Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizde görülmesi, gezilmesi gereken pek çok yer var. Dünyaya açılmadan önce ülkemizdeki güzellikleri, tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız yazımızı mutlaka incelemelisiniz. İşte; doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler :

 Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Kekova, ünü Türkiye’yi aşıp globale ulaşan bir bölgedir. Bu açıdan ülke turizmi açısından fazlasıyla değerli olduğunu söyleyebiliriz. Akdeniz’de bulunan bu yer, bir ada konumundadır. Özellikle de yaz mevsiminde geniş bir katılımcı kitlesi vardır. Adada düzenli olarak yaşayan kimse bulunmamaktadır. Bölgeye ulaşım teknelerle yapılmaktadır. Özellikle masmavi denizi ve yeşil alanlarla yarattığı ambians, gelenleri büyülemektedir. Bu sebeple yaz tatilinizi değerlendirmek ya da kamp yapmak için olmazsa olmaz aktivitelerden biridir.

  • Marmara Bölgesi’nin Uğrak Kamp Alanı: Maşukiye

 Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Kocaeli’nde bulunan Maşukiye, Marmara Bölgesi’nin sembolleşen şelalelerinden biridir. Bunun en büyük etkenlerinden birisi hiç şüphesiz sahip olduğu ambianstır. Çevresindeki yeşil alanlar, şelaleye mükemmel bir görünüm kazandırmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında çevre bölgelerden yoğun bir ilgi görmektedir. Maşukiye’ye bağlı olan iki köy de bu durumdan fazlasıyla memnundur. Havanın daha iyi olduğu dönemlerde hafta sonu kamp alanlarıyla iyi bir seçenek sunmaktadır.

  • Marmara Bölgesi’nde Denizle Kesişen Bir Başka Büyüleyici Yeşil Alan: Hasanboğuldu

 Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Balıkesir’de yer alan Hasanboğuldu, Kaz Dağları’nda bulunan bir şelaledir. Özellikle de hikayesiyle yıllarca dilden dile dolaşmıştır. Şimdilerde ise ormanı ve şelalesiyle ülkenin dört bir yanından turist çekmektedir. Gerek şelalesinin rengi gerekse ormanlarında yetişen ağaçlar estetik olarak insanı büyülemektedir. Balıkesir’deki aileler için en çok talep gören aktivitelerden biridir. Ayrıca çevre illerden de hatırı sayılır bir ilgi vardır.

  • Ege Bölgesi’nin Turizmdeki Gizli Hazinesi: Akyaka

 Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Benzer Haber  Ryan Reynolds ve Blake Lively'nin Evi!

Muğla’da yer alan Akyaka, ülkenin en çok gidilmek istenen yerlerinden biridir. Muğla zaten bu konuda istenilen bir yerken Akyaka bu konuda vitrin halini almıştır. Elbette bunda en büyük faktör bölgenin enerjisiyle ilgili. Akyaka, dört mevsim insana huzur sunan bir çevreye sahiptir. Bunu hem doğası hem de bölge sakinleriyle bütün olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca bütün güzel özelliklerini deniziyle birleştirerek bir tablo izlenimi vermektedir.

  • Marmara Bölgesi’nin Turistik Tarihi Bölgesi: Cumalıkızık

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Bursa’da yer alan Cumalıkızık, yüzyıllara dayanan bir tarihi geçmişe sahiptir. Özellikle de evleri, o dönemlere dair ışık tutmaktadır. Sokaklar ve evlerin mimarisi Osmanlı’dan izler taşımakta. Bu açıdan dış turizmin de önemli yerlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Son yıllarda Osmanlı konseptli turların artması da bu gibi yerlerin ön plana çıkmasını sağlıyor. Ulaşımı nispeten zor olsa da bu durum bölgeye olan rağbeti etkilememiştir.

  • Sadece Eskişehir’in Değil Türkiye’nin de Turist Merkezi: Porsuk Çayı

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Porsuk Çayı sadece bölgenin değil, ülkenin de sembolleşen eserlerinden biridir. Yeşil alanlarıyla bilinen Eskişehir’in sahip olduğu eşsiz ambiansını yansıtmaktadır. Bu açıdan şehrin en popüler yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca evleriyle bilinen Odunpazarı’na da yakın bir mesafededir. Bu açıdan merkezde yer aldığını ve ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz. Eskişehir’e çevre illerden trenle gelen kişiler de buraya kolayca ulaşım sağlayabilmekteler. Porsuk Çayı’nın herkes tarafından bilinmesinde rol oynayan bir başka faktör ise gondol fotoğraflarıdır. Bu fotoğraflar genellikle Köprübaşı denilen bölgede çekildiğinde fazlasıyla estetik kareler ortaya çıkabilmektedir. Gondolun yanı sıra tekne turları da Porsuk Çayı’na yapılan ziyaretin taçlandırılması için diğer önemli aktivitelerdendir.

