Yılan Şeklindeki Ev Herkesi Şaşkına Çeviriyor!

Yılan Şeklindeki Ev Herkesi Şaşkına Çeviriyor! Dünya çapında ev ve oda kiralama hizmeti veren Airbnb, listelediği yeni ev ile görenleri şaşkına çeviriyor. Bu evi ilginç kılan detay ise dev bir yılan şeklinde inşa edilmesi. Yılan ev tam 5.000 metrekarelik dağınık arazi üzerine yayılmış. Bazen ürkütücü ama aynı zamanda rengârenk görünümüyle büyüleyici bir yapı.

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Dev bir yılanın içinde konaklamayı veya küçük ama etkileyici bir gezintiye çıkmayı kim istemez ki? Mexico City’nin kuzeyinde bulunan yılan ev bu deneyimi mümkün kılıyor. Önde gelen bir organik mimari savunucusu olan Meksikalı mimar Javier Senosiain’in tasarımı Nido de Quetzalcoatl dev bir yılan şeklinde inşa edilmiş. Dış cephesi mavi, yeşil, turuncu ve mor gibi renklerin farklı tonlarıyla bezenen yapı, ziyaretçilerine masalsı bir deneyim sunuyor.

Mağaradan sakallı yılana, doğaüstü bir yolculuk

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Senosiain aslında bu yapıyı bir mağara girişinden ilham alarak tasarlamış. 50 metre uzunluğunda ve 6 metre derinliğindeki mağara bölge coğrafyasında sıkça rastlanan bir topografi iken, usta mimarın dokunuşuyla doğaüstü bir görünüm kazanmış. Mağarayı ağzı açık bir yılan kafası gibi düşleyen mimar, yapının geri kalanını da bu ilhama göre tasarlamış.

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Araziye baktığında dev bir yılan görüntüsü sezdiğini ifade eden Senosiain, kuyruk da ilave ederek yapıyı dev bir yılana dönüştürmüş. 5.000 metrekarelik geniş ve dağınık bir arazi üzerine inşa edilen Nido de Quetzalcoatl’ın birçok kısmı yerle doğrudan temas etmezken yapı, uzun ve yatay bir görünüm sergiliyor.

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Nido de Quetzalcoatl neyi temsil ediyor?

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Aztek ve Toltek mitolojisinde yer alan Quetzalcoatl, sakallı bir yılan şeklinde tasvir edilen doğaüstü bir varlık; bir çeşit tanrı. Kristof Kolomb’un Amerika’ya çıkışından önce bu coğrafyada bulunan uygarlıklar için önemli bir figür olan Quetzalcoatl, Senosiain’in eserinde yeniden hayat bulmuş. Peki yapıya adını veren Quetzalcoatl neyi temsil ediyor?

Benzer Haber  Düğün Dernek Filmi Nerede Çekildi?

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Mezoamerikan uygarlıklarda önemli bir yeri olan Quetzalcoatl, yani sakallı yılan başka birçok kültürde de önemli bir mitolojik figür. Aztek ve Toltek kültürel mirası üzerine kurulan Meksika’da Quetzalcoatl, Mayalar’da Kukul-Kan olarak adlandırılan varlık, gökyüzünden gelen suların, rüzgârların, ölümün ve dirilişin tanrısı. Sabah yıldızını da temsil eden Quetzalcoatl, Proto-Türk kültürlerinde de görülmesi mümkün olan bir figür. Nido de Quetzalcoatl ise “Quetzalcoatl’ın Evi” anlamına geliyor.

yilan-seklindeki-ev-emlaklobisi

Meksika kültüründe önemli bir yere sahip olan bu figürle inşa edilen yapı çokça ziyaretçi ağırlıyor. Rengârenk, devasa bir yılan ev gezintisi muhteşem bir deneyim olsa gerek.

Yorum Yazın