Türkiye’nin En Uzun Binaları

Türkiye’nin En Uzun Binaları

Türkiye’nin en uzun binaları eskiden çok kısa sürede değişmezdi çünkü o kadar büyük binalar çok da fazla olmazdı fakat son yıllarda büyük şirketlerin sayısının artması, global işbirliklerinin fazlalaşması ve uzun binaların algı açısından daha önemli olmasıyla birlikte inşaat sektörünün ciddi yakaladı. İnşaat sektöründeki bu yükselmeyle birlikte bu gökdelen tipi uzun binaların sayısının gittikçe arttığını görüyoruz. Bu, Türkiye’de farklı sektörlerin de oluşmasını sağlarken Amerikan filmlerinde gördüğümüz o gökdelenlerle dolu yerlerin ülkemizde de gözlemlenmesini sağlıyor. Peki güncel olarak Türkiye’nin en uzun binaları hangileri, inceleyelim:

Türkiye’nin En Uzun Binalarının Güncel Lideri: Skyland Istanbul

2011 yılından bu yıla kadar Türkiye’nin en uzun binaları listesinin zirvesindeki isim Sapphire’di fakat geçtiğimiz yıl itibariyle Skyland Istanbul bu rekoru egale etmiş durumda. İnşaatına Eroğlu Gayrimenkul tarafından 2012 yılında başlanan ve 5 yılda tamamlanan Skyland Istanbul, 285 metre yükseklikle İstanbul ve Türkiye’nin en yüksek binasıdır. Avrupa’nın en yüksek binaları sıralamasında ise sekizinci sırada yer almakta. 65 katı bulunan Skyland İstanbul, geleceğin şehir hayatına dair önemli ipuçları barındırmakta ve daha yükseğini inşa etmek için sektörde yıllar sonra bir rekabet oluşturmaktadır.

Türkiye’nin En Uzun Binalarının Sembol Lideri: Sapphire Istanbul

2011 yılında inşaat sektörünün gözbebeği olarak İş Kuleleri’nden zirveyi devralan Sapphire Istanbul yaklaşık 6 yıl boyunca Türkiye’nin en uzun binaları sıralamasında zirvede yer aldıktan sonra Skyland Istanbul’un gerisine düşmüştür. 64 katı bulunan Sapphire, Avrupa’nın en büyük 17. binasıdır. İstanbul’un gökdelen tipi binalarıyla meşhur Kağıthane-Şişli bölgesinde yer alan Sapphire, seyir terasıyla da İstanbul şehir hayatında adından sıkça söz ettirmiştir.

Benzer Haber  Drew Barrymore'un Evi

İzmir’in En Büyük Binası: Folkart Towers

DCIM100MEDIADJI_0058.JPG

İzmir her ne kadar yeşilliği ve geniş alanları itibariyle İstanbul ve Ankara’dan farklı olsa da şehirleşme ve yüksek bina akımı İzmir’e de uğramış durumda. Bunun en bilinen örneklerinden biri ise Folkart Towers. Saya Grup tarafından yapılan binanın inşaat çalışmaları 2011 yılında başlanmış ve 2014 yılında tamamlanmıştır. Toplam maliyeti yaklaşık 150 milyon dolardır. Bu binanın bir diğer özelliği ise, Avrupa’nın beşinci, Türkiye’nin ise ikinci büyük ikiz kulesi olmasıdır. (Birincisi, İstanbul’da bulunan Rönesans Tower’dır.) Bu açıdan, her ne kadar Skyland Istanbul ve Sapphire’in gerisinde kalsa da kendi bölgesindeki şehir hayatında önemli bir öneme sahiptir. Folkart Tower, İzmir’de gökdelenler beldesi oluşturulmak istenen Bayraklı’da yer almaktadır.

Ankara’nın En Uzun Binası: Türk Telekom Tower

Aslında Ankara da gökdelen yapısına şehir kültürü olarak biraz uzak bir şehirdi. Memur kenti olarak bilinen ve binaları belli bir standartta olan şehir de son yıllarda başkent olmasının yansıması olarak yüksek binaların uğrak yerlerinden birisi oldu. Aydınlıkevler’de 94.000 m2’lik alan üzerine inşa edilen bina, 150 metrelik yüksekliğiyle Ankara’nın en yüksek, Türkiye’nin ise en yüksek inşaat çalışmalarından biri olarak göze çarpıyor. Türk Telekom Tower da Ankara şehir hayatı için uzunluğu itibariyle ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye’nin en uzun binalarının geri kalanı ise şu şekilde;

5- Anthill Residence

6- Varyap Meridian Tower

7- Rönesans Tower

8- İş Kuleleri

9- Andromeda Gold

Yorum Yazın