dunyanin-en-renkli-evleri-emlaklobisi

Dünyanın En Renkli Evleri

Dünyanın En Renkli Evleri hangi ülkelerde? Canlı ve dikkat çekici renkler yalnızca dekorasyonda değil, evlerin dış cephelerinde de karşımıza çıkıyor. Enerjik sarılardan, pastel mavilere kadar birbirinden farklı ve renkli evleri galerimizde bir araya getirdik. İşte, dünyanın en renkli evleri !

Rotterdam – Hollanda

dunyanin-en-renkli-evleri-emlaklobisi

Rotterdam, Hollanda’nın en büyük ikinci şehri. Modern tasarım binalarının olduğu bu şehir ilginç binalarıyla da dikkat çekiyor. Bunlardan en çok göze çarpanı ve ilgi göreni ise Kübik Evler.

Kübik ev fikri ilk olarak 1970’lerde Piet Blom tarafından dizayn edilmiş ve Helmond bölgesinde bir kaç kübik ev inşa edilerek hayata geçirilmiş. Rotterdam şehri, ondan engelli köprüsü üzerine ev dizayn etmesini istediğinde, kübik evler fikrini uygulamaya karar vermiş.

‪Rotterdam şehir merkezinde 45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki ilginç kübik evlerin her biri bir ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. 1977’de yapımına başlanmış Küp Evlerden 55 planlanmış olsa da, şu ana kadar 38’i küçük, 2’si süper küp olmak üzere toplam 40 adet yapılmış.

Cartagena – Kolombiya

Cartagena - Kolombiya evleri ile ilgili görsel sonucu

Dev meydan Plaza de la Aduana, akşam saatlerinde bir tarafta yerel danslarını yapan dansçılarla, bir tarafta müzik yapan müzisyenlerle ve portre çizen ressamlarla daha da renkleniyor. Rengârenk evlerin bulunduğu sokaklarda, begonvillerin sarktığı balkonları da gördüğünüzde hiç çıkmak istemeyeceksiniz bu eski şehirden.

Ülkenin en büyük beşinci şehri olan Cartagena’nın ekonomisi; denizcilik, petrol ürünleri ve turizme dayanıyor.

Eski San Juan – Porto Riko

San Juan - Porto Riko evleri ile ilgili görsel sonucu

Eğer tarihi dokulardan hoşlanan biri iseniz, Old San Juan, yürüyerek kafeleri, dükkanları keşfedebileceğiniz, gece takılabileceğiniz, tarihi dokuları ile çok güzel kareler yakalayabileceğiniz ve airbnb üzerinden en güzel evleri bulabileceğiniz en popüler yerlerden biri.

Özellikle mimari fotoğraflar çekmekten hoşlanan biri iseniz, burası sizin için bir cennet! Renkli renkli evler, ilginç dükkanlar, muhteşem manzarası ile okyanusa meydan okur gibi kayalıkların üzerine inşa edilmiş El Morro ve daha fazlası…

Manarola – İtalya

Manarola - İtalya evleri ile ilgili görsel sonucu

İtalyanca Cinque Terre “beş toprak, beş köy” anlamına gelir. İtalya’nın kuzeybatı kıyısında Akdeniz’in maviliklerine dik inen yamaçlara konumlanmış beş güzel balıkçı köyü: Riomaggiore, Corniglia, Manarola, Varnezza, Monterosso… Geçim kaynağı balıkçılık olan bu köylerin diğer ortak özellikleri ise yamaçlarındaki renkli evler. Aslında bu köylerde sadece evler değil sandallar, şemsiyeler, pencereler, panjurlar her şey rengarenk. Yamaçlarda evlerin çevresi ise üzüm bağları ile çevrili, bu üzümleri hasat vakti kolay toplamak için basit bir teleferik sistemi kurulmuş.

Benzer Haber  Acun Ilıcalı Kuruçeşme'den ev aldı!

Seattle – ABD

seattle abd renkli evler ile ilgili görsel sonucu

ABD’nin Washington eyaletinde yer alan Seattle’ın nüfusu 704 bin 352. Müzik tarihinde önemli yere sahip olan Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam ve Soundgarden gibi gruplar da bu şehirde doğdu.

Seattle, ekonomik açıdan rahat insanları, düşük suç oranı, tertemiz havası, milli parkları, gölleri, yüksek yaşam standardı ve ulaşım kolaylığı ile sadece Amerika’nın değil, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasındadır. Okyanus kıyısında mangal yapıp, plaj voleybolu oynayabileceğiniz ya da evcil hayvanlarınızı gezdirip, ailecek keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz birçok milli parka sahip olan şehirde en popüler bölgelerden biri de “Des Moines” bölgesidir. Birçok zengin insanın okyanus kıyısındaki evlerinin bulunduğu bölge, hafta sonları genelde ailelerin uğrak dinlenme alanıdır.

Kopenhag – Danimarka

Kopenhag gezilecek yerler, fotoğraflar, haritalar

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag, Danca’da ticaret limanı veya tüccar limanı anlamına geliyor. Şehrin nüfusu ise 583 bin 525.

Kanal çevresinde dolaşırken birçok eski binayı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bölgedeki yapıların en eskisi olan 9 numaralı bina, 1681 yılında inşa edilmiş. Rengarenk evler arasında dolaşmak keyifli olacaktır. Zaten Kopenhag’da yapılması gereken şeyler listesinin ilk sıralarında kanal turları geliyor.

Yorum Yazın