Dünyanın En Zengin Emlakçıları

Dünyanın en zengin emlakçıları emlak sektörünün bu denli popüler hale geldiği günümüzde sahip oldukları servetleriyle dudak uçuklatıyor. Asyalı emlakçıların ağırlıkta olduğu liste, Asya’lı gayrimenkul sahiplerinin yanı sıra Avrupalı ve ABD’li emlakçıları da bünyesinde barındırmakta. Bu emlakçıların kimisi Yönetim Kurulu’nda yer alarak ailesinin gayrimenkul işlerini büyütürken kimisi de sıfırdan başlayarak bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı konumlarına gelmiş durumdalar. Toplam serveti 150 milyar dolara yaklaşan listedeki ilk 10 emlakçı, aynı zamanda ülkelerindeki gayrimenkul işlerinin de merkezi konumundalar. Dünyanın en zengin emlakçıları olarak bilinen ilk 10 emlakçının adı ve servetleriyle ilgili detayları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Wang Jianlin:

Çin’in en büyük emlak şirketi Dalian Wanda Group’un CEO’su olan Wang Jianlin, ülkesinin en zengin iş insanı olarak bilinmekte. Şirketlerinin toplam değeri 80 milyar doların üzerinde olan Wang Jianlin, Çin’deki gayrimenkul piyasasının en etkin patronu olarak bilinmekte. Son dönemde, oğlunun kendi varisi olmak istememesi üzerine mirasının sahibini yarışmayla belirleyeceğini söylemesiyle hem ulusal hem de uluslararası pek çok haberde yer aldı. Zaman zaman bu gibi farklı haberlere konu olan Wang Jianlin, toplamda 25 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın en zengin 20 kişisinden biri olarak ülkesinin gayrimenkul piyasasında uzun bir süre daha zirvede yer alacak gibi duruyor.

Lee Shau Kee:

Dünyanın en zengin emlakçıları listesinde yer alan bir başka Asyalı ise 28 milyar dolara yaklaşan servetiyle Lee Shau Kee. Hong Kong’un en büyük şirketlerinden olan Henderson Land Development’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Esas alanı gayrimenkul olmakla birlikte günümüzde restoran ve internet hizmetleri gibi çeşitli alanlara da giriş yapmıştır. Çinli Yönetim Kurulu Başkanı Lee Shau Kee, Henderson Land Development sayesinde sadece Asya’nın değil dünyanın da en zengin ikinci Çinlisi ve milyarderi olarak listedeki yerini almıştır.

Benzer Haber  Yılan Şeklindeki Ev Herkesi Şaşkına Çeviriyor!

Michael Otto:

Polonya’da doğan Michael Otto, günümüzde Otto Group ile işlerini ağırlıklı olarak Almanya’da sürdürmekte. Son dönemde e-ticaret başta olmak üzere pek çok piyasaya da giriş yapmakta olan Otto Group, ağırlıklı olarak emlak piyasasındaki ağırlığıyla Michael Otto’yu dünyanın en zengin 50 kişisinden biri haline getirmiştir.

Donald Bren:

Listede yer alan bir başka isim ise Amerikalı Donald Bren. Toplamda 16 milyar dolarlık serveti bulunan Donald Bren, Amerika’nın en köklü gayrimenkul firmalarından Irvine Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı konumunda. 1864 yılında kurulan Irvine Company üst gelir grubuna yönelik gayrimenkul üretirken şirketi kendi döneminde önemli bir noktaya taşıyan Donald Bren de edindiği servetle ülkesinin en zengin emlakçısı konumuna gelmiştir.

Dünyanın en zengin emlakçıları listesinde yer alan diğer emlakçıları ve servetlerini aşağıda görebilirsiniz:

Simon ve David Reuben – 16 Milyar Dolar

Joseph Lau – 15.8 Milyar Dolar

Thomas ve Raymond Kwok – 14.6 Milyar Dolar

Stephen Ross – 12.7 Milyar Dolar

Robert Kuok – 12.4 Milyar Dolar

Yorum Yazın