Türkiye’de Az Bilinen 5 Doğa Harikası

Türkiye’de Az Bilinen 5 Doğa Harikası ! Türkiye‘nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda doğa harikası bulunuyor. İşte, sizin için seçtiğimiz 5 doğa harikası:

Narman Peribacaları, Erzurum

Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan, su ve rüzgar erozyonunun milyonlarca yıllık etkisi sonucunda oluşan Narman Peribacaları, bölgede Narman Kanyonu olarak da biliniyor. Her yıl şenlik düzenlenen kanyon, Erzurum ve çevre illerden ziyaretçileri ağırlıyor. Görsel açıdan ülkemizin dünya çapında en nadide yerlerinden Kapadokya’ya benzeyen bu yer, halk arasında “kırmızı periler” olarak adlandırılıyor. Narman-Pasinler karayolu üzerinde bulunan Narman Peribacaları, ulaşım açısından oldukça rahat bir konuma sahip.

Kanyonun ABD’nin Arizona eyaletindeki her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çeken coğrafyaya az da olsa benzerlik göstermesi nedeniyle oldukça büyük bir turizm potansiyeli olduğu söylenebilir. Erzurum’un bu ilginç peribacaları, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde de yer alıyor.

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Kanyonu, doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin gözde mekanlarından. Kamp ve kaya tırmanışı yapanların da ilgi gösterdiği bölge, dağcı ve izcilerin antrenman yaptıkları bir Milli Park olarak da biliniyor.

Uzunluğu yaklaşık 2 km olan ve 40-80 metrelik bir genişliğe sahip vadi, özellikle kentin yoğun temposundan kaçmak isteyen İstanbulluların yeni keşfetmeye başladığı yerler arasında. Ballıkayalar, şelaleleri, deresi, göletleri ve yemyeşil doğasıyla özellikle fotoğraf çekmeyi sevenlere birbirinden güzel kareler sunuyor.

Yenice Ormanları, Karabük

Karabük sınırlarındaki, Yenice Ormanları, tropik bölgeler dışında dünyada ender rastlanan el değmemiş devasa ağaçları ve kendine özgü muhteşem bitki örtüsüyle oldukça geniş bir alanda bulunuyor. Toplamda 210 km boyunca işaretlenen yolda, 21 parkurun yanı sıra alternatif yürüyüş parkurları da bulunuyor. Günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere 3 ana kategoriye sahip alanda ayrıca 292 km’lik bir de dağ bisikleti rotası var. Orman, Safranbolu’ya oldukça yakın bir konumda.

Benzer Haber  Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar

Karapınar Kumulları, Konya

Konya’da bulunan, yaklaşık 4,000 hektarlık alanı kaplayan Karapınar Kumulları, Türkiye’nin tek çölü olma özelliği taşıyor. Buzul çağına kadar uzanan tarihiyle dikkat çeken bölge, o dönemlerden kalan büyük bir gölden kalan tortu ve millerin rüzgarla taşınıp birikmesiyle oluşmuş.

Ziyaretçilerine tam anlamıyla bir çöl deneyimi yaşatan Karapınar, kumulların tepesinde muhteşem manzaralar da sunuyor. Ancak gidecek kişilerin yanında bolca su taşımaları ve araçların kumullara saplanma tehlikesi yaşayabileceğini hatırlatmakta yarar var. Turizm değeri açısından önemli bir yer.

Nemrut Kalderası, Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağlarından biri olan Nemrut Dağı’nın volkanik çöküntüsü olan Nemrut Kalderası, Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kalderanın içerisinde yer alan 5 göl, lav çıkış hunisi, lav çıkış merkezi, sıçratma konisi, sıcak su kaynağı ve 6 adet mağarasıyla olağanüstü özellikleri bir arada bulunduran nadide bir yer.

Yükseliği nedeniyle Karadeniz yaylarına benzetilen kalderaya ilçe merkezinden oldukça rahat bir yolla ulaşım sağlanıyor. Yılın her dönemi farklı keşif gruplarını ağırlayan bölge, manzarasıyla ünlü. Kalderanın yakınına kadar aracınızala çıkabiliyorsunuz. Hatta kayıkla krater gölü üzerinde tur yapmak da mümkün.

Yorum Yazın