Taraftar Odaları

Taraftar odaları hiç şüphesiz bir takıma duyulan o karşılıksız sevginin en güzel yansımalarından biridir. Hiçbir şey beklemeden bir takımı desteklerken yaşattığı tüm mutluluk ve üzüntülerle birlikte sevilir takım.. O taraftar bilir ki, skorlar gelip geçse de içindeki arma sevgisi hiçbir zaman azalmayacaktır. İşte bu yüzdendir ki; çocuk, genç ya da yetişkin hiç fark etmeden odasını tuttuğu takımın ürünleriyle donatıp tribün ve armayı hayatının her anında yaşamak isteyen pek çok insan vardır. Kimisi eldeki çeşitli imkansızlıklardan dolayı bunu başaramazken kimisi de odasında birliktelik ruhunu yansıtan ve stattaki tribün atmosferini yaşatacak ambians kurar. Biz de bu yazımızda futbol, basketbol ve amerikan futboldan çeşitli örneklerle hem ülkemizdeki hem de dünyanın diğer bölgelerindeki taraftarların bu sevgilerini odalarına nasıl işlediğini ve o ambiansı nasıl oluşturabildiklerini aktaracağız:

Taraftar Odalarında da Zirvede: Barcelona

Dünyada ambiansı en iyi olan statlarından Camp Nou’nun sahibi Barcelona, şu anda dünyada en çok taraftarı olan futbol takımlardan birisi. Bunda elbette dışsal faktörlerin yanı sıra aldığı fazlasıyla başarılı skorların da etkisi büyük. Pek çok otoriteye göre ise ilk sırada. Bu da Barcelona’nın birliktelik konusunda problem yaşasalar da İspanya için önemli bir marka olmasını sağlıyor. Görselde gördüğünüz oda ise arma ve futbol aşkını doruklarda yaşayan bir Barcelona taraftarının kendi odasında birliktelik ruhunu yansıtarak oluşturduğu ambiansa ait. Yatak örtüsünden halılara kadar Barcelona ürünlerini kullanan bu taraftar, forma ve posterlerle de odasını estetik bir şekilde donatmış. Duvarların Barcelona’nın renginde boyanması ise kesinlikle görsel olarak etkileyici bir görüntü ortaya çıkarmış.

Benzer Haber  Peri Ağacı Odası

Taraftar Odalarında Yeni Bir Konsept

Taraftar odaları denilince elbette takım sevgisinin bu kadar yüksek olduğu Türkiye’den de görüntüler olmalıydı. Fakat burada bir fark var; bu oda bir kişinin değil, İzmir’de faaliyet gösteren bir otele ait. Normal odaların yanı sıra “taraftar odası” konseptine de yer veren otel, aslında taraftarlığın ülkemizde ne kadar benimsendiğini de gözler önüne sunuyor. Maç günlerinde bir parça da olsa stattaymış hissini yaşamak ya da diğer günlerde de skordan bağımsız tutkuyla bağlandığınız takımınıza daha yakın olmak için iyi bir fikir.

Amerika’da Chicago Bulls ve Jordan Odaklı Taraftar Odası

Bu kez futboldan ve statlardan çıkıp salonlara giriş yaparak bir basketbolseverin odasına değiniyoruz. Michael Jordan’ın sadece NBA değil, dünya basketbolu adına ne kadar büyük bir değer olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Dolayısıyla bu Amerikalı taraftar da Chicago konseptli odasında bir Chicago efsanesi olan Michael Jordan’a da yer vermiş.

Taraftar Odalarıyla Tutku Coğrafya Tanımıyor

İngiliz takımlarının son yıllarda kendi tribünlerini aşarak Uzakdoğu’ya yapmaya başladığı turlar hem önemli bir maddi gelir elde etmeye hem de o bölgelerin halkıyla birliktelik ruhu kurmaya başladı. Bu elbette İngiliz takımlarına fazlasıyla olumlu geri dönüşler sağladı. Özellikle de Lampard, Drogba ve son dönemde Hazard ile birlikte, Chelsea yaklaşık 15 yıldır hep bir ikon isme bir şekilde sahip olduğu için Uzakdoğu’daki insanlar skordan bağımsız olarak o lider duruştaki futbolcuları benimseyip Chelsea gibi takımlara tutkuyla bağlanıyorlar. Bunun somut örneklerinden biri de yukarıda gördüğünüz Singapur’lu bir taraftar odası. Görüldüğü gibi, fazlasıyla Chelsea tutkunu olan bu taraftar da takımının kullandığı stat olan Stamford Bridge’deymiş gibi hissetmek için kendi tribününü kendisi oluşturmuş.

Taraftar Odaları Amerika’da da mevcut: Los Angeles Ramms Tutkunluğu

Taraftarlık konusunda Amerikanlar da iddialı bir toplum fakat onlar dünyanın geri kalanının oynadığı futbola değil, kendi geliştirdikleri amerikan futboluna ve basketbola tutkulular. Haliyle taraftar odaları da genelde basketbol ya da amerikan futbolu takımlarından oluyor; az önce Chicago örneğinde gördüğümüz gibi.

Benzer Haber  Bir Zamanlar Çukurova Dizisi Nerede Çekiliyor?

Taraftar Odaları, Tutkunun Taştığı Yerlerdir

Türkiye’nin taraftarlık anlamında iddialı şehirlerinden biri olan Trabzon da odasını taraftar odasına çeviren taraftarlarına sahip. Trabzon’da yaşayan Ahmet Köse isimli taraftar, elde edebildiği tüm futbolcuların formalarını saklıyor ve perdelerinden yastığına kadar hayatının her kısmında Trabzonspor sevgisini yansıtıyor.

Tribünü Hayata Yaymak: Taraftar Odaları

Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerindeki taraftar odalarına değinirken Galatasaray’lı dört taraftarın 2012 yılında Denizli’de inşa ettirdiği taraftar odasına değinmemek de olmaz elbette. Stat ruhunu bir nebze de olsa evlerinde yaşamak isteyen taraftarlar, aralarında para toplayarak yukarıda gördüğünüz odayı hazırladılar. Gerek Türkiye’deki gerekse dünyanın çeşitli yerlerindeki bu taraftar odaları gösteriyor ki, sporun tüm branşları bizleri kendisine tutkuyla bağlayıp pek çok kişinin birleştirici unsuru oluyor.

 

 

 

 

 

Yorum Yazın