Kışın En Güzel Şehirler

Kışın En Güzel Şehirler

Kışın en güzel şehirler listemizi hazırlarken pek çok etkeni göz önünde bulundurmak istedik; tarih, kültür, doğal güzellikler ve ambians bu etkenlerden başlıcaları. Elbette kış mevsiminin sembollerinden olan kayak turizmi de bu listemizde önem sıralamamızda önlerde yer aldı. Kış mevsiminde karla kaplanmış yapılar çok daha estetik durduğu için bu gibi tarihi ve estetik yapılara sahip şehirler de insana farklı bir merak duygusu uyandırdığı için seyahat listemizde yer aldı. Kışın en güzel şehirler listemizdeki birbirinden harika şehirleri inceyelim:

Kışın En Güzel Şehirlerinden İlki: Berlin

 

Almanya, genel Avrupa tarihi için çok önemli olmasının yanı sıra bunu en iyi yansıtan şehirlerinden başında Berlin gelir. Klasik bir Avrupa özelliği olarak tarihte önemi olan neredeyse her yapının korunması ve bu yapıların kış mevsiminde beyaz örtüyle daha da anlam kazanması, Berlin’in kışın en güzel şehirler listemizde zirvede yer almasını sağladı. Özellikle Noel döneminde ailelerin geleneklerini izlemek müthiş bir keyif. Soğuk havada elinize sıcak içeceğinizi alıp karla kaplanmış Berlin sokaklarında yüzyıllık eserleri büyük bir merakla keşfetmek için kesinlikle yapılması gereken seyahat biri.

Kışın En Güzel Şehirleri Yaz Mevsiminde Olandır: Sydney

Kışın en güzel şehirler listemizde bu sefer farklı bir konseptten şehir önereceğiz. “Ben kış insanı değilim, yaz mevsiminde kalmak istiyorum” diyenler için Güney Yarımküre’de bu aylarda 27 derecelik havaya sahip olan Sydney’i öneririz. Sahip olduğu İngiliz kültüründen dolayı yapılarının estetik olmasıyla da dikkat çeken Sydney, sörf ve gece hayatı seçenekleriyle de fazlasıyla merak uyandırıyor ve soğuktan kaçanlar için dikkate değer bir seçenek.

Benzer Haber  Britney Spears’ın Evi

Kış Aylarında Kültür Turu Önerisi: Prag

Çek Cumhuriyeti genel olarak Avrupa kültür tarihi için önemli bir yer olmakla birlikte Prag burada çok daha ayrı bir öneme sahip. Yüzyıllardır pek çok sanatçının bir şekilde yolundan geçtiği ya da doğduğu topraklar olan Prag, bu ambiansını da fazlasıyla yansıtıyor. Kafka Müzesi ve Lennon Duvarı bu gibi onlarca mekandan yalnızca ikisi. Tüm bu merak uyandıran seçenekler, Prag’ın kış mevsiminde seyahat için oluşturacağınız rotada soğuk havayı en güzel yansıtan şehirlerden biri olması aday listesinde olmasına yeterli gibi duruyor.

Farklı Bir Kış Seyahati Deneyimi : Bergen

 

Norveç aslında turizm açısından eskiden bu kadar da ön planda değildi fakat özellikle sosyal medya ile birlikte turizm güzellikleri daha ön plana çıkmaya başladı. Özellikle fiyortlarıyla bilinen Norveç’te bu fiyortların nefes kesici atmosferinin tadını çıkarabilir, seyahat limanındaki teknelerde zaman geçirebilir ve bolca yürüyüş yapabilirsiniz. Avrupa’da trafiğin en az olduğu yerlerden olan Norveç, mümkün olduğunca bisiklet ve yürüyüş odaklı bir şehir. Mevcut planlamasıyla buna fazlasıyla müsait olduğunu da söyleyebiliriz. Ortalama Avrupa şehirlerini daha önce ziyaret etmiş olanlar için onların ötesinde meraklarını artıracak farklı bir deneyim olabilir.

Kışın En Güzel Şehirleri Ambiansla Olur: Dublin

 

Başta Dublin olmak üzere İrlanda bölgesinin en güzel özelliklerinden birisi; arkadaş topluluklarının kendi içerisinde geçirdikleri samimi ve keyifli vakitler. Sahip olduğu soğuk havaya rağmen bu ortamların yaratmış olduğu ambians şehire ayrı bir sıcaklık katıyor. Bu ambians oluşmasını sağlayan başlıca özelliklerden biri de asırlardır ayakta duran yapıları. Bu gibi yerler insanlara estetik geliyor ve şehrin dokusunu oluşturuyor. Bu açıdan ideal rotalardan birisi.

Kışın Tadı İskandinavya’da Çıkar Diyenlere: Reykjavik

 

Benzer Haber  Beyoğlu’nda Yaşamak İçin 10 Neden

“Ben kışın soğuğunu dibine yaşayayım ama yanında sıcak da olsun” diyorsanız Reykjavik sizin için ilginç bir keşif olabilir. Öncesinde buradakinin iki katı giyinip buzulları ve volkanik bölgeleri gezdikten sonra termal sularda sıcağın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kutuplara bu kadar yakın bir bölgenin kayak turizmi de tahmin edeceğiniz gibi fazlasıyla gelişmiş durumda. Tüm bu birbirinden farklı deneyimleri bir arada yaşamak için Reykjavik kışın en güzel şehirler listenizde gidilmesi gereken rotalardan biri olarak bulunmayı hak eden adaylardan birisi.

Avrupa’da Kış Başkadır: Burges

 

Belçika’da bulunan Burges de tıpkı Berlin gibi özellikle Noel zamanında çok daha keyifli bir bölge. Fakat bunun dışındaki kış zamanlarında da gerek tarihi dokusu gerekse sokak lambaları sizi farklı bir yere taşıyor gibi. Gerçek hayatta zamanda yolculuk şu an için pek mümkün olmasa da burası adeta doğal koşullarla sizi orta çağ Avrupa’sına götürüyor gibi.

Tarih Turu ve Kış Turizmi Bir Arada: Andorra la Vella

Avrupa’nın ortasında küçük bir bölge olan Andorra, ağırlıklı olarak Katalanların yaşadığı bir bölge. Andorra’nın başkenti olan Andorra la Vella her ne kadar son yıllarda kayak turizmiyle ön plana çıksa da taş devrine kadar uzanan tarihiyle de fazlasıyla cezbedici. Yüksek tepelerde kayak yaptıktan sonra şehir içerisinde Avrupa tarihini gözler önüne seren birbirinden güzel eserleri incelemek size bu küçük Avrupa şehrinde ilginç bir keşif sunabilir, seyahat rotasında bulunmaya değer bir aday.

Yorum Yazın