yatak-baza

Yatak ve Baza Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yatak ve baza seçiminde dikkat edilmesi gerekenler özellikle sorunsuz şekilde ürün temin ederek uzun süre kullanım isteyen kişilerin beklentilerine yanıt verecektir.

yatak-baza

go here Yatak Ve Baza Neden Önemlidir?

go to link Yatak ve baza almak sağlık açısından önemli bir durumdur.  Yani yatılan yerin bel sağlığınızı kötü etkilememesi için, gününüzün güzel geçmesi için, yatak seçimine önem vermek gerekir.

Kötü bir yatak size kötü bir uyku yaşatacağından  günleriniz ağrı ve moral bozukluğu ile geçebilir. Bu nedenle hem ürün hem de firma açısından bazı detaylara bakmak gerekir. Gelişigüzel seçim yapmayan kişiler daha avantajlı sonuçlar almaktadır.

yatak-baza

Baza Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baza satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler konusuna gelince yatak taşıyan bu bölümü değerlendirmenin birçok faydası olacaktır.

Bazalar genel bir tanımla yatacağınız yatağı taşıyan içinde bir kasa benzeri saklama alanları bulunan tek ya da çift kişilik zeminlerdir. Bunun yüksekliği, teknik özellikleri üretim tarzına göre değişebilir.  Tabi bu noktada bazaların faydalarına bakılabilir.

Hayatı kolaylaştıran bazalar, yüklüklerin yerini aldıklarından son derece pratik bir malzeme olarak değer görmektedir.

Baza alırken, öncelikle kaplayacağı alan ve oda içerisindeki yerine önem vermek gerekir. Diğer eşyalarla uyumlu olup olmayacağına bakılmalı, genel bir uyum aranmalıdır.

Baza Markasının Önemi

Eğer birkaç sene içinde hemen eskimesinde sorun yoksa baza alırken en çok önem verilmesi gereken  nokta iyi bir marka seçmenizdir.  Markanın iyi olması demek, bazanın  bir anlamda sağlam olması ve özenle üretilmesi demektir. Yani kıyaslandığı yerler spot ve ikinci el malzemeler olursa bu durumda markalı bazalar daha iyi şekilde üretilebilecektir.

yatak-baza-secimi

Mekanizma İyi Olmalı

Mekanizmanın bu kadar önemli olmasının nedeni, temelde açılıp kapanmasının olması ve bunun zarar görmesi halinde ciddi bir soruna neden olabilmesidir. Mekanizmanın yolu da  satın alınan firmanın asıl üretici firmasını araştırmak ve fiyat politikasına dikkat etmektir.  Yani çok ucuz bazalar bu açıdan çok sağlam değillerdir. Bunun da nedeni mekanizmaların çok ucuz malzemeler olmamasıdır. Ayrıca tek ve çift kişilik bazalarda da mekanizmanın kaldıracağı alanın değişeceğini unutmamak gerekir.

Benzer Haber  Kış Soğuklarında Evinizi Isıtmanın Püf Noktaları

Çift kişilik bazaların mekanizmaları, eğer ikiye bölünmemiş ve tek parça halindeyse kaliteli olması kritik bir durumu ifade edecektir. Bu şekilde elbette gereksiz kol ve kas gücüne olan ihtiyacınız da azalır. Mekanizmanın iyi olması için çift kişilik baza varsa iki tekli mekanizma olması daha avantajlı bir duruma işaret edecektir. Ancak illa ki tek mekanizma ile çift kişilik baza varsa da bu durumda  sistemin amortisörlü olması ve alttan metal desteği durumuna önem vermek gerekir. Aksi halde kısa sürede mekanizma hasar görür.

bazamekanizmasi

Taban Malzemesi İyi Olmalı

Baza satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta bazanın taşıyıcı alanı olan taban özelliklerinin iyi olmasıdır. Yani burada kullanılan malzemenin sunta bazlı malzemeler dışında olmasına önem verebilirsiniz.  Bunun da nedeni zaman içerisinde suntaların diğer malzemelere göre daha hızlı biçimde hasar görebilmesi, eskiyip kırılabilmesidir. Özellikle de kıyafet ve çarşaf, yorgan benzeri eşyaların dışında kitap, dergi benzeri malzemeler saklanacaksa buna daha fazla önem vermek gerekmektedir. Taban sağlamlığından emin olmadan satın alma yapılırsa sorun çıkması çok muhtemeldir.

Güvenlik Stoperi Detayı

Bazalarda güvenlik stoperi detayı çok önemlidir. Bunu mutlaka kendiniz deneyerek ya da satış temsilcisine sorarak öğrenebilirsiniz. Bu detay hayat kurtarma bakımından önemlidir.  Çünkü baza altını kaldırdıktan sonra eğer durmazsa siz içinden bir şey alırken üzerinize düşebilir ve bu da kötü bir duruma neden olabilir.

baza-kilidi

Uzun Vadeli Düşünerek Alın

Bazaların satın alınması öncesinde kritik bir konu kısa süreli değil de uzun vadede düşünerek almanızdır. Bunun da nedeni bazaların kaliteli olması için malzemelerinin de kaliteli olması gerektiğidir.  Çok  ucuz olmayan ürünlere yönelmeniz işe yarayacaktır.

