Avrupa Yakası Dizisi Nerede Çekildi?

Avrupa Yakası Dizisi Nerede Çekildi? 2004 – 2009 yılları arasında yayınlanan, büyük bir izleyici kitlesi toplayan Avrupa Yakası dizisi, bir dönemin en sevilen dizilerinden biriydi. Günümüzde hala adından söz ettiren Plato Film projesi olan dizinin yönetmen koltuğunda Jale Atabey Özberk ve Hakan Algül oturuyordu. Bir durum komedisi olan dizinin yapımcılığını ise Sinan Çetin üstlenmekteydi. Peki, unutulmaz diziler arasında yerini alan Avrupa Yakası nerede çekildi?

Avrupa Yakası dizisinin oyuncuları kimlerdir?

Senaristliğini Gülse Birsel’in yapmış olduğu dizi, birçok ünlü ismi bir projede buluşturmayı başarmış ve uzun süre ekranların en sevilen dizisi olarak yayın hayatına devam etmişti. Güçlü kadrosuyla dikkat çeken dizi, Gazanfer Özcan, Hümeyra, Gülse Birsel, Engin Günaydın, Ata Demirer, Binnur Kaya, Hasibe Eren, Levent Üzümcü, Hale Caneroğlu, Sarp Apak, Şenay Gürler gibi isimlerin yanı sıra, Yavuz Seçkin, Tolga Çevik, Gönül Ülkü Özcan, Vural Çelik, Müşfik Kenter, Rutkay Aziz, Suna Keskin, Veysel Diker, Yıldırım Öcek, Ömür Arpacı, Peker Açıkalın, Hakan Yılmaz ve Bülent Polat gibi isimleri de bir araya getirdi.

Avrupa Yakası dizisinin konusu nedir?

İstanbul’un elit bir semtinde yaşayan Sütçüoğlu ailesinin, içinde bulunduğu durumları konu eden dizi, bir durum komedisi olmakla birlikte, aynı zamanda da eleştiri komedisi olma özelliği taşımaktadır. Tahsin Sütçüoğlu (Gazanfer Özcan) evin babası, İffet Sütçüoğlu (Hümeyra) evin annesi iken, Aslı (Gülse Birsel) ve Volkan (Ata Demirer) ise Sütçüoğlu ailesinin çocuklarıdır. Evin büyük çocuğu olan Aslı, diziye ismini veren Avrupa Yakası dergisinde çalışmaktadır. Evin küçüğü Volkan ise belirli bir iş yapmamakla birlikte genellikle eğlence peşinde koşan, hiç büyümeyen, ailenin şımarık çocuğu rolündedir.

Dizi, Sütçüoğlu ailesi ve etrafında bulunan kişilerin içinde bulundukları durumlardan bol kahkaha çıkarmayı başarmış Türk yapımı bir durum komedisidir. Dizide, toplumdan diziye aktarılmış çok uç karakterler ve absürt olaylarla mevcut durumlara dikkat çekilmiştir. Yerli yapım dizi, yayında olduğu dönemde ciddi bir hayran kitlesine ulaşmış ve günümüzde de unutulmayan diziler arasında yerini almayı başarmıştır.

Benzer Haber  Siren Ertan'ın evi!

Avrupa Yakası dizisi nerede çekildi?

Plato Film stüdyolarında çekilen dizi genellikle, Sütçüoğlu ailesinin evi olarak bildiğimiz bir apartman dairesinde geçmektedir. Diğer mekânlardan bazıları ise, Avrupa Yakası Dergisi ofisi, Sütçüoğlu Muhallebicisi ve Sütçüoğlu Apartmanı’dır. Dizinin başlarken ve ara ara Sütçüoğlu Apartmanı olarak göstermiş olduğu kırmızı renkli apartman ise İstanbul’un Şişli semtinde bulunmakta ve dizi sayesinde günümüzde de Sütçüoğlu Apartmanı olarak hafızalara kazınmış bir yapıdır. Dizinin sembolü haline gelen apartmanın gerçek adı ise Antik Konak’tır.

 

Yorum Yazın