Türkiye’de Yaşamak İçin En İyi 10 Şehir

Türkiye içinde yaşaması en iyi olarak belirlenen şehirler, özellikle şehir değiştirmek isteyen kişiler için ideal açıklamalar olacaktır. Türkiye’de Yaşamak İçin En İyi 10 Şehir sıralaması aşağıdadır.

İçindekiler

Ne Tür Kriterlere Göre Belirleme Oluyor

Türkiyenin en iyi şehirleri belirlenirken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Yaşam koşullarının pahalı olup olmaması, sağlık hizmetlerinin yaygınlığı, eğitim ve diğer kurumsallaşma durumu gibi kriterler öne çıkar. Bunların içerisinden hangilerinin ağır bastığı düşünülürse de sağlık hizmetleri ve satın alma gücü, yaşama kolaylığı gibi özellikler daha öne çıkacaktır.

Kamu Kurumları Merkezi Ankara

Başkent olması nedeniyle Ankara’da kurumlar çok fazladır. Ayrıca ekonomi, sağlık ve eğitim altyapısı en gelişmiş şehirlerde önde gelmektedir. Sanatsal uygulamalar açısından da ön sıralara çıkan şehirde ekonomik açıdan çok büyük paralar harcamadan yaşamak mümkündür. Şehirde kişi başına kamu yatırım miktarına bakıldığında İstanbul ile paralel gittiği görülür. Suç oranı çok yüksek olmayan şehirde trafik bir açıdan kötüdür denebilir.  Hava temizliği açısından da şehrin orta seviyede olduğu söylenebilir.

Öğrenci Şehri Eskişehir

Eskişehir’de en dikkat çeken bölüm sanat ilgisidir. Okur yazar odanı da yüksek olan ilde tiyatro, sinema aktiviteleri epey ön plandadır. Suç ve trafik açısından da avantaj sağlayan bu kentte bütçe bakımından farklı beklentileri de karşılayan konaklama seçenekleri mevcut. Şehirde ayrıca belediye hizmetlerinin birçok şehre göre fark attığı da biliniyor.

En Kalabalık Kent İstanbul

Türkiye’de en iyi şehirler  arasında bir diğer şehir, nüfusunun yoğunluğu ve trafikteki durumuyla İstanbul geliyor. Küçük bir ülke gibi de denebilecek bu şehirde hava kalitesi düşük ve yaşam koşulları da oldukça pahalı. İş imkanları açısından değerlendirilince ise öne çıkan bir kent görülüyor. Birçok özel şirketin merkezi bölümü olması nedeniyle oldukça ilgi çekiyor.

Benzer Haber  Kit Harington ve Muhteşem Evi

Turizmin Gözdesi Antalya

Yaz aylarında tatilcilerin uğrak yeri olan Antalya ekonomik yaşam koşulları açısından oldukça iyi denebilecek bir yer, ancak iş imkanları bakımından turizm odaklı olması herkes için uygun olmayabiliyor. Kentte sanatsal faaliyetler ön planda ve araç sayısı da oldukça fazla.

Kuzey Kenti Trabzon 

Eğitim aksamaları olan bu şehir yaşanabilirlik açısından ortalama seviyede varlığını sürdürüyor. Kilometre kareye düşen asfaltta ise oldukça yüksek verilere sahip, ancak trafiği kötü şekilde tasarlanmış izlenimi veriyor. Gelişim aşamasındaki kentte sanatsal faaliyetlerde artış var.

 Güçlü Alt Yapısı İle Edirne

Edirne’de eğitim ve sağlık alt yapısı oldukça iyi.  Hava temizliğinin kötü olması ve ormanı az olmasının yanında kötü bir diğer olumsuz yan da suç oranının yüksek olmasıdır.

Rahat Bir Trafik İsteyenler İçin Isparta

Eğitim ve sağlık altyapısının iyi olduğu şehirlerden biri de Isparta ve burada rahat trafik, hava kalitesinin iyi olması gibi avantajlara sahip. Geçinmek de çok zorlayıcı olmamakla beraber kentte sıkıntı sanatsal faaliyetlerin çok gelişmiş olmaması. Diğer yandan eğitim düzeyi de ortalamanın üzerinde denebilir.

Ege Kenti İzmir

 

İzmir kalabalık nüfus açısından öne çıkan illerden ve yaşam şartları bakımından biraz pahalı bir şehir olduğu bilinmekte. Ancak kentin eğitim seviyesi yüksek ve sanatsal faaliyetler açısından avantajlar görmek mümkün.

Kamu Harcamasıyla Artvin

Artvin ili listenin bir diğer yerleşim yeri ve burada kişi başına düşen kamu harcamalarının arttığı görülüyor. Kentte işsizlik oranının düşük olması oldukça avantajlı bir özellik. Ancak yaşam şartlarının pahalı olması ciddi bir sorun gibi görünüyor.

Trakya’nın gözdesi Kırklareli

En iyi eğitim altyapısına sahip  yaşanabilir şehirler içinde  olan  Kırklareli, ayrıca okur yazar oranında da üst sıralarda yer alıyor. Sanat etkinliklerine çok duyarlı olan kentte tek sorun ulaşımın sadece kara yoluyla mümkün olması.

Benzer Haber  Darısı Başımıza Dizisi Nerede Çekiliyor?

Hangi İller İdeal Değil

Türkiye’de yaşanması zor iller de değerlendirilirse yaşam koşulları, geçim, sağlık kurumları, hava şartları, ulaşım  gibi kriterler de dikkate alınarak şu liste yapılabiir:

  • Ağrı, kötü eğitim alt yapısı ile biliniyor. En düşük üniversite mezun sayısı olan şehirlerden olması, okur yazar oranının düşük olması gibi olumsuz yanları yanında ucuz bir şehir olması ve işsizliğin az olması olumlu yanları.
  • Diyarbakır, sanat açısından yoğun ilgi olan bir kent ve özellikle tiyatro etkinlikleri bir hayli fazla. Ancak eğitim ve sağlık altyapısı açısından gerilerde kaldığı bilinmekte.
  • Hakkari, ekonomik açıdan gerilerde kalan bir şehir ve kamu yatırımlarında da en düşük verilere sahip. Terör nedeniyle riskli bölgelerden olarak kabul edilen bu şehirde ayrıca öğretmen açığı da bulunuyor. Okur yazar oranı da düşük bir il.
  • Türkiye’nin en ucuz illeri içerisinde yer alan   Şanlıurfa, gelirdeki düşüklük nedeniyle bu etkisini kaybediyor. İşsizliğin çok eğitim seviyesinin de düşük olması olumsuz yanlarından.
  • Batman ili, hem petrol olması hem de buna rağmen düşük gelir olması bakımından kötü şartlara sahip bir kent. Ayrıca işsizlik oranları da epey yüksek. Ancak suç oranı düşük olması avantaj olarak görülebilir.
  • Muş ili de Batman ile benzer özellikler gösteriyor. Suç oranı düşük olan ilde eğitim seviyesi ortalamanın altında.

 

 

 

Yorum Yazın