Türk Dizilerinin Ev Dekorasyonları

Türk dizilerinin ev dekorasyonları birçok kişi tarafından merak edilir. Büyük bir izleyici kitlesini her akşam ekranları bağlayan Türk dizilerinin ev dekorasyonlarını derledik.

Asmalı Konak

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi
2002 ve 2003 yıllarında bir televizyon fenomeni haline gelen Asmalı Konak dizisi çekimlerine Amerika’da başlayıp Ürgüp ve İstanbul’da devam etti. Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği dizide İstanbullu bürokrat bir ailenin kızı rolünde Nurgül Yeşilçay, geleneklerine bağlı bir ailenin varisi rolünde ise Özcan Deniz’i izledik. Taş konakta geçen dizide lüks el oyması mobilyalar, el dokuması halılar ve pek çok antika aksesuar göze çarpıyordu. Geleneksel dekorasyon tarzına göre dekore edilen bu evde, koyu yeşil ve koyu kırmızı renkler tercih ediliyordu.

Bir İstanbul Masalı

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

Ömür Atay yönetmenliğinde çekilen, bir dönemin popüler dizilerinden olan Bir İstanbul Masalı hala Kıraç’ın şarkılarıyla aklımızda yer ediyor. Tamamı İstanbul’da çekilen dizinin başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven ve Ahu Türkpençe yer alıyordu.

Zengin Arhan ailesinin yanında görevli olarak çalışan Kozan ailesinin hayatlarını anlatan dizide iki farklı aile hayatı görüyorduk. Arhan ailesinin lüks malikanesine karşılık, Kozan ailesinin yaşadığı mütevazı bir müştemilat evinde aynı zamanda iki farklı dekorasyonla da karşılaşıyoruz. Modern ve lüks Arhan malikanesinin yanında Kozan ailesinin evi ise orta gelirli bir Türk ailesi evi gibiydi.

İkinci Bahar

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

90’lı yılların sonu ve 2000’lerin başında yedinden yetmişe herkesi ekranlara kitleyen İkinci Bahar dizisi Samatya’da çekiliyordu. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü isimlerin yer aldığı dizide Gaziantepli kebap ustası Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkan Şoray) adlı işe ihtiyacı olan bir kadının hayat mücadelesi ile iki karakter arasında gelişen aşkın öyküsü anlatılıyordu. İkinci Bahar’da yine orta gelirli bir ailenin evine misafir oluyorduk. Basit koltuk takımları, bol çiçekli salonlar dikkat çekiyordu.

Benzer Haber  Yeşilçam Filmleri İşte Bu Köşklerde Çekildi

Çemberimde Gül Oya

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

Çağan Irmak’ın yönettiği 2004 ve 2005 yılları arasında ekranlara gelen Çemberimde Gül Oya’nın başrollerinde Selda Alkor, Özge Özberk ve Mehmet Ali Nuroğlu yer alıyordu. Yurdanur Eroğlu’nun gençlik hikayesinin anlatıldığı dizi 1970’li yıllar ile 2004 yılları arasında geçiyor. Dizide hem Eroğlu ailesinin göz alıcı malikanesini hem de birbirinden farklı insanların yaşadığı Madam Niki’nin konağını görüyoruz. Madam Niki’nin konağında her odada ayrı bir hayat hikayesi ve ayrı bir dekorasyon görüyoruz. Eroğlu malikanesi ise lüks ve el yapımı eşyalar ile dekore edilmiş durumda.

Tatlı Hayat

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

ABD yapımı The Jeffersons dizisinden uyarlanan Tatlı Hayat, 2001 ile 2004 yılları arasında izleyicilerini güldürmeyi başardı. Bora Tekay’ın yönettiği dizinin başrollerinde Haluk Bilginer ve Türkan Şoray yer alıyor. İhsan ve eşi Sevinç, İhsan’ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış ve sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan’ın hayatta yükselme çabaları dahilinde Gültepe’de bir gecekondudan Etiler’deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Lüks ve modern bir şekilde dekore edilen bu evde birbirinden komik olaylar seyirciyi ekranlara kitliyordu.

Avrupa Yakası

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

Gülse Birsel’in hem senaryosunu yazıp hem de başrolünde yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Hakan Algül ve Jale Atabey oturdu. İlk kez 2004 yılında ekranlara gelen komedi dizisi 2009 yılına kadar devam etti. Nişantaşı’nda güzel bir apartman dairesinde yaşayan Sütçüoğlu ailesinin evi, orta seviyenin üzerinde üzerinde eşyalar görüyorduk. İffet hanımın zevkine göre dekore edilen evde en çok salonu ve mutfağı görüyorduk. Zaman içinde dizide farklı karakterlerin de evlerini görmeye başladık.

Yedi Numara

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

TRT’nin komedi dizisi Yedi Numara 2000 ile 2003 yılları arasında yayınlandı. Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kız ve 2 taşralı erkek öğrencinin ve bunların peşine takılan 1 taşralı işsizin, sosyal ve kültürel yönden farklılıklarına değinen dizi büyük bir evde geçiyordu. Çocuk sahibi olamayan Vahit ve Zeliha’nın evlerini bu gençlere açması ile biz de farklı odaları ve farklı hayatları görürüz. Dizide her karakterin kendine ait bir dekorasyon zevki ve hayat tarzı vardır.

Benzer Haber  Aile Arasında Filmi Nerede Çekildi?

Yabancı Damat

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

Yağmur ve Durul Taylan’ın yönettiği dizi Türkiye ve Yunanistan’dan iki gencin aşk öyküsünü konu alıyordu. Türk ve Yunan müziklerinin bolca kullanıldığı dizinin çekimleri Bodrum’da başlayıp Yunanistan’ın Sömbeki Adası’nda devam etti. Gaziantep ile İstanbul arasında da çekimler yapılan dizide Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk, Nehir Erdoğan ve Özgür Çevik rol aldı. Dizide Gaziantep’teki güzel bir taş konaktan, Atina ve İstanbul’daki lüks eve kadar pek çok mekan yer aldı. Gaziantep’teki geleneksel dekorasyondan, Atina’daki modern dekorasyona kadar çeşitli evler gördük.

Aşk-ı Memnu

Türk-Dizilerinin-Ev-Dekorasyonlari-emlaklobisi

Halid Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu, 2008 yılından 2010 yılına kadar ekranlarda kaldı. Hilal Saral’ın yönetmenliğinde çekilen dizinin başrollerinde Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem ve Nebahat Çehre yer alıyordu. Dizide hem Ziyagil köşkünü hem de Yöreoğlu köşkünü görmüştük. Hem modern hem de geleneksel dekorasyonun izlerini taşıyan bu köşklerin yanı sıra Peykel’in modern evini ve Behlül ile Bihter’in taş evine de konuk olmuştuk.

 

Yorum Yazın