Beşiktaş’ta Yaşamak İçin 10 Neden

İstanbul Beşiktaş’a taşınmayı düşünüyor ama biraz da karasız kalıyorsanız, sizler için derlediğimiz Beşiktaş’ta yaşamak için 10 neden yazımızı okumalısınız. Beşiktaş, İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında, Tophane ile Ortaköy’ün arasında yer alır. Beşiktaş semtinde 23 mahalle bulunmaktadır.  Gezilmesi gereken turistik yerleri ve kafeleriyle ünlü Beşiktaş, her daim nefes alan bir semttir.

Beşiktaş semti içerisinde Abbasağa, Akatlar, Arnavutköy, Balmumcu, Bebek, Cihannüma, Dikilitaş, Etiler, Gayrettepe, Konaklar, Kuruçeşme, Kültür, Levazım, Levent, Mecidiye, Muradiye, Nisbetiye, Ortaköy, Sinanpaşa, Türkali, Ulus, Vişnezade, Yıldız adlı mahalleler bulunur. Oldukça hızlı ve hareketli semt Beşiktaş’ta yaşamak için 10 neden:

Tarihin eskitemediği apartmanları

 

Ülkemizin en zengin semtlerinden biri olan Beşiktaş, İstanbul’da modern zamanın en gözde örneklerinden biri olarak dikkatleri çekiyor. Beşiktaş’ın mahalleleri tarihi olduğu kadar modern görünümüyle de göze çarpıyor. Beşiktaş’ın neredeyse her noktasında tarihi bir yapıya rastlayabilirsiniz. Mahalle kültürünün eskimediği Beşiktaş’ta pek çok yeni konut projesi de bulabilirsiniz.

Beşiktaş’ın bitmeyen enerjisi

Beşiktaş, günün her saati kalabalık olan bir semttir. Kadıköy ve Üsküdar vapurları, şehirde sürekli hareket halinde olan belediye otobüsleri ve Barbaros Bulvarı’ndan geçen ya da Maslak tarafına devam eden arabaların yarattığı enerji, kaotik olsa da insanı kendine çeken bir etken.

Osmanlı zamanından kalan yönetim binalarına, vapurlarına ve üniversitelerine ev sahipliği yapan tarihi semt, son 10 yılda gençlik semti durumuna geldi. Bu durum Beşiktaş’ın bitmeyen enerjisinin kaynağı oldu.

7’den 70’e yaşanabilir semt

 

Beşiktaş’ta her kültürden, her yaştan biriyle komşu olmanız mümkün. Aynı apartmanda yan komşunuz üniversite öğrencisi gençler, üst kat komşunuz ise 70 yaşında tatlı bir teyze olabilir. Beşiktaş, 7’den 70’e herkes için yaşanabilir, elverişli bir semttir.

Benzer Haber  Beyazıt Öztürk'ün Evi - Beyazıt Öztürk Nerede Oturuyor?

Her yere yakın semt

 

Beşiktaş, her yere yakın bir semttir. Beşiktaş İskelesi’nden Anadolu Yakası’na geçebileceğiniz vapur ve motor gibi seçenekler mevcuttur. Keyifli boğaz yolculukları için Beşiktaş İskelesi’ne yakın olmak, bu semtin sunduğu ayrıcalıklar arasındadır. Aynı zamanda Avrupa Yakası’nın da merkezi olarak kabul edilir. Beşiktaş’tan tüm semtlere kolayca ulaşmanız için birçok alternatif bulunur. Örneğin Kabataş’a yürüyerek tramvay, füniküler ve vapur seçeneklerini değerlendirebilir veya Zincirlikuyu’dan metrobüsle ulaşımı kullanabilirsiniz.

Beşiktaş’ın parkları

 

Yıldız Korusu olarak da bilinen tarihi park Yıldız Parkı, İstanbul Boğazı’nı izlemek için en muhteşem noktalardan biridir. Hafta sonları açık büfe kahvaltı sonrası saatlerce doğada yürüyebilme şansı sunan Yıldız Parkı, 1600’lerin başında yapılmış bir alandır. Parkın yaşam alanlarına yakınlığı ve huzurla dolu olması, Yıldız Parkı’nı İstanbul’un en güzel yerlerinden biri yapar. Ayrıca Maçka Parkı da insanı kendine hayran bırakıyor. Maçka Parkı’nın yakınında bulunan Küçükçiftlik Parkı da bahar ve yaz aylarındaki etkinlikleriyle sosyal hayatınızı renklendiriyor.

Beşiktaş’ın tarihi yapıları

 

Beşiktaş’tan Kabataş tarafına doğru gittiğinizde İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile sonrasında Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy’e doğru ise Çırağan Sarayı ile karşılaşırsınız. Bunlar Beşiktaş’ın en önemli tarihi ve kültürel yerleri arasındadır. Beşiktaş’ta gezip görülebilecek diğer önemli yerler ve yapılabilecek aktiviteler arasında; yenilenmiş ve restore edilmiş haliyle görülmeye değer Deniz Müzesi, Beşiktaş’ın canlı arka sokakları, Ihlamurdere caddesinde yürümek ve sonundaki Ihlamur Kasrı’nı görmek, Barbaros Bulvarı’nın hemen alt tarafındaki Şeyh Zafir Külliyesi’ni görmek sıralanabilir.

Şehrin ortasında yaşam

 

Beşiktaş’ta istediğiniz her şeyi her an bulabilirsiniz. Metrobüs, vapur ve motor gibi pek çok alternatif ulaşım yollarına sahiptir. Alışveriş merkezleri, okul, müze ve tarihi noktalar konusunda çeşitlilik gösterir. Yaşamak için en uygun semtlerdendir. Kiralık ve satılık daireleri hem tarihi hem de moderndir. Ayrıca birçok evin enfes bir manzarası vardır.

Benzer Haber  Dünyanın En Pahalı Evleri

Modern apartman ve villalar

Abbasağa, Levent, Etiler gibi noktalarda modern apartmanlara, semtlerin iç kısımlarında ise villalara rastlayabilirsiniz. Kiralık ya da satılık dairelerin çoğu halen revaçtadır.

Levent ve iş merkezleri tarafında konumlanan modern “residence” tipi daireler, son moda teknolojinin yansıtıldığı daireler olarak da bilinir. Gelişen inşaat sektörü sayesinde “residence” kavramı gün geçtikçe daha da benimseniyor.

Beşiktaş çarşısı

Çarşı, Beşiktaş’ın en meşhur yerlerinden biridir. Burada zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Popüler kahvaltıcılarla güne başlayıp öğleden sonra karnınız acıkınca köftecilerden birine yönelebilirsiniz. Beşiktaş, huzurlu bir semt olduğu gibi heyecan dolu da olabilir. Özellikle maç günlerinde Çarşı’daki coşkuya yakın olmanız taraftarlarla heyecanı paylaşmanızı sağlar.

Şampiyon takımı

Şimdi sıra, semtin en büyük özelliğinde. Siyah-beyaz bir tutku olan ve Beşiktaş semtinin her köşesinde hissedebileceğiniz bir sevgi olan Beşiktaş takımına olan bağlılık, semtin enerjisinin ve güzelliğinin temeli. Kulüp, 114 yıllık tarihiyle Türk Sporu’nun temel taşıdır. Onun efsaneleri, zaferleri ve hüsranlarıyla şekillenmiş bir tarih… Semtin içine doğru adım attığınızdan itibaren takımın ruhunu hissedersiniz.

Yorum Yazın