  • İstanbul’da Turistlerin Yeni Gözdesi: Atatürk Arboreterumu

 Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboreterumu, doğayı sevenler için olmazsa olmaz rotalardan birisi. Arboreterum başlangıçta araştırmalar için açılmıştır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bu noktada önemli gelişmelerin ortağı oldu. Günümüzde halen çok sayıda ağaç türü alanda yer almaktadır. Ayrıca sınırları içerisinde yer alan gölet de büyüleyici bir görünüm açısından önemlidir. Günübirlik olarak ziyaret ederek güzel bir aktivite deneyimi yaşayabilirsiniz. Arboreterumun pek çok noktasında kartpostallara konu olacak manzaralar görmeniz mümkün. Bu da alandaki doğal güzelliklerin ne kadar güzel bir şekilde korunduğunu göstermektedir.

  • Ege’de Turistlerin En Çok Rağbet Gösterdiği Yerlerden: Salda Gölü

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Ege Bölgesi’nde Burdur’un sınırları içerisinde yer alan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinmekte. Bu durum son yıllarda iç ve dış turizm açısından büyük bir ilgi görmesini sağlamıştır. Ege’nin hali hazırda önemli bir turist kitlesinin olması da elbette bunda önemli bir faktör. Estetiği ve yapısıyla bu ziyaretleri fazlasıyla hak ettiğini söyleyebiliriz. Gölün canlı çeşitliliği açısından da önemli uyarılar bulunmakta. Bölgede çok sayıda balık ve bitki yetişmektedir. Bu açıdan endemik bitkilerin yetiştirilmesi konusunda da araştırmalar yapılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ile ilgili çıkacak olan seyahat yazılarında daha fazla manşet olacağı düşünülmektedir.

  • Doğu’nun Turistik Kültürel Mirası: Deyrüzzaferan Manastırı

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Mardin’de yer alan Deyrüzzaferan, Süryani Kilisesi olarak hizmet etmektedir. Ayrıca dini ritüellerin şehirdeki önemini çok iyi anlatmakta. Bunu hem görünümünden hem de yapıya verilen değerden anlayabiliriz. Bu manastır beşinci yüzyılda inşa edilmiştir. Aradan geçen yüzyıllarda önemli bir zarar görmemiş, sadece dönem dönem ufak çaplı restorasyonlar yapılmıştır. Ayrıca kalitesi kadar estetiğiyle de ön plana çıkmıştır. Bugün bölgeye yapılan ziyaretlerin önemli bir payı, manastırın güncelliğini korumasıyla ilgilidir. Bu durumun hem tarih hem de mimariden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Manastır, ülke turizminin yanı sıra Süryanilik için de günümüzde fazlasıyla özel bir yere sahiptir.

  • Tarihin En Güzel Yansımalarından: Hasankeyf

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Batman’a bağlı olan Hasankeyf, şehrin en önemli yapılarından biridir. Özellikle de köprüsü, Batman için en çok turist çeken bölgesi diyebiliriz. Bütün olarak bu bölge, Mezopotamya’dan izler bulmak için mükemmel bir yer olarak bilinir. Sahip olduğu izleri taşlardan ve diğer çeşitli kalıntılardan anlamak mümkün.

Benzer Haber  Johnny Depp’in Evi

Hasankeyf’in sembolleştiği konulardan biri de bölge halkının direncidir. İlçede yer alan kalelerin günümüze kadar ulaşması da bununla ilgilidir. Mezopotamya döneminde yapılan pek çok istilayı bastıran bölge halkı, kalelerin günümüze kadar ulaşmasının yolunu açmıştır. Ayrıca bu kalelerde ve diğer kalıntılarda kullanılan malzemeler de önemli bir ders konusudur. Bu açıdan hem araştırmalar hem de turistik geziler için çok cazip imkanlar sunmaktadır.

 

 

Yorum Yazın