Dünyanın En Büyük Havalimanları

Dünyanın en büyük havalimanları hiç şüphesiz ki ulaşımın bu kadar kolaylaştığı ve dünyanın global bir köy olduğu günümüzde çok büyük bir öneme sahipler. Bu havalimanları, gerek ulusal gerekse uluslararası uçuşlar için önemli bir durak olup, direkt ve aktarmalı uçuşlarda diğer havalimanlarından çok daha büyük yolcu kapasitelerine sahiptirler. İngiltere merkezli uçuş araştırmaları yapan Skytrax firması da son yıllarda yolcu kapasitelerini baz alarak dünyanın en büyük havalimanlarını yayınlıyor. Bu liste, hangi ülkenin havalimanlarında yolcu kapasitelerine öncelik verdiği ve hangi şehirlerin uçuş destinasyonları arasında yer aldığı gibi konularda bize önemli veriler sunacaktır.

Dünyanın En Büyük Havalimanı Singapur’da

Singapur, Uzakdoğu için 2000’lerin başından itibaren belli bir öneme sahip olmaya başlamıştı fakat son yıllarda bu önemini dünya geneline de yaymaya başladı. Nitekim Skytrax verilerine göre Changi Havalimanı yolcu kapasitesi açısından dünyanın en büyük havalimanı olarak ne kadar önemli bir destinasyon olduğunu bizlere sunuyor. Gerek Uzakdoğu için merkezi bir konumda olması, gerekse diğer ülkelerle uçuş bağlantıları ve Singapur’un havalimanı yatırımlarına yaptığı yatırımlar, bu havalimanının ilk sırada yer almasını sağlamış durumda. Yapılan son genişleme çalışmalarıyla birlikte Changai Havalimanı’nın yolcu kapasite sayısının 95 milyona ulaştığı söyleniyor.

 

Dünyanın En Büyük Havalimanları listesinin ikinci sırası Güney Kore’de

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Incheon Havalimanı, Skytrax tarafından hazırlanan dünyanın en büyük havalimanları listesinde ikinci sırada yer almakta. Hem yüzölçümü hem de yolcu kapasitesi olarak Changai Havalimanı’nı Incheon Havalimanı takip ediyor. Asya’nın global yolculuklarda ne kadar merkezi bir destinasyon olmaya başladığının kanıtı. Incheon Havalimanı 2001 yılında açılmıştır. Her geçen yıl yapılan çeşitli genişlemeler ve iyileştirmeler sonucunda 2018 itibariyle yaklaşık 75 milyonluk yolcu kapasitesine ulaşmıştır.

Benzer Haber  Kültürel Faaliyetlerin En Yoğun Olduğu Şehirler

 Asya Havalimanlarının Etkisi

Dünyanın en büyük havalimanlarının ilk iki sırasının Asya ülkeleri olan Singapur ve Güney Kore’de olduğu gibi; üç, dört ve beşinci büyük havalimanları da Asya ülkelerinde yer almakta. Üçüncü sırada yer alan Tokyo International Airport Japonya’da bulunmakta. Dördüncü sırada yer alan Hong Kong Havalimanı Hong Kong’da, beşinci sırada yer alan Doha Hamad Havalimanı ise Hindistan’da bulunmaktadır. Bu listenin ilk beş sırasında yer alan ülkeler göstermektedir ki, Asya ülkeleri uçuş yolculuğu konusunda en önemli destinasyonlara sahiptir.

En Pahalı Havalimanı

Skytrax’in yolcu kapasitelerini inceleyerek hazırladığı dünyanın en büyük havalimanları listesinin altıncı sırasında yer alan Münih Havalimanı, en pahalı havalimanı olarak dikkat çekmektedir. Bunun sebebi olarak ise coğrafi ve euronun mevcut kur fiyatı belirtilmektedir.

Dünyanın en büyük havalimanı adayı: İstanbul 3.Havalimanı

2011 yılında tasarı halinde başlayan ve geçtiğimiz haftalarda açılışı yapılan İstanbul 3.Havalimanı ise bu listede yeri en merak edilen havalimanı. İlk aşaması tamamlandığında 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Sadece bu kapasite ile dahi Singapur ve Güney Kore’deki havalimanlarını geride bırakıp zirvede yer alabilecek. Planlandığı gibi 2023 yılında son aşama tamamlanırsa 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Bu bakımdan Asya’daki diğer rakiplerine ciddi yatırımlar yapmaları için ilham verecek.

 

 

 

Yorum Yazın