Türkiye’de Trekking İçin En İyi 10 Yer

Türkiye kişilere sağladığı spor olanakları ile tam bir spor cenneti. Bozulmayan doğal güzellikleri neredeyse tüm spor dallarını yapmaya olanak tanıyor. Spor ve yürüyüş yapmayı seviyorsanız Türkiye’de trekking için en iyi 10 yer yazımızı incelemelisiniz.  Haftasonu nerede yürüyüş yapacağınıza karar veremediyseniz Türkiye’de trekking için en iyi 10 yer yazımızdan kendiniz için bir yer seçebilirsiniz. Trekking yapmaya günü birlik olarak gidebileceğiniz gibi, hafta sonu kampları yapabilir veya tatilinizi trekking ile değerlendirebilirsiniz. Trekking sporu fazla bir masraf gerektirmediğinden trekkingin her zaman gerçekleştirebileceğiniz bir spor olduğunu unutmayın. Tek ihtiyacınız sırt çantanız. Trekkingi yaşınız ne olursa olsun yapabilirsiniz. Genç ve dinamikseniz zorlu parkurları seçebilirsiniz.

En çok tercih edilen trekking noktaları

Türkiye yürüyüş alanlarını bolca barındıran bir coğrafyadır. Her bölgesi trekking yapmaya elverişlidir. Ballıkayalar, Erikli Şelalesi, Su Düşen Şelalesi, Terkos Gölü, İnceğiz Köyü, Dupnisa Mağarası, Uçmakdere, Yuvacık, Maşukiye, Erfelek Şelaleleri, Yedigöller, Yenice Ormanları, Uludağ, Nallıhan, Soğuksu Milli Parkı, İscehisar, Gökçeada, Kestanbol, Çiçekbaba Dağı, Nemrut Kalderası, Kaçkar Dağları, Aladağlar, Beydağları ve Macahel en çok tercih edilen trekking noktaları arasında yer alır.

1) Macahel (Artvin)

Macahel, Türkiye ve Türkiye’ye komşu olan Gürcistan arasındadır. Macahel dağlar arasında kalan bir vadi üzerinde doğal güzelliklerini kaybetmeyen bir trekking noktasıdır. Borçka Karagöl’den başlanılarak Macahel’e Karçal dağlarından geçerek molalı yürüyüşler ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanında yolculuk sırasında kamp yapabilirsiniz. Macahel’e gitmek içinde trekking tur programlarına katılabilirsiniz.

Benzer Haber  Güneşten Aldığı Güçle Kendi Enerjisini Üreten, Svart Otel

2) Aladağlar (Kayseri – Niğde – Adana)

Dağ sıraları ve yüksek doruk noktalarıyla bilinen Aladağlar Toros Dağları’nın zirvesidir. Aladağlar da birçok dağcılık sporu yapılmakla birlikte, trekking yapılmakta ve vadilerinde kamplar kurulmaktadır. Aladağlar’a sürekli olarak trekking turları düzenlenmektedir. Bu turlarda genellikle Emli Vadisi ve Parmakkaya gibi Aladağların en geniş vadilerinde yürüyüş yapılmakta ve Alaca doruğu zirve çıkışı yürüyüşü yapılmaktadır.

3) Kaçkar Dağları (Karadeniz)

Kaçkar Dağları’na sürekli olarak turlar düzenlenmektedir. Trekking ve kültür amaçlı olan bu turlarda doğal güzelliklerin içine dahil olursunuz. Kaçkar Dağları yüksek zirveleri nedeniyle sahip olduğu buzul gölleri, buzul vadileri ve buzulları ile, çeşitli yaylaları ve bitki örtüsü ile size güzel bir trekking deneyimi sunuyor. Ayrıca Kaçkar Dağları’na günübirlik 50′ ye yakın yürüyüş fırsatı bulunmaktadır.

4) Gökçeada (Ege Denizi)

Eski Rum köyleriyle bilinen Gökçeada’da hemen hemen her gün kendinize farklı bir yürüyüş rotası seçebilirsiniz. Sulak bir ada olan Gökçeada’da yolunuz her seferinde farklı bir yere çıkar; tarih kokan bir mimariye, doğal bir güzelliğe, güzellikleriyle ün salmış bir sahiline, farklı bir kültür yakalayacağınız Rum köylerinden birine.

5) Soğuksu Milli Parkı (Ankara)

Soğuksu Milli Parkı Türkiye’nin merkezi olma özelliğini taşıyan Ankara’da Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Soğuksu Milli Parkı sahip olduğu kamp alanlarıyla doğa konaklamaları fırsatını veriyor. Bu parkta türü tükenmekte olan bazı kuşlar korunma altına alınmış durumunda. Soğuksu Milli Parkı geniş ormanlara sahip. Kısacası şehre yakın doğayla iç içe olma fırsatını trekking severlere fazlasıyla veriyor. Ailenizle gidebileceğiniz güzel trekking merkezlerinden biri.

6) İscehisar (Afyonkarahisar)

Zamanında Friglere ev sahipliği yapmış olan İscehisar Afyon’da yer alıyor. Tarih kokan bu trekking noktasından başlayarak Eskişehir sınırlarına kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

Benzer Haber  Deniz Çakır'ın Evi

7) Uludağ (Bursa)

Popüler spor merkezlerinden biri olan Uludağ trekkingde de çok konuşuluyor. Genellikle yaz aylarında Uludağ trekkingcilere hizmet veriyor. Bunun yanı sıra kamp yapma olanakları ve trekking tur sayısı bölge de oldukça fazla. Uludağ bilindik bir yer diyerek geçmeyin. Emin olun trekking ile keşfedilecek daha ne çok noktası var.

8) Erikli Şelalesi (Yalova)

Yalova’da yer alan Erikli Şelalesi ve Erikli Yaylası’na trekking için gitmelisiniz. Teşvikiye köyünden başlayan dik yokuşlarla orman içerisinden geçerek sonunda şelaleye ulaşıyorsunuz. Zorlu yollarda trekkingi seviyor iseniz Erikli Şelalesi tam size göre.

10) Yenice Ormanları (Karabük)

Karabük’ün Yenice Ormanları hafta sonu yaşam stresinden kaçmanız için güzel bir fırsat. Yenice Ormanları’ nda günü birlik onlarca yürüyüş rotası bulunuyor. Orman içindeki yaylalara kamp kurarak trekking maceranızı renklendirebilirsiniz.

Yorum Yazın