En Çok Turist Çeken Şehirler

En çok turist çeken şehirler ülkelerin turizm açısından iddialı hale gelmesi ve gelir sağlaması için fazlasıyla önemli. Bu bazen doğal yapılardan kaynaklı olmakla beraber bazen de merkez rotalarda yer alması ya da iş hayatının çeşitli etkilerinden dolayı da turistler açısından ilgi çekici olabiliyor. Asya’nın son dönemlerdeki genel anlamda yükselişi bu sıralamada da kendisini göstermiş durumda. Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden İngiltere ve Fransa’nın başkentleri listede Avrupa’yı temsil eden iki rota olarak yer alırken diğer şehir ise Amerika’nın en turistik bölgesi olan New York. Peki turizmden en çok geliri elde eden bu şehirlere yılda kaç turist gitmektedir? Bu şehirler hangi özellikleriyle en çok turist çeken şehirler listesinde yer almaktadır? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Bangkok

Tayland’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Bangkok, yıllık 20.2 milyon turiste ev sahipliği yaparak sadece Asya’nın değil dünyanın da en çok turist ağırlayan şehridir. Genellikle ucuz üretimin merkezi noktalarından biri olarak bilinen Tayland’ın en kalabalık şehri olan Bangkok, son yıllarda bu özelliğinin yanı sıra gece hayatı ve çok farklı toplulukların bir arada yaşamasıyla ön plana çıkmaya başladı. Tarihsel olarak da asırlardır farklı imparatorlukların yer aldığı Bangkok, onların mirasını koruyarak bolca tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır.

Londra

Avrupa’nın finans merkezi olarak bilinen ve gerek tarihi eser gerekse ekonomik ve siyasi gücüyle İngiltere’yi başarıyla temsil eden başkent Londra, yıllık 20 milyon turistle dünyanın en çok turist çeken ikinci şehri olurken turizm geliri anlamında Bangkok’tan daha önde olduğu düşünülmektedir. Britanya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi pub alışkanlıklarıyla bilinen Londra, Big Ben ve Buckingham Sarayı başta olmak üzere pek çok yapıtıyla da turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Bunun yanı sıra iş ve eğlence anlamında ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğin yapıldığı Londra, turist sayısını her geçen yıl artırarak hem turist sayısı hem de turizm geliri açısından listenin ilk sırasına geçmek için Bangkok’la sıkı bir rekabet halindedir.

Benzer Haber  Survivor ev ödülü verecek!

Paris

Avrupa’nın en popüler başkentlerinden Paris, turist sayısı olarak da fazlasıyla iddialı bir durumda. Yılda 16.1 milyon turistin ziyaret ettiği Paris, tıpkı Londra gibi hem tarihi eserleri hem de Avrupa’daki ağırlığıyla sadece kendi bölgesinden değil dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır.

Dubai

Son yıllarda yapılan uçuk yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Dubai, hem büyük gökdelenleri hem de çölün üzerinde oluşturduğu bir yaşamla hem bölgeden hem de dünyanın çeşitli yerlerinden turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. İş dünyası açısından da çeşitli fırsatları bünyesinde barındıran Dubai, sadece kültürel turizm değil fuar ve zirve gibi işle ilgili etkinliklerle de önemli bir turist miktarına ulaşmaktadır. Yıllık 16 milyon turiste ev sahipliği yapan Dubai, listedeki bir diğer Asya şehri olarak dikkat çekmektedir.

Singapur

 

Asya kıtasının listedeki bir diğer önemli şehri olan Singapur, ülkesini temsilen 13.45 milyon turiste ev sahipliği yaparak listede merkezi rollerden birine sahiptir. Özellikle son yıllarda Asya’daki önemli destinasyonlardan biri haline gelen ve ticaret ile teknolojinin kıtadaki en kilit şehirlerinden biri olmaya başladı. Bunların yanı sıra asırlık tarihiyle tarihi eser anlamında da zengin içeriğe sahip Singapur, doğal güzelliğiyle de çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Tokyo

 

Asya’nın en merkezi şehirlerinden olan Tokyo, aynı zamanda turizm açısından da dünyanın en iddialı şehirlerinden birisi. Başkent olduğu için Japonya’nın bölgesel hareketliliğini de karşılayan Tokyo, sahip olduğu turistik güzellikler ve düzenlediği global etkinliklerle gerek Asya kıtasından gerekse dünya genelinden yoğun bir turist akımıyla karşı karşıya.

