Türkiye’nin En Yeşil 10 Şehri

Türkiye’nin En Yeşil 10 Şehri

Yeşil dendi mi akla gelen ormanlar ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yoğunlaşmıştır. Burası yüzde yirmi beşlik bir oranda Türkiye’nin en yeşil 10 şehrinin çoğuna sahiptir.

Türkiye’nin en yeşil 10 şehri hangileridir diye bir sorunun yanıtının da bu bölgelerden çıkacağı tahmin edilebilir. Karadeniz Bölgesinin dörtte biri ormanlarla kaplıdır ve Yeşil Karadeniz sözünü hak etmektedir. Bu yüzden alternatif turizm kavramı içinde Ege’nin Mavi Turları gibi Karadeniz’in Yeşil Turları giderek çoğalmaktadır.

Bölgelere göre yeşil alan sıralamasının ikinciliğinde ise Akdeniz Bölgesi yüzde 24’lük bir rakamla yer alıyor. Nitekim yüzölçümlerine göre ormanlık alanın en fazla olduğu ilk dört ilimiz;

  • Yüzde 71 ile Karabük,
  • Yüzde 68 ile Muğla,
  • Yüzde 65 ile Kastamonu ve
  • Yüzde 64 ile Bolu şeklinde belirlenmiştir.

Bu listeye ormanın en fazla olduğu şehirler açısından bakıldığında ise ortaya;

  • Antalya,
  • Kastamonu,
  • Muğla ve
  • Mersin sıralaması çıkmaktadır.

Bir ülkenin akciğerleri olarak nitelendirilen ormanlık alanlar, insanların yapılaşma ve yıkım faaliyetleri nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden yeşil alanların korunması konusunda birçok kanun çıkarılmıştır. Ülkemizde az da olsa bu alanların varlığı dikkat çekmektedir.

En Yeşil Şehirlerimiz

Türkiye’nin en yeşil 10 şehri sorusunun yanıtı aranırken tur programlarından da ipuçları bulabilirsiniz. Özellikle yürüyüşü sevenlerin düzenlediği doğa yürüyüşleri içinde belli bir sıraya bakılmaksızın aşağıdaki şehirlerimiz yeşillikleriyle ünlüdür.

Yeşil alanların giderek yok olması ortaya kuraklık sorusunu da çıkarmaktadır. Nitekim son yayınlanan haberler son 40 yılın en kurak zamanlarının başladığını göstermektedir ki bu konuda Güneydoğu Anadolu illerinin risk altında olduğunu tahmin etmek güç değildir.

Benzer Haber  İstanbullu Gelin Dizisi Nerede Çekiliyor?

Karabük en çok ormanlık alana sahip olan ilimizdir. Bu yüzden bakir kalmış ve doğanın en sakin halini keşfedebileceğiniz ilk yer burasıdır. Diğerlerini sıralasak da henüz şehirleşmemiş olan Karabük, hala doğal güzelliğini korumaktadır.

Rize

Karadeniz, yeşil ve Rize kelimeleri bize gerçek anlamda doğadaki cenneti çağrıştırır. Ülkemizde en temiz havaya sahip kentlerin başındadır. Hatta açıklanan hava kirliliği oranlarına göre sadece Rize, Dünya Sağlık Örgütü tarafından temiz olarak nitelenen ölçülere sahiptir.

Ankara

 

Son yıllarda belediyelerin kendi yaptıkları ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmaları sonucunda bazı iller de yeşil kent sıfatının hakkını vermeye başladılar. Bu şehirlerin içinde Ankara ilgi çekiyor. Başkent son yıllarda yapılan planlamalar sonucunda bu alanda öne çıktı ve eskiden beri Yeşil olarak tanımlanan Bursa’yı bile geride bıraktı.

Artvin

Karadenizin en güzel kentlerinden olan Artvin de yeşil kentler arasındadır. Mis gibi havası ve yaylalarıyla nefes aldığınızı gerçek anlamda hissedebileceğiniz ve yeşile doyabileceğiniz bir karadeniz kentidir.

Antalya

Turizm başkentimiz olan Antalya, sadece deniz turizmiyle değil mükemmel manzaralarıyla da dünya kentleri arasında üst sıralardadır. Mitolojik dönemden kalma efsanelere konu olan güzelliklerin yer aldığı Antalya yeşile doyacağınız doğasıyla da dikkat çekiyor.

Bartın

Bir başka Karadeniz diyarı olan Bartın, yeşil ormanları ve doğanın en güzel dokularıyla dikkat çekiyor. Bartın’ın meşhur Amasra kıyısı yeşilin mavinin en güzel birleşme noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Balıkesir

Bir Karadeniz kenti gibi olmasa da Kaz dağlarının eteklerinde ormanlarıyla Marmara ve Ege’nin kesiştiği yer olan Balıkesir’in de yeşilliği boldur. Marmara ve Ege’ye kıyısı olan bu kent, son derece güzel sahil kasabaları olan Altınoluk, Ayvalık gibi bölgeleriyle meşhurdur.

Kastamonu

Dikkat ayı çıkabilir uyarılarından anlayacağız üzere oldukça büyük bir ormanlık alana sahip olan Kastamonu yeşile ve doğa manzarasına doyabileceğiniz kentlerden biridir. Safranbolu evleri, Eflani doğa yürüyüşleriyle yeşilin her tonuna doyacağınız bir şehirdir.

Benzer Haber  Ali Ağaoğlu'nun Penthouse'unun yeni sahibi Duygu Su Gülpınar!

Bolu

Marmara bölgesine yakınlığıyla İstanbulluların çok ilgisini çeken Bolu, Türkiye’nin yeşil şehirleri arasındadır. Her mevsim farklı bir güzel olan Abant’ı görmeden ölmemesi gereken İstanbullular buraya sık sık uğrar.

Mersin

Yeni yeni keşfedilmeye başlanan Mersin, Bozyazı gibi kaçış noktalarıyla dikkat çeker. Yeşil alan konusunda da zengin olan bu kentte, Torosların esintileriyle doğanın kokusunu her yerden alabilirsiniz.

Muğla

Her ne kadar insanların istilasına uğradığından yeşil alanları yok olmaya başlamışsa da Muğla hala birçok güzelliğe sahiptir. Köyceğiz ormanları, çeşitli alanlardaki doğal güzellikleriyle bu kentte de Türkiye’deki yeşili bol kentler arayanlar mutlu olabilir.

 

 

 

 

 

Yorum Yazın