Şu an için fazla verilen para daha sonra yatak değiştirme sürenizi uzatır. Bu da kar olarak düşünülmelidir.

Baza Kaplama Kumaşı

Baza kaplama kumaşı iç bölüm dışında diğer önemli bir bölümdür.  Kumaş bölümü sağlam malzemeden olmalı, buunla ilgili bilgi istenmelidir. Yani kumaş kılıfının ayaklardan etkilenmemesi önemlidir. Ayrıca baza ayakları ahşap olursa bu size zeminin çizilmemesi açısından ekstra bir avantaj sağlar. Eğer ahşap olan baza bulamadıysanız da bu durumda plastik papuçlu olanları satın alabilirsiniz.

Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler  uyku kalitesi başta olmak üzere birçok açıdan kritik bir konudur. Bedeni dinlendiren, başka birgün için hazırlığı sağlayan uyku, güzel şekilde alınmalıdır.

baza-yatak

Yatak Boyutu Ve Sertliği

subject.jugadobapo.xyz Yatak boyutu, sertliği küçük olması gibi konular ilk olarak dikkat edilmesi gereken detaylardır.  Bunun da nedeni  yine yatma kalitesini engellemesidir. Çok küçük yatak ayaklarınızın dışarıda kalmasına neden olabilirken  çok sert ya da çok yumuşak yataklar da yine uykuyu bozacak ve bel sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Benzer Haber  Hızlı Temizlik İçin 4 Tüyo

Yatak Vücudu Desteklemelidir

Yatakların vücudu destekler nitelikte olması gerekir. Derin ve dinlendirici bir uyku ancak destekleyici bir yatakla mümkün olur.  Yani vücudunuzun ağırlığını alan, sizi uyurken hafif hissettiren yataklara yönelmek gerekir.  Bu durum ayrıca yanınızda biri varsa bu kişinin dönmesinden de etkilenmemenizi sağlar. Yani yatak hareketleri diğer kişiyi etkilemez. Bu durum ağrısız yatmanıza da fayda eder.

Çift Kişilik Yatak Alıyorsanız

Çift kişilik yatak alırken dikkat edilmesi gereken  önemli bir detay, yaysız bir yatak almanızdır. Visco ya da Lateks yataklar, bu açıdan ideal olabilir.  Ayrıca olabildiğince büyük bir yatak almanız önerilir. Bunun da nedeni diğer kişiyi rahatsız etmemektir.

ciftkisilikyatak

Yatak Hakkında Teknik Detay İsteyin

Yatağın teknik detayları ve sormak istedikleriniz sorular  için mutlaka bir uzmandan destek alınız. Yatağın diğer yataklardan ayırt edici özellikleri var mı,  deneme imkanınız var mı, kullanım süresi, yüzey özellikleri mevsime göre değişiyor mu gibi akla gelen birçok soru sorulabilir.

Ayrıntılı bilgi almak ne tür bir yatak aldığınızı bilmeniz ve de uzun vadede nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz için faydalı olur.

Yatak Ve Baza Uyumu

Yatak ve baza uyumu en önemli konulardan biridir. Yani yatak eğer baza ya da karyolaya uymuyorsa sorun çıkar. Bunu önlemek için de ölçülere dikkat edebilirsiniz.  Aksi durumlarda çıkması muhtemel sorunlar, yatak kayması, taşmalar, sıkışma nedenli toplanmalardır. Eğer bazanız hatalıysa bu durum yatağa esneklik kazandırabilir. Bunu da değerlendirmenizda fayda vardır.

Yatak Havalandırması İyi Olmalı

Yatak almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli bir detay havalandırmasının iyi olmasıdır. Bakteri, küf ve mikrop üremesini engellemek için, uzun vadede deri sağlığınızın da olumlu etkilenmesi için bunlara önem vermek gerekir. Antibakteriyel özelliğe sahip Visco ya da Lateks yataklar bu açıdan avantajlıdır.

Yatağınızı Belli Aralıklarla Yenileyin

Uyku kalitenizi korumak ve uzun vadede bel sorunu yaşamamak için baza değil ancak yatağınızın rutin yenilenmesi son derece önemlidir. Birçok yatak uzmanı yatak yenileme yılını yedi yılda bir olarak söylemektedir. Yatak yüzeyi iyi bile görünse iç kısmındaki sistem eskir. Bu da sağlığınızın dolaylı yoldan tehlikeye girmesi demek olabilir. Bu şekilde mayt denen canlılardan da uzak durmuş olursunuz.

 

 

Yorum Yazın