Deliler Fatih’in Fermanı Filmi Nerede Çekildi emlaklobisi

Deliler Fatih’in Fermanı Filmi Nerede Çekildi?

Deliler Fatih’in Fermanı filmini, tarihi film severler merakla bekledi. Film, farklı hikayesi  ile dikkatleri topladı. Filmde, Osmanlı ordusunun özel kuvvetleri olan Deliler isimli süvari birliğinin mücadelesi anlatılıyor. Tarihin gizli kalmış kahramanlarını öne çıkarıyor. Filmin yönetmenliğini Osman Kaya yaptı. Filmin senaryosunu ise Mustafa Burak Doğu ve İbrahim Ethem Arslan yazdı.

Zengin oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmin başrollerinde ise; Yetkin Dikinciler, Nur Fettahoğlu, İsmail Filiz, Cem Uçan, Berat Efe Parlar, Hakan Yufkacıgil, Rüzgar Aksoy, Demet Tuncer ve Gülşah Şahin Uçan rol alıyor.

Hayranlık uyandıran kahramanlık hikayesi

Deliler Fatih’in Fermanı Filmi Nerede Çekildi emlaklobisi

Deliler Fatih’in Fermanı,  hayranlık bırakan bir kahramanlık hikayesini aktarıyor. Fatih Sultan Mehmet’in görevlendirdiği “Deliler” adlı askeri birlikte görev yapan bir grubun, popüler kültürde Kont Drakula olarak da bilinen Eflak Voyvodası Vlad Tepeş’in Osmanlı’nın Doğu Avrupa’daki topraklarında yaşayan halka uyguladığı zulmü sona erdirmek için gösterdiği mücadeleyi konu alıyor.

Filmde Fatih Sultan Mehmet’i Rüzgar Aksoy canlandırıyor. Başarılı oyuncu Erkan Petekkaya’nın hayat verdiği Eflak Voyvodası Vlad Tepeş’in güç savaşında “Deliler” tüm dengeyi değiştiriyor ve halka yapılan zulmü önlüyor. Filmde Gökkurt’u Cem Uçan, Aşgar karakterini İsmail Filiz, Alaca’yı Nur Fettahoğlu, Baba Sultan’ı Yetkin Dikinciler canlandırıyor. Kadrosunda Demet Tuncer, Gökçe Özyol, Mehmet Ali Karakuş,  Batın Uçan, Mehmet Pala gibi isimlerin de yer aldığı filmin görüntü yönetmenliğini ise sektörün başarılı isimlerinden Sami Saydan üstleniyor.

Deliler Fatih’in Fermanı Nerede Çekildi?

Deliler Fatih’in Fermanı Filmi Nerede Çekildi emlaklobisi

Deliler Fatih’in Fermanı filmi Kapadokya bölgesinin tarihi ve kültürel geçmişe sahip kentleri olan Aksaray ve Niğde’de çekildi. Özel ve farklı coğrafyası, doğal film platosunu andırıyor.

Deliler, Osmanlı kara ordusunda yer alan askerlerden oluşan askeri birliğin ismi. Savaşlarda üstün cesaretleri ile öne çıkan “Deliler” adı verilen süvariler birliği, farklı giyim şekilleri ile de akılları karıştırırmış. “Deliler”, cesur, yürekli ve korku bilmez kişilerden oluşuyormuş. Islatılmış mermer üzerine çıplak ellerle tokat atan “Deliler”in sonucunda iz bırakan Osmanlı tokadı ortaya çıkmış.

Benzer Haber  En Çok Turist Çeken Şehirler

İstanbul’un Fethi’nde kahramanlıklarıyla öne çıkmışlar. “Deliler” Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş, yükselme ve duraklama dönemlerinde yapılan tüm savaşlarda en ön safta yer almış, düşmanla ana ordudan önce savaşmış. Düşmana giysileri ve korkusuz savaş yetenekleriyle korku salan birlik, aynı zamanda düşmanlarla ilgili gizli istihbarat görevlerini de yerine getirmiş.

Yorum Yazın