Türkiye’nin Saklı Cennetleri

Türkiye’de son dönemde artan döviz kuruyla beraber, solan yurt dışı planlarının yerini dolduracak bir yazımız var sizin için. Dört yanı farklı bir coğrafi güzellikle çevrili olan ülkemizde, hala keşfedilmemiş muhteşem yerler bulunuyor. Huzurlu, sakin bir tatil arıyorsanız yazımızda derlediğimiz yerler tam size göre! İşte, Türkiye’nin Saklı Cennetleri

Karabük – Yenice Ormanları

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Türkiye’nin saklı cennetleri listemizin ilk sırasında yer alan Yenice Ormanları… Dünyada 100 Türkiye’de ise 9 sıcak noktasından biri olan Yenice Ormanları, barındırdığı yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Acil korunması gereken yer olarak ilan edildi.

Bölgenin başlangıç alanı olan Şeker Kanyonu Karabük-Yenice Karayolu’nun 3. kilometresinde yer alıyor. Bu kanyonun 100 metreden 200 metreye kadar süren yüksekliği özellikle kaya tırmanışçılarının dikkatini çekiyor.

Yenice’ye geldiğinizde sizleri her tonunu görebileceğiniz yeşil rengi karşılayacaktır. Zaten ilçenin ismi de Yeşil Yenice olarak bilinmekte olup her yıl bu isim altında festivaller yapılıyor.

Yenice Ormanları, mega kentlerin bunaltıcı havası,hiç bitmeyen insan ve araç trafiğinden kaçmak isteyenlerin adresi haline geldi.

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Karabük-Yenice Karayolu’nun 3. kilometresinde yer alan Şeker Mevkiinden başlayan kanyonun toplam uzunluğu 6,5 kilometre olup, 2 kilometre yol geçmekte ve sonra 4,5 kilometre. Kanyoning yapmaya elverişli uzun bir alana sahip kanyonda yer yer zorlu geçişler ve daralmalar olup, bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale geliyor. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir.

Dikili – Kalem Adası

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Kuzey Ege’de yer alan Dikili, masmavi denizi, 40 kilometrelik kumsalı, şifalı termal kaynakları ve kaplıcalarıyla ünlü olan bir İzmir ilçesidir. İzmir’den 120 km uzaklıkta bulunuyor. Henüz çok fazla keşfedilmemiş bir yer. Dolayısıyla değmemiş bakir bir doğaya ve tertemiz koylara sahip. Dikili’nin Bademli Köyü’nde balıkçı tekneleriyle dolu ufacık bir liman var, o limandan kalkan teknelerden birini tutup gezmeniz lazım. Gördüklerinize bayılacaksınız.

Benzer Haber  Çöplerden İnşa Edilen Bir Ev

Renkleri Maldivler’i hatırlatan deniziyle Kalem Adası’nda ağustos böcekleriyle beraber denize girip güneşin tadını çıkarırken kendinizi huzurun doruk noktasında hissedebilirsiniz.

Datça – Hayıtbükü

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Mütevazi bir tatil arayanlar için şehrin koşuşturmasından ve gürültüsünden uzak tercih edilen yerlerden biri olarak Datça’da bulunan Hayıtbükü karşımıza çıkıyor.

Hayıtbükü oldukça küçük bir yer olmasına rağmen Mesudiye’deki en kalabalık büklerden. Kızılbük ile farklı yöne baktığından büklerin birinde dalga olduğunda diğeri dalgasız olabiliyor. Hayıtbükü’nde biraz daha fazla pansiyon tipi konaklama seçeneği ve yemek yiyip vakit geçirilecek yer bulunuyor. Ayrıca ufak bir yat limanı da var.

Tarihinden bahsedecek olursak, dönemin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos’un tarihi ve kültürel zenginliği üzerine kurulmuştur bu bölge. Dorlar, Persler, Romalılar, Atinalılar, Germiyanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu tarihi biriktirmiştir bu güzel bölgede.

Antalya – Ceneviz Koyu

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Türkiye’nin saklı cennetleri arasında yer alan bir diğer yer Ceneviz koyu… Ceneviz koyu Akdeniz sahil şeridi boyunca göreceğiniz bakir kalmış koylardan biridir. Temizliği ve berrak suları ile kendini hayran bırakan koy Adrasan ve Olympos arasında bulunmaktadır.

Kara yolu ulaşımı bulunmayan Ceneviz koyuna Adrasan’dan kalkan tekneler ile ulaşmak mümkündür. Rivayete göre eskiden Akdeniz korsanların sığınaklığını yapmıştır.

Çevresinde neredeyse hiç doğal olmayan ışık kaynağı olmamasında dolayı, geceleride muhteşem bir yıldız manzarası izlenebilen koy, gündüz ayrı gece ayrı bir haz vermektedir. Ceneviz koyu tekne turu bu güzellikleri gözlerinizle görmeniz açısından mutlaka çıkmanız gereken bir deneyimdir. Hayatı keyifli biçimde yaşayan doğa severlerin tabiat ile dost olanların unutamayacakları bir görseldir.

Hangi sezon olursa olsun fazla kalabalık olamayan Ceneviz Koyu, tekneler tarafından da bolca ziyaret ediliyor. İzole olmayı sevenler için ideal bir seçim olacak olan Ceneviz Koyu, özellikle Mayıs ve Eylül aylarında ziyaret edilmesini tavsiye ediyoruz.

Benzer Haber  Siren Ertan'ın evi!

Amasra – Gideros

turkiyenin-sakli-cennetleri-emlaklobisi

Amasra’dan Sinop’a uzanan eşsiz doğal güzelliklere sahip yolda yolculuk yapmayı düşünüyorsanız Gideros Koyu’na kesinlikle uğramalısınız. Doğanın inanılmaz gücünü ve etkileyiciliğini bu yolda keşfedebilirsiniz. İçeri doğru uzanan ve gölü andıran yapısıyla Karadeniz’in en güzel koylarından birisidir.

Amasra’ya 58 km uzaklıkta olan Gideros koyu görülmesi gereken özel ve doğa harikası yerlerden birisidir.

Özellikle kamp yapmayı sevenlerin, yalnızlığın tadına varanların ideal tatil yeri olarak sayılabilecek olan Gideros, doğası ve manzarasıyla insanı büyülerken birden çok ağaç türüyle de size harika bir skala sunacak.  Türkiye’nin saklı cennetleri listemizin 5. sırasında yer alan Gideros Koyu her ne kadar bakımsızlığı nedeni ile pek fazla ziyaretçi alamasa da gidip görülmesi gerken önemli yerlerden birisi. 

Yorum Yazın