İlginç Adalar ve Evleri

Dünyayı keşfedip, başka ülkelerde yaşamak birçok kişinin hayalidir. Fakat bu hayal cesaretsizlik, korku veya maddi durum gibi nedenlerden dolayı sürekli ertelenir.  Taşınmayı veya seyahat etmeyi düşündüğünüz yerler ilginç, gizemli, tuhaf, az gidilen, merak edilen, güzel, ünlü veya az bilinen sıra dışı yerler ise mutlaka ilginç adalar ve evleri yazımızı okumalısınız. İşte, hem büyüleyici hem de İlginç Adalar ve Evleri ;

Man Adası

manadasi

Man Adası, İrlanda Denizi’nde bulunan ve Birleşik Krallık’a bağlı özerk bir ülke. Dünyanın en eski parlamentolarından birine sahip. Ada bir vergi cenneti olduğu için adalıların finansal durumu oldukça iyi. Man Adası, ilginç bir kedi türü olan kuyruksuz Manx kedilerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca I. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden 7 esir askerimizin yattığı bir şehitlik bu adada bulunuyor.

Nauru Adası

nauruadasi

Nauru Adası, Ekvator’un birkaç dakika güneyinde bulunuyor. Konumu bayrağında da işlenmiş. Bayraklarında okyanusu temsil eden mavi fonun ortasından geçen çizgi Ekvator çizgisini; çizginin hemen yanında bulunan 12 köşeli yıldız da Ekvator’un hemen yanında bulunan adayı temsil ediyor. Nauru ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan fosfat madenciliği, adaya ciddi şekilde zarar vermiş durumda.  Fosfatın tükenmesi söz konusu olduğundan Naurulular şimdiden önlem almaya çalışıyorlar.

nauruadasi

İlginç Adalar ve Evleri Palau

palau

Palau’da ilk yerleşim 3000 yıl öncesine dayanıyor. Adanın ilk yerlileri Filipinler’den göç edenler. Ancak daha sonra ada İspanyollar’ın himayesi altına girmiş, sonraları ise Almanlar’a satılmış. II. Dünya Savaşı’nda önce Japonlar’ın sonra da Amerikalılar’ın egemenliği altına giren ada, 1994 yılında yerli halkın isteği doğrultusunda bağımsızlığına kavuşmuş. Muhteşem adaları ve plajları bulunan, kelimenin tam anlamıyla bir sualtı cennetti olan Palau tipik bir Mikronezya ülkesi. Bu harika ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Benzer Haber  Yaşamak İçin Sıradışı Evler

palau

Guernsey

Guernsey

İlginç adalardan bir diğeri Guernsey. Guernsey Fransa ile İngiltere’nin hemen ortasında Manş Denizi’nde yer alıyor. Birleşik Krallık’a bağlı Manş adalarından biri olan Guernsey, dış işlerinde Büyük Britanya’ya bağlı iken iç işlerinde bağımsız. Yaklaşık 66 bin kişinin yaşadığı adanın son zamanlarda Birleşik Krallık’tan kopma ihtimalinden söz ediliyor.

Guernsey halkı dünyanın iki büyük savaşında da İngilizler’in yanında yer almış. II. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından işgal edilen tek ada unvanına sahip.

Jersey ve Man Adası gibi kraliçeye doğrudan bağlı olan Guernsey’in AB’ye ve diğer ulus üstü kurumlarla bağlantıları özel anlaşmalarla belirlenmiş; yani karışık bir statüsü bulunuyor.

Guernsey

Kiribati

Kiribati

Kiribati bir ada grubundan oluşuyor. Ancak Kiribati’yi daha da özel kılan bir şey var; o da ülkenin doğu ucunun tarih değiştirme çizgisine sınırı olması. Bu durum Kiribati’nin dünya üzerinde yeni güne başlayan ilk ülke olmasını sağlıyor. Dolayısıyla da yeni yıla ilk giren ülke de yine Kiribati oluyor.

Zaman dilimi sınırında bulunan Caroline Adası milenyuma giren ilk yer olduğu için, adanın ismi Milenyum Adası olarak değiştirildi.

Kiribati konum olarak dış dünyadan belki de en soyutlanmış ülke olabilir. Haritada Kiribati’yi bularak ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz. İklim değişikliğinin sonuçlarını doğrudan yaşayan ülke, bu konu hakkında dünya üzerinde gerçekleştirilen neredeyse tüm toplantılarda yer alıyor. Her sene su seviyesinde yükselme yaşanıyor. Dolayısıyla Kiribati halkı şimdiden toplu göç alternatiflerini düşünmeye başlamış durumda.

Kiribati

 

 

 

Yorum Yazın