Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Sizler için Bahçelievler’de yaşamak için 10 neden derledik. Bahçelievler’de yaşamak istiyor ama emin olamıyorsanız yazımız sizlere yardımcı olacak. İşte, Bahçelievler’de yaşamak için 10 neden :

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, ulaşım seçenekleri açısından çok sayıda seçeneğe sahiptir. Metrobüs ve metroyu bu konuda en bilinen örnekler olarak sayabiliriz. İlçenin uğrak bölgesinde yer alan bu duraklar, pek çok bölgeye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Bahçelievler, otobüs hatları açısından da çeşitliliğe sahiptir. İstanbul’un çok sayıda ilçesine giden otobüs seferlerini bulabilirsiniz. Daha yakın ilçeler için otobüslerin yanı sıra minibüsler de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu ulaşım imkanlarının bir yerde toplanmayıp ilçenin geneline yayılması da önemli bir avantajdır.

  • Bolca Yeşil Alan ve Park

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler’in en bilinen yanlarından biri de yeşil alanlarıdır. İlçenin hemen her bölgesinde bolca parka denk gelebilirsiniz. Bu bölgeler ilçe halkının sosyalleşmesi için kilit öneme sahiptir. Bu açıdan önemli bir ihtiyacı karşıladığını da söyleyebiliriz. Bölgeye sonradan yerleşen kişiler de genellikle bir süre sonra bu geleneğe uyum sağlamaktadır. Bu durum, ilçe sakinleri arasında kültürel özelliklerin paylaşımına da yardımcı olmakta.

  • Tarihten İzini Taşıyan Yapılar

 Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, tarihi açıdan zengin kaynaklara sahip bir ilçedir. Eski yüzyıllardan İstanbul’a ışık tutan pek çok eser Bahçelievler’in çeşitli noktalarında yer almakta. Bu eserler özellikle köprü ve kasır gibi yapılardır. Bunun sebebinin Küçükçekmece Gölü’ne olan yakınlık ve bölgedeki su yollarının çeşitliliğinin olduğu düşünülmekte.

  • Pek Çok Aktiviteye Ev Sahipliği Yapması

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, çok sayıda aktiviteyi barındırmasıyla da bilinen bir ilçedir. Mahalle aralarında birbirinden farklı spor branşlarıyla ilgilenen kişilere denk gelmeniz mümkündür. Aynı şekilde farklı müzik enstrümanlarıyla ilgilenen kişiler de fazlasıyla yer almaktadır. Bu farklı hobi özelliği, ilçeye ayrı bir renk katmaktadır. Özel sektör ya da kamu tarafından işletilen çok sayıda kursun yer alması da bu durumun sürmesini sağlamaktadır.

  • Denize Yakınlık

bahcelievler-1-emlaklobisi

Bahçelievler kendi sınırlarında denize sahip olmasa da pek çok komşusu deniz kenarındadır. Bakırköy buna verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Ayrıca Küçükçekmece de Bahçelievler’e yakın bir konumdadır.

  • Hizmet Sektörünün Gelişmişliği

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, hizmet sektörü açısından tercih edilen bir bölgedir. Bunun ana sebebi, sahip olduğu kültür çeşitliliğiyle çeşitli ihtiyaçları bünyesinde barındırması. Bu sayede çok çeşitli hizmet sektörleri ilçede bolca yer almaktadır. Bu da iş kurmak ya da çalışmak için pek çok insanın bölgeye taşınmasını sağlamıştır.

  • Farklı Kültürlerin Bir Arada Bulunması

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, çok sayıda bölgeden göç almış bir bölgedir. Bu sebeple çeşitli kültürler bir arada yer almaktadır. Bu da ilçede kültürel zenginliğin yer almasını sağlamıştır. Kültürel zenginliği yemeklerden müziklere kadar pek çok alanda görmek mümkün. Bu da Bahçelievler’in insan ilişkileri ve iletişim anlamında öncü bölgelerden biri olmasını sağlamıştır.

  • Merkezi Konumu

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler, merkezi konumu itibariyle pek çok bölgeye kolayca ulaşılmasını sağlamaktadır. E-5 hattı önemli bir ulaşım imkanı sunarken iç bölgeleri de yolculuklarda çoğu zaman kolaylıklar sağlamaktadır. Arazi yapısının düz olması da bu konuda önemli bir unsurdur. Bu sayede gerek şahsi araçlar gerekse toplu taşıma araçları engellerle karşılaşmazlar. Bu da ilçenin trafik akışının dengeli olmasının önemli faktörlerindendir.

  • Sosyal Sorumluluk Çalışmalarına Verilen Değer

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler fark yarattığı konulardan biri de sosyal sorumluluk çalışmalarının bölgede önemli bir yer edinmesidir. Dayanışma ruhu ilçe halkının genelinde kalıcı etkiye sahiptir. Bu durum pek çok alanda önemli çalışmaların yapılmasını sağlamıştır. Çalışmalar çeşitli yaş gruplarından çok sayıda grubu kapsamaktadır. Bu konuda yapılan her çalışma, Bahçelievler halkının sosyal sorumluluklardaki hassasiyetini bir kez daha göstermektedir.

  • Mahalle Kültürünün Yansıttığı Samimiyet

Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Bahçelievler’in ön plana çıkan özelliklerinden bir diğeri de sahip olduğu mahalle kültürüdür. İstanbul’da gittikçe yaygınlaşan kentsel dönüşüm burada henüz tam olarak başlamadığı için eski havasını halen korumaktadır. Aslında sosyal sorumluluk bilinci ve kültürel zenginlik de bu başlıkla ilgilidir. Mahalle kültürü, ilçenin yardımlaşmasını ve paylaşımcı yanını kuvvetlendirmiştir. Bu sebeple İstanbul’un diğer ilçelerinden gelenlerin çok yabancılık çekmediği bilinmektedir.

Benzer Haber  Alessandra Ambrosio’nun Evi

Yorum Yazın