Türkiye’nin En Zengin 10 Şehri

Türkiye’nin En Zengin 10 Şehri

Türkiye’nin en zengin 10 şehri, doların yükselmesiyle birlikte değişse de hala birçok şehir zirveden inmemektedir.

Rakamların yalan söylemediğine güvenerek yapılan istatistiksel araştırmalar zaman zaman açıklanır ve Türkiye’nin en zengin 10 şehri ya da ülkemizin en yaşanabilir şehirleri belli olur.

Bu yaşanabilirlik kalitelisini belirleyen en önemli etken şüphesiz şehirlerin parasal gücüdür. İster Türkiye’nin en zengin şehirleri olarak açıklansın, isterse en yaşanabilir kentler olarak tanımlansınlar, ortaya çıkan listeler temelde aynıdır.

Yaşanabilirlik ve zenginlik şüphesiz illerde kişi başına düşen maddi gelirle doğru orantılıdır. Ama sosyal doku ve kültürel çevre “yaşanabilirlik” ölçüsü belirlenirken çok daha fazla öne çıkmaktadır. Sosyal ölçüler özellikle araştırmayı Forbes gibi dünyaca ünlü dergiler yaptığı zaman ağırlık kazanmaktadır.

Neye Göre Zengin?

Bu liste ayrıca ilk on sırada yer alan illerin hemen hepsinin (Trabzon hariç) ülkemizin batı taraflarında yer aldığını ve çoğunlukla sahil kısımlarında olduğunu da göstermektedir. Diyebiliriz ki Türkiye’nin en zengin 10 kenti sıralaması ülkemizin sosyal ve ekonomik dokusunun genel bir göstergesidir. Bu çeşit araştırmalar örneğin yapılacak yatırımlar gibi hayati önem taşıyan ekonomik planlamalar için bir zemindir. İller arasında ekonomik dengeyi sağlayabilmek için kalkınmada öncelikli iller kavramının çok daha fazla ele alınması ve diğer bölgelerde konumlanmış illerimizin de bu çeşit “zenginlik ve gelişmiş” listelerinde yer almaları ümidimizdir.

Bu liste ayrıca ilk on sırada yer alan illerin hemen hepsinin (Trabzon hariç) ülkemizin batı taraflarında yer aldığını ve çoğunlukla sahil kısımlarında olduğunu da göstermektedir. Diyebiliriz ki Türkiye’nin en zengin 10 şehri sıralaması ülkemizin sosyal ve ekonomik dokusunun genel bir göstergesidir. Bu çeşit araştırmalar örneğin yapılacak yatırımlar gibi hayati önem taşıyan ekonomik planlamalar için bir zemindir. İller arasında ekonomik dengeyi sağlayabilmek için kalkınmada öncelikli iller kavramının çok daha fazla ele alınması ve diğer bölgelerde konumlanmış illerimizin de bu çeşit “zenginlik ve gelişmiş” listelerinde yer almaları ümidimizdir.

Benzer Haber  Ünlülerin Tercih Ettiği Şehirler

Bu yıl için Eylül ayında açıklanan Türkiye’nin en yaşanabilir ilk 10 şehri bu dergi tarafından; İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Antalya, Yalova, Bursa, Eskişehir ve Trabzon olarak belirlendi. Şimdi bu şehirlerimizi yakından tanıyalım.

İstanbul

 

İstanbul gibi devasa bir metropolde yaşamanın bütün zorlukları bilinmesine rağmen gene de listede birinci sırada olması sözünü ettiğimiz kişi başına düşen gelir, zenginlik ve iş hayatının canlılığı ile açıklanabilir.

Geçen yıl yayınlanan bir başka listede İç Batı Anadolu şehirlerinden olan Isparta yaşanabilirlik ve mutlu olma açısından birinci gelmişti. Bu çeşit bir araştırmada zenginlik olgusunun değil, sosyal hayat ve rahatlık konusunun daha fazla ön planda tutulduğu da ortaya çıkar.

Konuyla ilgili olarak akla gelen Türkiye’nin en zengin ilçeleri hangileridir gibi bir soruya ise gene ilk sırada İstanbul’un Kadıköy, Beşiktaş gibi ilçeleri cevap vermektedir.

Ankara

Başkent Ankara, devlet erkanının gelirleri göz önüne alındığında en zengin kentlerden biri haline gelmektedir. Ayrıca memur, öğrenci ve iş adamı kadrosunun en yoğun olduğu yerlerden biridir. İstanbul kadar olmasa da bu kentte bir metropol olarak dikkat çeker.

İzmir

Ege’nin incisi de turizm ve iş yaşamı konusunda gelişmiştir. Ayrıca en önemli liman kentlerimizden biri olması, ticaretin de ilerlemesini sağlamıştır.

Tekirdağ

Batı bölgelerde yer alan Tekirdağ da ekonomik açıdan gelişmiş illerimiz arasında yer alır. Üretim açısından önemli bir konumdadır.

Kocaeli

İstanbul’a yakın konumuyla dikkat çeken Kocaeli, Türkiye’nin zengin kentleri arasındadır. Birçok fabrika ve üretim tesisi bulunan kentte ayrıca liman turizmi de gelişmiştir.

Antalya

Turizm zengini olan Antalya, bu sayede yaratılan iş kolları nedeniyle en zengin kentlerimizdendir. Yabancıların yerleşik yaşadığı kentte, tarımın gelişmişliği, eğitim konusundaki gelişmeler büyük bir ekonomik güç oluşturmuştur.

Benzer Haber  Londra'nın En Lüks Alışveriş Mağazası Harrods'ta 21 Milyon Dolar Harcayan Kadın Kim?

Yalova

Tarım açısından çok gelişmiş olan yalova, termal turizmin de gözdesidir. Kaplıca turizmi sayesinde bu ilimiz son derece gelişmiştir.

Eskişehir

Fabrikalar ve eğitim açısından zengin olan Eskişehir yıllardır en zengin kentlerimiz arasında yer almaktadır.

Bursa

Bursa da ticaret başkentlerimiz arasında önemli bir yere sahiptir. Konumu dolayısıyla birçok kişinin ilgisini çeken bu kent, tekstil kentleri arasında çok dikkat çekmektedir.

Trabzon

Karadeniz’in merkezi olan Trabzon, havayolu ulaşımı, taşımacılık ve tarım alanında gelişmiş kentlerimizdendir. Türkiye’nin en zengin illeri zaman zaman değişse de metropoller ve üretimin yapıldığı yerler genelde aynıdır.

 

 

Yorum Yazın