir kültürel süreçtir. Yani ihtiyaç olan kadarını dekorasyonda kullanan ve gereksiz detaylarla kalabalık ve kaos yaratmayan bir dekorasyon söz konusudur. Bu da tercih edilen eşyaların en yeterli olanlarının seçilmesi ve ihtiyaç duyulan tüm gereksinimlerin karşılanması için en detaysız ürünleri tercih etmekle mümkün olmaktadır. Wabi Sabi stilinin en güzel örneklerinden biri olan masalarda en az detay uygulamak üretilen ürünler sanıldığı kadar ucuz değildir. Son derece pahalı olabilen bu ürünler, dekorasyon için ciddi bir bütçeye sahip olmanızı gerektirebilir. Bu durumda dekorasyonu farklı biçimde kullanan iç mimarlarla çalışarak karar verebilirsiniz.

Benzer Haber  Modern Tavan Dekorasyon Fikirleri

 

Yorum Yazın