Avcılar’da Yaşamak İçin 10 Neden

Avcılar, 1992 yılında Küçükçekmece’den ayrılarak ilçe haline geldi. Emlak yatırımlarının oldukça fazla olduğu ve her geçen gün kendini geliştirmeye devam eden Avcılar’da yaşamak için 10 neden derledik.

Avcılar, özellikle de metrobüs ile birlikte İstanbul’la ulaşımı çok daha pratik hale gelen bir ilçe oldu. Artık şehrin her köşesiyle bağlantısı bulunan Avcılar, bu sayede İstanbul’lular ya da şehre yeni taşınanlar için iyi bir seçenek sunuyor. Ayrıca yaygın bir otobüs hattı ağı bulunan Avcılar, nispeten daha yakın ilçeler için bu seçeneği de sunmakta. Şahsi araç kullananlar için de E5 büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

  • İlçenin Sahip Olduğu Mahalle Kültürü

Avcılar, mahalle kültürü açısından da İstanbul’un örnek alınası ilçelerinden biridir. İlçenin genelinde, eski İstanbul havasını yaşamak mümkündür. Özellikle de komşular arasındaki ilişki ve birlikte hareket etme geleneği ilçenin karakteristik yanlarından biri haline gelmiştir. Şehir hayatının insanların ilişkilerini zayıflattığını düşünürsek, bu önemli bir durum. Yapıların ve ilçe halkının zaman içerisinde değişiklik göstermesine rağmen bu kültürün korunması ise ayrıca değerli.

  • Avcılar’ın Sakinlerine Sunduğu Deniz Havası

Avcılar, sahili itibariyle sakinlerine önemli bir imkan sunuyor. Her yaş grubundan sakinlerini ağırlayan Avcılar Sahili, ilçenin en değerli yerlerinden birisi. Kalite olarak standartların üzerinde olduğu için herkesin tercih ettiği yer olmuş durumda. Sahil görsel olarak güzel görünmesinin yanı sıra ilçenin genel özelliklerini de etkilemekte. Bu sayede Avcılar’da yaşayanlar stres yönetimi açısından avantajlıdır.  Daha iyi bir hayat yaşamak için bu kesinlikle önemli bir sebep.

  • Ticaret Hayatındaki Önemi

 

Benzer Haber  Dünyada dikkat çeken 40 ilginç kapı tasarımı!

Avcılar, ticaret açısından da önemli bir bölge. Özellikle Beylikdüzü ile Avcılar sınırında yer alan Ambarlı Limanı bunun sembol örneklerinden birisi. İstanbul’dan yola çıkan yurt dışına gidecek olan yük gemilerinin önemli bir kısmı bu limandan çıkış yapmaktadır. Bu da bölgenin geniş bir sektör aralığına hitap etmesini sağlamaktadır. Gümrük firmaları ve yurt dışı pazar araştırma firmalarını buna örnek verebiliriz.  Ayrıca pek çok sektörden firmalar da limana yakınlık için kendilerini bu bölgede konumlandırmaktadır. Bu da Avcılar’ın yaşamak için ekonomik açıdan da sebeplerini gözler önüne sermekte.

  • Avcılar Aynı Zamanda Bir Üniversite İlçesi

 

Avcılar, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi ile birlikte “üniversite ilçesi” olma yolunda önemli bir adım atmakta. Özellikle İstanbul Üniversitesi çok geniş bir alana sahiptir. Şu anda çok sayıda bölüm bu bölgeye taşınmıştır. Bu da Avcılar’ın üniversite ambiyansına sahip olmasını sağlamakta. Bağlı bulunduğu bölgenin “Üniversite Mahallesi” olması da bu konuda iyi bir örnek. Ayrıca üniversitelere metrobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamak da öğrencileri bu bölgeye çekmekte. Önümüzdeki yıllarda gerek metrobüs güzergahında gerekse diğer ulaşım araçlarıyla gidilebilecek üniversitelerin açılacağı da düşünülmekte. Bu da Avcılar’ın “üniversite ilçesi” kimliğini uzun vadede sağlamlaştıracağını gösteriyor.

  • Semtin Tarihiyle Olan Bağı

Avcılar, özellikle de Osmanlı tarihi açısından önemli bir geçmişe sahiptir. Osmanlı döneminde Rumların yoğun olarak yaşadığı bir bölgeydi. Deniz olanakları sayesinde geçimlerini balıkçılıkla yaparlardı. Sonrasında mübadeleyle birlikte Rum vatandaşlar ayrılınca ilçe, askeri ihtiyaçlar için kullanılmaya başlandı. Bu ihtiyaçlar genellikle ambar depolamaktı. Bu nedenle Beylikdüzü ile sınırda bulunan limanın adı Ambarlı Limanı’dır.

  • Vakit Geçirebileceğiniz Bolca Yeşil Alanlar

Avcılar, dinlenme açısından sakinlerine önemli bir imkan sunmaktadır. İlçenin geneline yayılan yeşil alanlar, keyifli vakit geçirmek için en çok tercih edilen seçenekler arasında. Bu alanlar hem dinlenme hem de spor amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunu parkların sahip olduğu imkanlara ve mevcut kitlenin kalitesine bağlayabiliriz. Bu faktör de aynı şekilde Avcılar’da yaşamak için sizi ikna edebilecek sebeplerden bir diğeri. Metrobüs gibi unsurlarla gelen ulaşım kolaylığının da etkisiyle çevre ilçelerden kişilerin de bölgedeki yeşil alanlara ilgi gösterdiği bilinmektedir.

  • Sanata Verilen Değer

Avcılar, sanat anlamında da geniş olanaklara sahiptir. Pek çok konuda sergilerin yer aldığı ilçede çeşitli müzeler de yer almaktadır. Bunlar arasında en dikkat çeken ise Haluk Perk Müzesi’dir. Koleksiyoncu olan Haluk Perk, uzun bir süre İstanbul Arkeoloji Müzelerine bağlı olarak çalışmıştır. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kendi adına özel müze açmak için izin alan Perk, böylece Avcılar’da yer alan Haluk Perk Müzesi’ni açmıştır.

  • Avcılar’ın Yıllardır Kalitesini Koruyan Düzeni

Avcılar, düzen açısından da örnek bir ilçedir. Keşmekeşlikten uzak yapıdadır. Bunda en büyük pay sahibinin deniz ve yeşil alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Deniz ve yeşil alanlar sayesinde Avcılar genel olarak sakin ve huzurlu bir ambiyansa sahiptir. Son dönemde iç göç almaya başlasa da bu sentezi başarılı bir şekilde yapmaktadır. Mahalle kültürünün burada önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

  • Semtteki Değerlerine Bağlılık

Avcılar halkının en önemli özelliklerinden biri de değerlerine bağlılığıdır. İlçe halkı Cumhuriyet’in ilkelerine bağlılığını gelenekleriyle göstermektedir. Önemli günlerde yapılan kortej çalışmalarına gösterilen yoğun ilgi buna örnek verilebilir. Ayrıca Avcılar’da yer alan Atatürk Evi Müzesi’nin her dönem gördüğü yoğun ilgi de bu bağlılığın bir sonucudur.

Benzer Haber  Gwen Stefani’nin Evi

Yorum Yazın