Vizontele Nerede Çekildi?

Vizontele Nerede Çekildi? Vizontele filmi, tiyatro ve televizyon işleri ile kendine has bir kitle yaratan Yılmaz Erdoğan’ın senaristliğini üstlendiği ilk sinema filmi olarak biliniyor. 2.5 milyon liralık bütçesi ile çekildiği döneme dek yapılan Türk filmleri arasında en yüksek bütçeli Türk filmi olma özelliğini taşıyor. Bunun dışında birçok teknik ilke de imza atan film, toplumsal anlamda önemli değişikliklere yol açacak TV olgusuna hem mizahi hem de dramatik bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Peki, Vizontele nerede çekildi, oyuncu kadrosunda kimler görev aldı; bir bakalım.

Vizontele filminin konusu nedir?

Vizontele filmi, televizyonun küçük bir Doğu ilçesine ilk kez gelişini konu alır. Hikaye 1974 senesinde, Van’ın Gevaş ilçesinde geçer. İlçede hiç televizyon bulunmaz. Tüm halk sinemaya gider. Bir gün TRT’den görevliler gelerek belediye başkanı Nazmi Bey’e bir televizyon bırakır. Vericiyi kurmadan ilçeyi terk ederler. Nazmi Bey’e de vericiyi yüksek bir yere kurmasını söylerler. Nazmi Bey bu iş için köyün delisi olarak görülen, teknolojiden çok iyi anlayan Emin’den yardım ister.

Tikleri ve takıntıları ile köyün eğlencesi haline gelen Emin’in teknolojiye ilgisi ve yeteneği de vericiyi çalıştırmaya yeterli gelmez. Nazmi Bey, TV ile uğraşırken oğlu Rıfat da askere gitmiştir. Sıti Ana televizyonun kendilerine bela getireceğine inanmaktadır. Bu nedenle Nazmi Bey’in de TV ile uğraşmasını istemez. TV çalıştığı zaman kimsenin beklemediği bir haberi de beraberinde getirir.

Vizontele filminde kimler rol alıyor?

Vizontele filminin başrolü olan Deli Emin karakterini, filmin senaryosunu da yazan Yılmaz Erdoğan canlandırıyor. Yılmaz Erdoğan ile hem TV hem de tiyatro projelerinde sıkça birlikte yer alan Demet Akbağ, Sıti Ana rolüne hayat veriyor. Nazmi Bey rolünde Altan Erkekli, Şeyhmuz rolünde Erdal Tosun, Latif rolünde Cezmi Baskın rol alıyor. Cem Yılmaz’ında aralarında bulunduğu yardımcı oyuncalar arasında Bican Günalan, Şebnem Sönmez, Meral Çetinkaya, Tolga Çevik gibi isimlere de rastlamak mümkün.

Benzer Haber  Apple Park karargahı hakkında her şey!

Filmin senaryosunda Yılmaz Erdoğan imzası bulunuyor. Yılmaz Erdoğan filmin yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak ile birlikte paylaşıyor. Ömer Faruk Sorak filmin görüntü yönetmenliğini de Selim Alan ile birlikte üstleniyor. Yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı filmin müzikleri ise BÜ Gösteri Sanatları Topluluğu ve Kardeş Türküler’e ait.

Vizontele nerede çekildi?

Vizontele filminin çekimleri, filmin hikayesinin de geçtiği Van’ın Gevaş ilçesinde gerçekleştirildi. Filmin devam filmi olan Vizontele Tuubaa’nın da çekildiği Gevaş, Van’ın 12 ilçesinden biri. Gevaş ilçesi Güneydoğu Toroslar’ın uzantısı olan Kavuşşahap dağlarının en yükseği Artos Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Filmde vericiyi kurmak için ulaşmak istedikleri yüksek tepeler de bu alanda yer alıyor.

Yorum Yazın