CasaDoPenedo,Portekiz

Yaşamak İçin Sıradışı Evler

Yazımız milyonlarca garip evden daha fazlasını içeriyor. Aslında insanların çevrelerini ve bunları kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanma yolu ile sahip olduğu ilişkinin bir göstergesi. Bu yazıyı okuduktan sonra, siz de insanların muhtemelen her yerde yaşamak yeteneğine sahip olduğuna inanacaksınız. İşte, Yaşamak için sıradışı evler :

 Al Harajarah, Yemen

al-hajjarah-

Al Hajarah’ın çok katlı evleri zaman içinde evrimleşti ve yüzyıllar içinde yavaşça yeniden inşa edilerek kaya çıkıntısının üst bölümünü tamamen örttü. Bu sokakların zorunluluktan dar olduğu anlamına geliyor ve bazı binaların sarp kayalıklarının kenarına yapılmış olması denge açısından tehlikeli gibi görünüyor.

Bu muhteşem duvarlı şehir, San’a’ Valiliği olarak bilinen bir bölgede, orta batı Yemen’deki Haraz Dağları içine, büyük bir kayalık üzerinde inşa edilmiş. Tarihi o kadar eskilere dayanıyor ki bölge sakinleri bile ilk yerleşimcilerin ne zaman geldiği konusunda emin değil, ama bu tarihin en azından 12. yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Evler güçlendirilmiş durumda ve tahıl ambarları ile sarnıçlar gibi önemli depolama tesisleri tarafından sanki kuşatılmış gibi.

Xuankong Si, Çin

XuankongSi

Sıradışı evler listesinde ikinci sırada yer alan Xuankong Si. Xuankong Si’nin yerden bu kadar yüksek inşa edilmesinin sebebi yağmacılara karşı bir tür savunma ya da sellerden korunmak olabilir. Bu durum için daha romantik bir versiyon ise, keşişlerin ideallerine ulaşmak için belki de yerden yüksek ve sessizliğe adanmış bir yere ihtiyaç duymalarıydı.

Söylentilere göre bir köpeğin havlamasını, bir çocuğun feryadını, hatta şafak vakti öten bir horozun sesini duymak bile yasakmış. Ama artık burası bir turistik alan. Hala bakıcıların mağara ve salonlarda yaşadığı biliniyor.

Benzer Haber  Türkiye’deki Göl Evleri

Yaşamak İçin Sıradışı Evler, Kapadokya, Türkiye

kapadokya

Kapadokya ve Göreme bölgesinin binlerce yıldır insanların yaşadığı bir yer olduğuna inanılırken Roma döneminde yeni yerleşimciler tarafından bölge genişletildi ve ilerleyen birkaç yüz yıl boyunca Hıristiyanlık bölgenin hakim dini haline geldi.

İlginç bir dip not olarak Almanca’da bu bölge Tal der Liebe, yani Aşk Vadisi olarak adlandırılmış. Romalılar ise burası için Ager (Ağrı) Phallus derlermiş .

Anadolu’nun antik bölgesinde yer alan bu garip, ama güzel yerin dünyanın en eski insan yerleşim örneklerinden biri olduğu düşünülüyor.

İnsanların kayalık kuleleri ve göz kamaştıran manzarasıyla doğal gizemini koruyan bu alışılmadık jeolojiye nasıl şekil verdikleri ve değiştirdikleri hakkında inanılmaz bir örnek.

Burası UNESCO Dünya Miras Alanı olarak belirlendi ve milattan önce 6. yüzyılda İran İmparatorluğu’nun en eski bölgelerinden biri olduğuna dair kayıtlar mevcut.

Kumtaşı depoların aşınarak yüzlerce zehirli mantara benzeyen muhteşem şekle dönüştüğü insan yerleşimlerinin bu biçiminin en güzel örnekleri Göreme kasabasında bulunuyor.

Roussanou Manastırı, Yunanistan

Yunanistan

1988’den bu yana Roussanou Manastorı az sayıda rahibe için bir yuva. 1800’lerde ahşap bir köprünün inşaatı nispeten bu bölgeyi ve sıcak karşılamalarıyla tanınan rahibeleri ziyaret etmeyi kolaylaştırdı.

İskoçya’daki Rosslyn Şapeli gibi orada da binanın altında taştan oyulmuş mağaraların mühürlü olduğu yönünde söylentiler var, ama henüz hiçbir kazıya izin verilmedi.

Casa Do Penedo, Portekiz

CasaDoPenedo,Portekiz

Portekiz televizyonlarında ve sayısız mimari sitede yayınlanan bu mekan Pereira’nın en küçük evi olarak kabul ediliyor.

Kuzey Portekiz’de Fafe Dağı’nda bulunan yerin tam anlamıyla tercüme edilmiş adı Taş Ev. Dört büyük taşın oluşturduğu bu doğal mekandan esinlenen bir mühendis 1974 yılında buraya bir bina inşa etti.

Yapı, ıssız konumu itibariyle hırsızların hedefi oluyor. Alışılmadık tasarımı ile turistlerden de yoğun ilgi görüyor.

Benzer Haber  Züğürt Ağa Nerede Çekildi?

Sealand, Prenslik

sealandprenslik

Sealand Prensliği hala birçok bekçinin evi sayılır. Sealand, geçmişte kendi pasaportunu çıkarttı ve geçerliliği hala baki. Hatta çeşitli uluslararası spor etkinliklerinin de temsilciliğini yapıyor.

Bu ilginç mekan, herhangi bir ülkenin kara suları dışında olsa da “mikro-ulus” olarak tanımlanıyor. Bazı eleştirmenler burayı, dünyanın en küçük devleti olarak adlandırıyor.

Aslında, bu mekan, 2. Dünya Savaşı’nın Mounsell Deniz Kalesi ve Büyük Britanya’dan yalnızca 13 km. uzaklıkta bulunuyor.

Yorum Yazın