Çöplerden İnşa Edilen Bir Ev

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan en sıradışı yapılardan biri olan çöplerden inşa edilen bir ev Nitt Witt Ridge. Bölgede yaşayanların çöpe attığı artıklarla yapılan ve görenleri şaşkına çeviren bu ev, “Der Tinkerpaw” ya da “Captain Nitt Witt” lakaplarıyla da anılan Amerikalı sanatçı Arthur “Art” Harold Beal tarafından inşa edildi. Çöplerden inşa edilen bu ev, insanın hayal gücünün neler yapabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Başkalarının çöpünden kendi evini yaptı

Harold Beal, “Birinin çöpü başkasının hazinesidir” felsefesiyle yola çıkmış. Ama onun hazinesi, bir tepe üzerine inşa edeceği eviymiş. Bu hayalini de başarıyla gerçekleştirmiş. Beal, 1928 yılında, 32 yaşındayken yamaç üzerinde bir arsa alarak Nitt Witt Ridge’nin inşasına başlamış. Sonraki 50 yılı, bir kazma ve kürek yardımıyla tepeyi oyup “evini” inşa ederek geçmiş.

Harold Beal, bölgede bir çöp toplayıcı olarak çalışıyormuş. Çöplerden yapılan evini inşa ederken, başkalarının işe yaramaz olarak görüp çöpe attığı nesneleri kullanarak kendi kalesini yaratmış. Alkol kutuları, otomobil parçaları, tekerlek, lastik bunlardan bazıları. Tüm bunların haricinde Beal, Nitt Witt Ridge’i yaparken beton ve deniz kulağı kabuklarından da yararlanmış.

Beal’in ölümü sonra Nitt Witt Ridge’i kimsesiz bıraktı

Beal, maalesef Nitt Witt Ridge’in yapımını uzun yıllar süren bir emek ile tamamladı ve bu sürede de oldukça yaşlandı. Beal, 96 yaşında 1992 senesinde hayata gözlerini kapadı. Külleri Nitt Witt Ridge’in en sevdiği sekoya ağacının etrafına dağıtıldı. Maalesef kendi elleriyle 50 yıl boyunca  inşa ettiği ev,  Beal’in ölümünün ardından terk edildi.

Ev, yaklaşık 7 yıl boyunca çürümeye ve yağmalanmaya terk edildi. Tüm bunlara rağmen benzersiz mimarisini ve içerisindeki dekoratif eşyalarını korumuş. Nitt Witt Ridge, 1999 yılında ise Michael ve Stacey O’Malley tarafından satın alınmış. Çift, bahçeyi temizleyerek evi onarmış. Nitt Witt Ridge’e sahip çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda yapıyı turizme sektörüne kazandırdılar.

Benzer Haber  Avrupa Yakası Dizisi Nerede Çekildi?

Nitt Witt Ridge turları…

Nitt Witt Ridge’in sahibi c, turistlere evi gösteriyor. Fakat resmi bir tur şirketi olarak kayıtlı olmadığı için bu işin reklamını yapması mümkün değil. Nitt Witt Ridge’i gezmek ve hikayesiyle kendine çeken evin içi için tura katılmak isteyenler, Michael O’Malley,’in telefon numarasını internetten bularak kendisine ulaşabilir. Turun sonunda misafirlerden sadece kişi başı 10 dolarlık bir bağış yapması isteniyor. O’Malley turları para için yapmadığını özellikle söylüyor.

Yorum Yazın