Seul

 

Tarihi eser konusunda Asya’nın en zengin kaynaklarına sahip şehirlerindendir. Son yıllarda özellikle de sahip olduğu teknolojiyle dünyada ses getirmekte olan Güney Kore’nin başkenti ve en önemli şehridir. Güney Kore, özellikle de son yıllarda yakaladığı markalaşma başarısını turist sayısıyla da taçlandırmış durumda. Başkent Seul, yılda 12.44 milyon turisti ağırlayarak Tokyo’nun hemen arkasında yer almakta. Özellikle de kültür turizmi anlamında çok zengin kaynaklara sahip olan başkent; tapınaklar ve renkli mimari tasarımlara sahip saraylar başta olmak üzere hem tarihi eser hem de doğal güzellik anlamında eşsiz eserlere sahiptir. Dolayısıyla Tokyo, hem kültürel turizm hem de uluslararası etkinliklerle bu listede yer almaktadır.

Benzer Haber  Bedava Ev Veren Ülke

Kuala Lumpur

   

En çok turist çeken şehirler sıralamasındaki bir diğer Asya şehri ise Kuala Lumpur. Malezya’nın iki başkentinden biri olan Kuala Lumpur, ağırlıklı olarak finans ve kültür anlamında ülkenin en önemli merkezidir. Ülkenin diğer başkenti ise Putrajaya’dır. Kuala Lumpur finans ve eğlence anlamında merkezken Putrajaya ise idari işlemlerin gerçekleştiği şehirdir. Özellikle gökdelenleriyle Londra ve New York ambiyansına ulaşmak isteyen şehir, ikiz kuleleri başta olmak üzere şehirde yapılan pek çok seçkin yapıtla bu amacını kanıtlamaktadır.  Yılda 12.4 milyon turistin ziyaret ettiği Kuala Lumpur, tüm bu özellikleriyle Asya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

New York

 

New York,  Amerika’nın yıllardır dünyaya sunduğu ve pek çok turist için başlıca rotalar arasına giren sembol şehirdir. Bu çalışmaların sonucu olarak dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Yılda 12.1 milyon insanın ziyaret ettiği New York; Times Meydanı, Özgürlük Heykeli ve Wall Street başta olmak üzere sembolleşen pek çok yapıt bulunmaktadır. Bu sayede turistlerin gözde rotalarından biri olmuştur. Sadece kültürel turizm değil, sahip olduğu gökdelenler ve global iş hayatının merkezi olması itibariyle iş gezileri ve çeşitli incelemeler için de odak noktalardan biridir. Sahip olduğu ambiyans ve verdiği mesajlarla pek çok insanın hayallerindeki şehir olarak bilinmektedir.

Hong Kong

 

En çok turist çeken şehirler listesindeki son şehir ise Asya’nın yeni sayılabilecek rotalarından olan ve popülaritesi gittikçe artan Hong Kong. Uzun bir süre İngiliz sömürgesinde kaldıktan sonra Çin’in özerk bölgesi olan Hong Kong, günümüzde de aynı statüde yer almaktadır. Limanları itibariyle Asya’nın en önemli ara destinasyonlarındandır. Hong-Kong, turizm açısından cezbedici şehirlerdendir. İçerisindeki kültürel çeşitlilik sebebiyle “Asya’nın Dünya Şehri” unvanıyla da bilinmektedir. Victoria Tepesi başta olmak üzere Man Mo Tapınağı ve Nathan Caddesi gibi pek çok farklı konseptte turistik yeri olan Hong Kong, ticaretteki önemini kültürel turizme de taşımış durumda.

Yorum Yazın