Türkiye’nin En Huzurlu Köyü

Türkiye’nin En Huzurlu Köyü! Mütevazı balıkçı lokantalarında, masmavi denizi seyre dalarak, denizin kokusunu içinize çekip gerçek deniz balıklarının eşsiz lezzetini tatmak; köy sokaklarında hâlâ ayakta kalmayı başarmış kendine özgü taş mimarisiyle şirin evlerin arasında fotoğraf karelerine konu olmak… Burası Ildırı köyü… Yolu Alaçatı’ya ya da Çeşme’ye düşen herkesin mutlaka rotasını çevirmesi gereken sakin bir köy. İşte, Türkiye’nin en huzurlu köyü ;

Ildırı köyü

Çeşme ve Alaçatı’ya yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede bulunan bakir güzelliği ile dikkat çeken eski adı ile Erythrai olan Ildırı köyü… lldırı, Çeşme Yarımadasının en bozulmamış köyü. Eski adı Erythrai… Erythrai sözcüğünün Yunanca’da “kırmızı” anlamına gelen Erythros’tan türediği, kent toprağını kırmızı renginden dolayı Erythrai’nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı sanılıyor. Bir başka varsayıma göre ise kent adını ilk kurucu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros’tan aldığı varsayılıyor.

Ildırı…Muhteşem bir güzellik…

Burada balıkçılık en önemli yaşam kaynağı. Balıkçılık olunca muhteşem manzarada balık yemenin keyfi de tabii ki bir başka oluyor burada. Ildırı sessiz, sakin bir yer. Bölge SİT alanı olduğu için burası koruma altına alınmış. Yazın her ne kadar bir kalabalık görülse de halen bölgede insanlar bu sessizliğe ulaşmak ve doğal güzellikleri yerinde görmek için geliyorlar. Burası, suyunun minareli ve hafif tuzlu olması sebebiyle de topraklarında yetiştirilen ve ilaç diye tabir edilen Enginar’ın da merkezi.

Bölgede balıkçıların teknelerini bıraktıkları koy adeta bir tablo gibi. Bölgede birkaç balıkçı lokantası ve bir plaj bulunuyor. Ayrıca tarih meraklısı iseniz antik harabeler ise sizi bekliyor. Çok fazla betonla tanışmayan Ildırı köyünde yer alan taş evler de görülmeye değer. Yine o muhteşem koyun içerisinde çok sayıda irili ufaklı ada da bulunuyor. Eğer isterseniz tekneler ile bu adalara ulaşmanız mümkün.

Benzer Haber  Miley Cyrus'un Evi

”Kalbim Ege’de Kaldı” ve ”Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizileri de bu muhteşem köyde çekildi. Ildırı’nın 28 adası var. Bu adalardan birinin üzerinde sadece bir tane ağaç var. Bu adaya da Zeki Müren adası deniyor.

Erythrai Kenti

Antik dönemdeki adı Erythrai olan Ildırı uygulanan sit nedeniyle kültürel ve mimari kimliğinden çok bir şey kaybetmemiş. Ege’nin en iyi enginarlarının yetiştirildiği köyde sakin ve sessiz yaşam haftasonu ve özellikle yaz mevsiminde hareketleniyor. Deniz, kum, güneş üçlüsünden ziyade daha butik ve kültürel bir arayışa yanıt veriyor Ildırı. Arkeolojik alan ise tarih meraklılarının vazgeçilmezi.

Yorum Yazın