Dünyadaki Doğal Güzelliklerden Biri: Devler Kaldırımı

Dünyadaki Doğal Güzelliklerden Biri: Devler Kaldırımı …

Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda’nın Antrim bölgesinde bulunuyor. İlgi çekici hikayesi ve hayranlık uyandıran şekilleriyle doğal güzellikler arasında yer alıyor. Altıgen kayaların oluşturduğu Devler Kaldırımı, hem doğa severlere hem de mitolojik konulardan hoşlananlara hitap ediyor.

Bu popüler coğrafi yapı, özellikle kuzey ülkelerine ve mitolojisine ilgi duyanlar için benzersiz bir keşif rotası oluşturuyor.  Kendisiyle beraber İrlanda’nın karakteristik özelliklerini taşıyan adaları, bölgeye özgü mimari eserleri ve nadir rastlanan canlıları görme fırsatı da sunuyor.

Doğanın Efsanelerle Buluştuğu Devler Kaldırımı

Özellikle Büyük Britanya’nın kuzey bölgelerinde yüzyıllardır gerek mitolojik gerek dinsel nedenlerden dolayı pek çok hikaye anlatılıyor ve sayısız efsaneye inanılıyor. Doğa üstü kahramanlar ve konularla ilgili epey zengin bir geçmişe sahip olan bu coğrafyadan Yüzüklerin Efendisi ya da Harry Potter gibi fantastik başyapıtların çıkmasına şaşırmamak gerekiyor.

Devler Kaldırımı için de benzer bir durum söz konusu. Yüzyıllar önce devlerin bu ilginç kayaları kendilerine zafer yolu yapmak için diktiklerine inanılıyor. Olayın aslı ise yaklaşık 60 milyon yıl önce bölgede gerçekleşen volkanik patlamaların hızlı bir şekilde soğumasıyla oluşmuş. Bazalt kayaları aşındıran yağmur suları Devler Kaldırımı’na bugünkü gerçek üstü görünümünü kazandırmış.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Devler Kaldırımı, ilk olarak 1693 yılında keşfediliyor. Altıgen sütunların boyu 12 metreye kadar ulaşmakla birlikte kapladıkları toplam alan ise yaklaşık 70 hektar.

Denize doğru uzanan bir yolu andıran ve sayıları 40 bini aşan kayaların güzergahında irili ufaklı mağaralar da bulunuyor. Hem şekil hem dizilim hem de renk olarak alışılagelmiş kayalıklardan epey farklı olan Devler Kaldırımı, her yıl gerek yerli gerek yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Benzer Haber  Survivor Nerede Çekiliyor?

Kuzey İrlanda’yı Keşfetmek İçin Harika Bir Fırsat

Doğası, tarihi ve kültürüyle özellikle Birleşik Krallık içinde ayrı bir yere sahip olan Kuzey İrlanda, ziyaretçilerine Devler Kaldırımı ile beraber gezilmesi gereken birçok farklı alan sunuyor. Örneğin Devler Kaldırımı’nın kuzeyinde yer alan Staffa Adası da benzer oluşumlara ve efsanelere ev sahipliği yapıyor.

İrlanda mitolojisinin önemli karakterlerinden biri olan savaşçı Finn Mac Cool, efsaneye göre sevgilisini korumak için bu adaya mağaradan bir yol yapmış. Bu mağara tüm ihtişamıyla günümüzde de görülebilir durumda. Ayrıca adanın sevimli sakinleri Bayağı Deniz Papağanları’nı da aynı bölge de görmek mümkün.

Yorum Yazın