Sıradışı Binalar

Bu sıradışı binalar sizleri hayrete düşürecek! Hong Kong’un bambaşka bir özelliği var: Burası dünyada nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri ve dünyanın hiçbir yerinde bu kadar devasa toplu konut binalarını görmek mümkün değil.

Eski bir İngiliz sömürgesi olan ancak 1997 yılından itibaren Çin’e bağlı özel bir yönetim bölgesi olarak varlığını sürdüren Hong Kong’un toplam yüzölçümü bin 100 kilometrekare, toplum nüfusu ise 7 milyon 200 bin. Bu da kilometrekareye 6 bin 500’den fazla kişi düştüğü anlamına geliyor.

Kilometreye 6 Bin 500 Kişi Düşüyor

Eski bir İngiliz sömürgesi olan ancak 1997 yılından itibaren Çin’e bağlı özel bir yönetim bölgesi olarak varlığını sürdüren Hong Kong’un toplam yüz ölçümü bin 100 kilometrekare, toplum nüfusu ise 7 milyon 200 bin. Bu da kilometrekareye 6 bin 500’den fazla kişi düştüğü anlamına geliyor.

Sanki üst üste dizilmiş legolara benzeyen bu evler, bir yandan kaosun ortasındaki neşe kaynağı gibi beliriyor.

İngiltere’nin Brighton şehrinin sokaklarını süsleyen bu sıradışı evler, insaların dikkatini çekmekte.

Avustralya’da faaliyetlerini sürdüren F2 Mimarlık firması, perspektif hilesi ve modern mimariyi bir araya getirerek masal tadında bir yapı oluşturdu.

Yerden 40 metre yükselikteki bir kazık üzerine inşa edilen yapı, uzaktan görüldüğü zaman havada olduğu izlenimini vererek görenleri şaşırtıyor.

Masal tadında bir okyanus manzarasına, lüks ve modern bir tasarıma sahip olan ev, günlük 440-1220 Avustralya doları aralığında (yaklaşık 840-2320 lira) karşılığında kiraya veriliyor.

İngiltere’de başkent Londra’nın turistik Covent Garden bölgesinde ortadan ikiye bölünüp üst kısmı havalanmış gibi görünen bir bina yapıldı. Optik illüzyonla havalanmış gibi görünen bina, görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Teknolojik maharetler kullanılarak yapılan bina, bölgedeki tarihi binalara benzetilerek inşa edildi. Binayı yapan sanatçı Alex Chinneck, optik illüzyonlu eserleriyle tanınıyor.

Benzer Haber  Güzel Oyuncu Elçin Sangu'nun Evi

12 metre uzunluğundaki heykel, çelik temel üzerine bir tür polisitrenle yapıldı. Özel dijital teknikler kullanılarak 500 saatlik boyama yapılan eser 3 ayda inşa edildi. Binada gizlenerek çelik kolonların görülmemesi sağlandı.

ABD’de Kaliforniya’da yaşayan tasarımcı , 2 bin dolarlık bir çöp konteynerini bir eve dönüştürdü.

Bu gördüğünüz konteynerde banyo, yatak, mutfak ve güneşlenmeye elverişli bir güvertesi var. New York’a her gelişinde Brooklyn’deki bu çöp konteynerinden dönüştürülmüş “ev”de kaldığını söyleyen Gregory Kloehn, konteynerin alt kısmındaki eklediği tekerleklerle evini istediği yere taşıyabiliyor.

“Çatı”ya 6 galonluk bir su tankı yerleştiren Kloehn, mutfakta da elektrikle çalışan küçük bir ocak ve mikrodalga fırın kullanıyor.

Yorum Yazın