Züğürt Ağa Nerede Çekildi?

Züğürt Ağa Nerede Çekildi?

Züğürt Ağa filmi Türk sinemasında büyük şehre göç ve feodal düzen konusunu merkezine alan en başarılı filmlerden bir tanesidir. Oyunculuklar ve senaryosuyla dikkat çeken film döneminde pek çok sinema ödülünün de sahibi olmuştur. Bu önemli filmi Züğürt Ağa nerede çekildi, oyuncuları kimlerdi sorularının cevaplarıyla derlememizde ele aldık:

Züğürt Ağa nerede çekildi?

Senaryosunu Yavuz Turgul’un yazdığı, yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in üstlendiği Züğürt Ağa, 1985 yılında Şanlıurfa’nın Sultantepe Köyü’nde çekilmiştir. Film 1986 İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Türk Filmi” ödülüne layık görülmüştür. Bunun yanı sıra yine 1986 Antalya Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Müzik” ödüllerini de almıştır.

Züğürt Ağa filminin konusu nedir?

1980’li yıllara kadar Türkiye’nin doğu bölgelerinde yoğun bir şekilde hâkim olan feodal düzenin yıkılmasını konu alan yapım, ülkenin o dönemde içinde bulunduğu sosyal şartları, yaşam koşullarını ve köyden kente göçün etkilerini tarafsız bir bakışla gözler önüne sermektedir. Filmde Şener Şen, Haraptar Köyü’nün ağasını canlandırmaktadır. Yağmur yağmamış, kuraklık başlamış, köylü açlıktan kırılacak noktaya gelmiştir.

Ağa, bir taraftan evlenmek isteyen yaşlı babasıyla uğraşırken, diğer taraftan kendisi için marabalık yapan köylünün isteklerini karşılamaya çalışmaktadır. Önüne geçilemeyen kuraklık, büyük bir yoksulluğa dönüşünce köylü, ağanın elinde kalan son mahsulü çalıp kaçar. Ağa, ailesi ile ortada kalır. Artık ne satıp para kazanacağı mahsulü, ne de çalıştırabileceği marabaları vardır. O da yerini yurdunu bırakıp İstanbul’a göç etmeye karar verir. Bundan sonra en iyi bildiği işi yapacak, çiğ köfte satarak hayatını kazanacaktır. O şaşaalı günlerin ardından, İstanbul sokaklarında seyyar satıcılık yapmak pek de kolay olmayacak, türlü maceralar atlatacaktır.

Züğürt Ağa filminin kadrosunda kimler yer aldı?

Türk sinemasının duayenlerinden Şener Şen, Erdal Özyağcılar ve Füsun Demirel’in başrolleri paylaştığı yapımda, Atilla Yiğit, Can Kolukısa, Bahri Selin, Ayla Arslancan gibi pek çok önemli yardımcı oyuncu da onlara eşlik etmiştir.

Benzer Haber  Scarlett Johansson'ın Evi

Sadece oyuncuları değil ekibiyle de dikkat çeken Züğürt Ağa’nın yönetmen koltuğunda oturan Nesli Çölgeçen, Selamsız Bandosu ve Kardeşim Benim gibi önemli eserlerin de yönetmenliğini yapmıştır. Ödüllü senarist Yavuz Turgul, Tosun Paşa, Sultan, Çiçek Abbas, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Davaro, Şekerpare, Fahriye Abla, Muhsin Bey ve Eşkıya gibi pek çok başarılı filmin senaryosunu yazmıştır. Filmin ödüllü müziklerinde Atilla Özdemiroğlu’nun imzası bulunuyor. Filmin yapımcılığını ise Kadri Yurdatap üstlenmiştir.

Yorum Yazın