Elveda Rumeli Dizisi Nerede Çekildi?

Elveda Rumeli Dizisi Nerede Çekildi? Güçlü oyuncu kadrosuyla ATV’nin sevilen dizilerinden olmayı kısa sürede başaran Elveda Rumeli dizisi, 2007 yılında çekildi. Erdal Özyağcılar ve Şebnem Sönmez’in başrolü paylaştığı dizide Sütçü Ramiz ve ailesinin birbirinden eğlenceli ve bir o kadar da dramatik hikayesi anlatılıyor.

Hikaye, 1896 yılında Manastır yakınlarında Türk, Makedon, Arnavut milletlerinin bir arada yaşadığı küçük bir Osmanlı köyünde geçer. Birbiriyle yıllardır anlayış içinde yaşayan bu insanların arasında Balkan Harbi nedeniyle sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Bu karmaşa içinde köyün sütçüsü Ramiz, kızları ve karısının geçimini sağlamaya çalışır. Kızlarına çok bağlı, fakir ama gönlü zengin Ramiz’in, evi çekip çeviren Fatma’nın ve gerçek birer Balkan kızı olan Vahide, Zarife ve Hatice’nin öyküsü sizi ilk dakikalarda kendine çekecek.

Dizinin ilginç öyküsünün yanı sıra çekimlerde gördüğümüz yemyeşil mekanların, eski evlerin nerede olduğu merak edilen konuların başında geliyor. İşte Makedonya’da gerçekleştirilen Elveda Rumeli dizisi çekimlerinin mekanları…

Küçük ama sevimli: Sütçü Ramiz’in evi

Elveda Rumeli dizisinin çekimleri çoğunlukla Makedonya’nın Bitola kentinde geçiyor. Sütçü Ramiz’in evinin bulunduğu yer ise kentin Makova diğer adıyla Pürsıçan köyünde. Köy günümüzde eskisi kadar nüfusa sahip olmasa da yolunuz Makedonya’nın bu sevimli köyüne düşerse Sütçü Ramiz’in evini bulabilir, her sabah keyifle kızlarına selam verdiği merdivende bir fotoğraf çekinebilirsiniz. Köye ulaşmak için Bitola kent merkezindeki lokallerden yardım alabilirsiniz.

Dönemin Askeri Merkezi: Manastır Askeri İdadisi

Yolunuz Bitola’ya düşerse şehir merkezinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi’ne uğramayı unutmayın. Elveda Rumeli dizisinde dönemin Balkanlar problemlerinin konuşulduğu bu tarihi mekan, Osmanlı tarihine ilgi duyanlar ve Elveda Rumeli hayranları için oldukça önemli bir lokasyon. Kent merkezindeki otobüs terminalinin tam karşısında Manastır’ı bulabilirsiniz.

Benzer Haber  Ben Affleck’in Evi Satışta!

Balkanların geleneksel tarafı: Kent Meydanı

Sütçü Ramiz’in sütünü sattığı, Terzi Hasan’ın (Ertan Saban) ve Kasap Cabbar’ın (Gökhan Mete) çalıştığı, herkesin aradığını bulabildiği kent meydanı Bitola’nın kent merkezinde yer alıyor. Dizinin kalabalık çarşı sahnelerinin çoğu burada geçiyor. 530 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan ve etkilerini o dönemden kalma 86 dükkanda görebileceğiniz eski çarşıyı Manastır’dan birkaç adım ileride bulabilirsiniz.

ATV’nin uzun soluklu dizilerinden Elveda Rumeli dizisi, dil ve din ayrımı olmadan bir arada yaşamanın mümkün olduğunu gözler önüne seren; yemyeşil doğasıyla izlerken Makedonya’nın dokusunu hissedebileceğiniz, Sütçü Ramiz ve çok sevdiği ailesinin yaşam öyküsünü en eğlenceli şekilde izleyicisine sunuyor.

Yorum Yazın