Pasaportsuz Vizesiz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz vizesiz sadece kimlikle gidilen ülkeler listemizi inceleyerek tatiliniz için yeni bir rota oluşturabilirsiniz. Yurtdışına seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek isteyenlerin en büyük dertlerinden birisi pasaport ve vize işlemleri. Hiç pasaport, vize derdiyle uğraşmadan tatile çıkmaya ne dersiniz? Amerika, İngiltere ve Avrupa’da yaşayanların en fazla bir dilekçe ile galaksi büyüklüğünde, masrafsız seyahat edebilme özgürlüğünün olması muhtemelen en çok Türklerin kalbini kırıyordur. Biletiydi, vizesiydi, döviziydi derken, özellikle son yıllarda Türkiye’den başka ülkelere seyahat etmek oldukça zorlu bir hale geliyor. Kullanım süresi biten pasaportları yenileme parası, biten Schengen vizelerinin yerine gidilecek ülkelerden yenisini alma, akabinde gelecek ‘ne kadar süre vize verecekler’ stresi ya da İngiltere ile Amerika vizelerinin süper pahalılığı; bilet fiyatlarına uygulanan şok artışlarla beraber seyahat bütçelerimizin en büyük düşmanı.

Giderken pasaporta bile ihtiyaç duymayacağınız, yeni çipli kimliğinizi cebinize koyduğunuz gibi biletinizi alıp gidebileceğiniz ülkeler var! Eğer eski nüfus cüzdanınızı yeni çipli kimliklerle değiştirdiyseniz, bu ülkelere giderken yanınızda taşımanız gereken tek belge yeni kimliğiniz. Üstelik üçünün de ülkemize olan uçuş mesafeleri oldukça kısa. İşte, pasaportsuz vizesiz sadece kimlikle gidilen ülkeler listesi:

KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türkiye dışında herhangi bir ülke tarafından tanınmıyor olsa da Türkler tarafından tatil, eğlence, kumar ve eğitim için sık sık tercih ediliyor. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan KKTC; sıcak iklimi, tarihi güzellikleri, koyları ve plajları, konaklama alternatifleri ve eğlenceli mekanları ile öne çıkıyor. Yaz aylarında çok çok sıcak olan KKTC’yi gezmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Türkiye’nin birçok şehrinden düzenlenen karşılıklı uçuş seferleri ile KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaportsuz, kimlikle seyahat edebilirsiniz.

Benzer Haber  Bahçelievler’de Yaşamak İçin 10 Neden

Kimlikle gidilen ülkeler arasındaki Kıbrıs’a nüfus cüzdanı ile giriş yaparsanız 30 gün, pasaportla giriş yaparsanız 90 gün kalış hakkınız oluyor. Her iki şekilde de vizesiz olarak gidebilirsiniz.

Gürcistan

Artvin ve Hopa’nın kapı komşusu Gürcistan, yine pasaportlar olmadan kimlikle gidebileceğimiz ülkelerden biri. Özellikle son 2 yıldır çok sayıda Türk turisti ağırlayan Gürcistan’ın bizler için popüler bir rota olmasındaki en önemli nedenler ise Karadeniz’den su içmeye gider gibi kolayca Batum’a geçilebilmesi ve vizesiz ülkelerin güncel döviz kurlarımızdan ötürü popülerleşmesi.

Gürcistan’da gezmek için en çok tercih edilen yerler Karadeniz kıyısındaki modern liman şehri Batum ve eski şehir mimarileri ve kültürü ile Tiflis. Hopa’dan ve Artvin’den Batum’a arabayla ya da otobüsle geçiş imkanı ve Batum ile Tiflis’e düzenlenen karşılıklı uçuş seferleri ile birlikte Gürcistan’a kimliklerinizle gidebilir, bütçe anlamında zarara girmeden de rahat rahat gezebilirsiniz. Yapılan son düzenlemelerle beraber kimlikle yaptığınız Gürcistan seyahatlerinizde ülkede kalabileceğiniz sürenin 1 yıla uzatıldığını da ekleyelim.

Ukrayna

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma ile 2017 yılında sağlanan vize muafiyeti sayesinde vizesiz, hatta pasaportsuz gidebileceğiniz ülkeler listesine Ukrayna da dahil oldu. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olan Ukrayna, ekonomik gezmek isteyenlerin de favorisi. Eski şehir bölgesi ile Avrupa’nın bir prototipini andıran Lviv ve ülkenin başkenti Kiev, Ukrayna’da gezmek için en çok tercih edilen şehirlerin başında geliyor. Kimlikle Ukrayna’ya girdikten sonra burada geçirebileceğiniz süre 90 gün.

 

Yorum Yazın