Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yatak temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Yaşamımızın belli bir bölümü uykuda geçer. Yatak odası en sık kullanılan bireysel alanlardan biridir. Düzenli kullanım gerektiren bireysel alanlarda tertip ve temizliğin sağlanması için bazı rutinler oluşur. Günlük rutin işler ve temizlik günleri olarak ikiye ayrılabilir. Temizlik günlerini ise kapsamlı temizlik ve rutin temizlik olarak ayırabiliriz.

Yatak odası düzeni oluştururken günlük yapılması gereken işler bir düzen oluşturur ve uzun vadede yapılması gereken iş yükünü hafifletir. Günü sonlandırırken ferahlık veren temiz bir yatak keyfi deliksiz ve kaliteli bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. İşte, yatak temizliği için püf noktalar…

Yatak odasını havalandırın

Güne başlarken sağlıklı bir yaşam için yapılacak ilk işlerden biri yatak odasını havalandırmak olacaktır. Salonlar, mutfaklar ve diğer yaşam alanlarını havalandırmak güne daha zinde başlamanızı sağlar. Her gün bunu tekrarlayabilir, bütün pencereleri açarak temiz hava akımı oluşmasını sağlayabilir, kirli hava oluşmasını önleyebilirsiniz.

Yatak temizliği yapılacak günlerin dışında, yatağın rutin toplanması ve düzenlenmesi gibi yapılması istenen ufak işleri ihmal etmeyerek uzun vadede iş yükünü azaltabilirsiniz. Yalnızca sabahları olmamakla birlikte, sağlıklı bir yaşam için günün belli saatlerinde birkaç defa odalarınızı havalandırmanızı öneririz.

Yatakları toplayın

Sabah uyandığınızda kişisel ihtiyaçlar ve bakım ön plandadır. Ardından yatak odasını elden geçirmek günün geri kalan zamanlarında göz yormayan bir yaklaşım olacaktır. Her zaman aynı motivasyonla yatak düzeni oluşturmak istemeyebilirsiniz.

Basit işlemlerle yatak örtülerini elden geçirerek kısa sürede bir düzen oluşturabileceğiniz ürünler kullanabilirsiniz. Yatak örtüleri, yastık kılıfları, çarşaflar ve bilumum öğelerle nevresimleri toparlayıp değiştirdiğiniz günler vardır. Bu günlerde yeni nevresim ürünleri ve yatak örtülerini serebilir, yastık kılıflarını değişebilir ve çarşafları yenileyebilirsiniz. Duruma göre çarşaf ya da yastık kılıfı değiştirme günleriniz daha sık olabilir.

Benzer Haber  Viktorya Tarzı Ev Dekorasyonu

Kalıcı lekelerin oluşmasını önlemek

 

Gerek yetişkinler için gerekse çocuklu aileler için yataklarda oluşabilecek kirlerin temizlenmesi, kapsamlı temizlik günü temizleme ihtiyaçlarından biri olabilir. Günlük kazalar, dökülen içecekler, ter ya da idrar gibi sıvılar yatak örtülerini kirletir ve koku yapar. Hem koku yapmaması hem de kirlerin temizlenmesi açısından kolları sıvamaya başlayabilirsiniz.

Soğuk su yardımı ile sirke ya da diğer temizlik ürünlerini kullanarak lekelerin silinmesi gereken yerleri silebilirsiniz. Geçici bir temizlik önlemi olacaktır. Öncelikle dökülen bir içecek gibi bir sıvı ise çarşaflara sızmadan üzerinden bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla alınması gerekir. Amaç lekelerin oluşmasını önlemek olacaktır.

Lekelerin tekstil ürünlerine nüfuz etmeden çıkarılması gerekecektir. Dökülen yiyecek ya da sıvıları kaldırın. Üzerini tamamen temizledikten sonra çok sıcak olmayan bir su ile temizleme ürününü yatağınızı bez yardımıyla silerek kalıcı leke oluşmasını önleyebilirsiniz.

Elektrikli süpürge ile toz ve kirlerin alınması

Günlük yaşam alanlarında ölü deri kalıntıları zamanla birikmektedir. Tozlar, kirler, ölü deri kalıntıları birikmesini önlemek için pratik bir şekilde elektrik süpürgesi yardımıyla tozunu alabilirsiniz. Yatak temizliği söz konusu olduğunda elektrik süpürgesini toz ve kirlerini almak için kullanabilirsiniz.

Kötü kokuların giderilmesi

Yatağınızda yalnızca deri kalıntıları olmaz, zamanla kokular da siner. Hem temiz hem de ferah bir görünüm için evinizi havalandırmak yeterli olmayacaktır. Yatak çarşafları, yastık kılıfları ve diğer örtüleri kaldırıp yıkarken, geride kalan yaylı yatak modelini temizlemek için öncelikle elektrikli süpürge yardımıyla tozların alınması gerekir.

Ölü deri kalıntıları ve tozlar süpürge yardımıyla alındıktan sonra, kokuların oluşmaması için yatak üzerine karbonat dökebilir ve yaklaşık yarım ya da bir saatin ardından elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyebilirsiniz. Doğal koku gidericileri kullanabilirsiniz. Karbonat doğaldır ve koku gidermede ideal olarak kullanılabilir.

Benzer Haber  Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Lavanta yağı ise yatağın hem güzel kokmasını sağlayacak hem de daha dingin bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Birkaç damla lavanta yağı ile karbonatı kullanarak elektrik süpürge ile temizledikten sonra nevresim ürünlerini kullanabilirsiniz. Dinginlik sağlayan kokuları tercih edebilir, uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Pratik yatak temizleme yöntemleri

Yatağınızda şilte koruyucu kullanabilirsiniz. Uzun vadede iş yükünü kaldırabileceği gibi yatak ünitelerini koruyacaktır. Yatak koruyucuları kullanarak lekelerin şilte ve diğer malzemelere sızmasını engelleyebilirsiniz. Bu tür yatak koruyucu üniteler makinelerde kolaylıkla yıkanır ve temizlenir.

Eğer yatak şiltenizin iki tarafı aynı kalsın istiyorsanız, belli aralıklarla şiltenizi çevirin. Böylelikle uzun vadede iki farklı yüz aynı oranda eskiyecek, tek taraf diğerinden daha eski bir görünüme sahip olmayacaktır. Yatak koruyucularını temin ederken alerjiler göz önünde bulundurulmalı, alerji karşıtı ürünler satın alabilirsiniz.

Eğer kalıcı bir leke oluşmasını önlemek üzere yatağınızı sildiyseniz, ıslaklığın uzun sürede koku yapmasını önlemek için bir vantilatör ya da kurutma makinesi ile kurumasını hızlandırabilirsiniz. Olası küf oluşması riskini ortadan kaldırır, sıvılardan sızan lekelerin nevresim ürünlerine sızmasını önleyebilirsiniz.

Yorum Yazın