Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri tüketimin en önemli ve gözde yerleri olarak ön plana çıkmaktalar. Başlangıçta Amerika ve Avrupa ülkelerinin öncülüğünde başlasa da sonrasında Asya ülkelerinin de dahil olduğu alışveriş merkezlerini barındırma özelliği, günümüzde hem Asya hem de Avrupa ve ABD tarafında yoğun bir ilgiyle devam etmekte. Bu alışveriş merkezlerinin en büyüklerinin diğerlerinden farklı olan özelliği ise görsel ve büyüklük olarak da ön plana çıkması. Bu yapılar çeşitli tüketim ihtiyacını karşılamanın yanı sıra büyüklükleri ve mimarileri itibariyle görsel olarak da bölgelerinde önemli bir yapı konumundadırlar. Dünyanın çeşitli yerlerinden yapıların yer aldığı dünyanın en büyük alışveriş merkezleri listesini yazımızın detaylarında inceleyebiliriz.

New South China Mall:

New South China Mall, büyüklük anlamında sadece Çin’in değil dünyanın da en büyük alışveriş merkezi konumunda. 2005 yılında çok geniş bir arazi üzerine kurulan ve yaklaşık 440 milyon dolara yapılan New South China Mall, sahip olduğu büyüklükte 2350 mağazanın yanı sıra boş alanlarıyla da dikkat çekiyor. Başlangıçta %98’i boş olan AVM, günümüzde bu oranı %36’ya düşürse de halen arazisinin önemli bir kısmı atıl durumda. Her ne kadar Çin’de tüketimin merkezi yerlerinden biri olması beklense de çevresindeki ulaşım şartlarının zorluğu açısından istediği tüketim alışkanlığı yoğunluğunu bulamasa da halen dünyanın en büyük alışveriş merkezi konumunda.

Golden Resources Mall:

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Golden Resources Mall, 2005 yılında kurulan ve günümüzde de alan ve mağaza sayısı olarak dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri konumunda. Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinin büyük yapı inşa etme çalışmalarının bir ürünü olan Golden Resources Mall, beklenen büyüklükte ve tasarım görselliği olarak da ilgi çekici bir görünümde olsa da şehir merkezine olan uzaklık ve fiyatlarının genel Çin halkı için fazla pahalı olmasından dolayı tıpkı New South China Mall gibi büyüklüğü ve görselliğine rağmen ziyaretçi sayısı anlamında beklediği ilgiyi göremeyen alışveriş merkezlerinden biri.

Benzer Haber  Bill Gates'in Evi - Bill Gates'in Evi Nerede?

CentralWorld:

Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri arasında yer alan CentralWorld, Tayland’ın en büyük kenti ve başkenti olan Bangkok’da yer almaktadır. 1990 yılında inşa edilen alışveriş merkezi, mimarisi ve yoğunluğuyla günümüzde de Asya kıtasının en önemli yapılarından biri olarak dikkat çekmekte. Toplamda 495 tane mağazanın bulunduğu CentralWorld, sadece Asya’nın değil dünyanın da en büyük alışveriş merkezlerinden biri konumundadır.

SM Mall Of Asia:

Asya’nın alışveriş merkezleri konusundaki iddiasını yansıtan yapılardan bir diğeri SM Mall Of Asia. 10 katlı devasa yapısıyla hem Asya’nın hem de dünya genelinde en büyük alışveriş merkezlerinden olan SM Mall of Asia, 2006 yılında Filipinler’in en büyük bölgesi olan Metro Manila’da kurulmuştur. İçerisinde lunaparktan kongre merkezine kadar pek çok yapıyı barındıran SM Mall of Asia, bu yanıyla da fark yaratmaktadır.

The Dubai Mall:

Dubai, Körfez Bölgesi’nin son dönemde hem Asya hem de dünya genelinde yapılar yapıyor. Bu alışkanlığını alışveriş merkezi konusunda da sürdürmekte. Dubai Mall, büyük bir araziye kurulu alışveriş merkezi olmanın yanı sıra en çok da dünyanın en büyük binası olan Burç Halife’nin arazi sınırları içerisinde yer almasıyla bilinmektedir. İçerisinde yer alan dünyaca büyük bir akvaryum vardır. 1200’den fazla mağaza, beş yıldızlı otel, buz pateni gibi unsurlarıyla hem mağaza sayısı hem de alan olarak dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir.

 

 

 

Yorum Yazın