kapicilar-krali

Kapıcılar Kralı Filmi Nerede Çekildi?

Türk Sineması’nın yüz güldüren ismi Kemal Sunal’ın oynadığı her film, Türk Sineması tarihine damga vurmayı başarmıştır. Bunlardan birisi olan Kapıcılar Kralı ise çekildiği dönemde günlük hayatın en ince detaylarını göstermiş ve çok sevilmiştir. Umur Bugay’ın senaryosunu yazdığı Kapıcılar Kralı, 1 Mayıs 1977 yılında gösterime girmiştir. Zeki Ökten yönetmenliğinde çekilen film, 14. Antalya Film Festivali’nde “En İyi 2. Film” olmuştur.

kapicilar-kraliZeki Ökten “En Başarılı Yönetmen” ödülünü alırken Kemal Sunal da “En Başarılı Erkek Oyuncu” ödülünü almıştır. Peki, Kapıcılar Kralı filmi nerede çekildi?

Kapıcılar Kralı filminin oyuncuları kimlerdir?

kapicilar-krali

Kapıcılar Kralı filmindeki Kapıcı Seyit karakterine Kemal Sunal hayat vermiştir. Evli ve iki çocuklu Kapıcı Seyit’in karısı olan Hacer karakterini ise Sevil Üstekin canlandırmıştır. Apartmanın sert yöneticisi, emekli albay Zafer karakterini canlandıran oyuncu ise Kemal Sunal filmlerinden tanıdığımız Bilge Zobu’dur.

Apartmana sonradan hırsızlık amacıyla taşınan apartman sakini rolünü, kariyerinde 150’den fazla filmde oynayan Sevda Ferdağ canlandırmıştır. Apartmanın diğer sakinlerini ise Şevket Altuğ, Can Kolukısa, Güner Sümer, Feridun Çölgeçen, Özcan Özgür, Yüksel Gözen ve Ekrem Dümer gibi oyuncular canlandırmıştır.

Kapıcılar Kralı filminin konusu nedir?

Kapıcılar Kralı filmi, dönemin sokak ve apartman kültürünü ele alan bir senaryoya sahiptir. Büyük bir apartmanın kapıcısı olan Seyit, saf görünümlü fakat son derece kurnaz bir adamdır.

Apartmanda rahatlıkla çalışan Seyit’in işleri, emekli albay Zafer’in yeni yönetici olmasıyla zorlaşmıştır. Tüm apartman sakinlerinin dilinden anlayan ve her durumdan kendine pay çıkarmayı başaran Kapıcı Seyit’in renkli maceralarını konu alan filmde Seyit, kurnazlığı sonucu apartmanın %51’inin sahibi olmayı başarır.

Kapıcılar Kralı filminin çekimleri nerede yapıldı?

kapicilar-krali

Senarist Umur Bugay, sokak ve apartman kültürünü, apartman sakinlerinin birbiriyle ve kapıcı ile olan ilişkilerini yakından inceledikten sonra Kapıcılar Kralı’nı kaleme almıştır. Çekim için ise uygun bir apartman arayışı başlamıştır. Bunun için ilk olarak Nişantaşı düşünülmüştür. Fakat Nişantaşı’nda bulunan apartmanların yönetimi ile anlaşma sağlanamamıştır. Bunun üzerine apartman sorununu filmin yönetmeni olan Zeki Ökten çözmüştür. Peki Kapıcılar Kralı filmi nerede çekildi?

Benzer Haber  En Çevreci Şehirler

Kapıcılar Kralı, yönetmen Zeki Ökten’in öğrencilik yıllarında yaşadığı Cihangir’de çekilmiştir. İstanbul’un Cihangir ilçesindeki Güneşli Sokak, Kapıcılar Kralı filmine ev sahipliği yapmıştır. Olayların yaşandığı apartman ise Güneşli Sokak’ta bulunan Selahattin Zeren Apartmanı’dır. Selahattin Zeren Apartmanı yönetimi ile yapılan görüşmeler sırasında apartmanın kapıcısı, senarist Umur Bugay’ın dikkatini çekmiştir. Umur Bugay, bu kapıcı ile tanışmış ve adının Seyit olduğunu öğrenince senaryodaki kapıcı karakterine Seyit ismini vermiştir. Ayrıca gerçek kapıcı Seyit’in üç çocuğundan ikisi de filmde oynatılmıştır. Kapıcılar Kralı’nın çekildiği Güneşli Sokak, 1977 yılında çekilen Çöpçüler Kralı filmine de ev sahipliği yapmıştır.

 

Yorum Yazın