Pokut Yaylası (Çamlıhemşin)

Rize Çamlıhemşin Pokut Yaylası her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin akın ettiği bir yayladır. Bugün sizlere Pokut Yaylası hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap niteliğinde bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Pokut Yaylası Nerededir?

Pokut Yaylası Rize ilinde yer almaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası ulaşım açısından Rize’ye çok uzak bir konumda yer almaktadır.

Pokut Yaylası’nda Yapabileceğiniz Şeyler

Pokut Yaylası’nı ziyaret etmek istiyorsanız gidebileceğiniz ve yapabileceğiniz faaliyetler hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Pokut Yaylası’nda yapabileceğiniz faaliyetler şu şekildedir:

  • İlk önce yaylanın muhteşem manzarasında Karadeniz mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.
  • Sal Yaylası’na yürüyüş yapabilirsiniz. Pokut Yaylası’na 3 – 4 km uzaklıkta bulunan bu yaylaya giden yolun manzarası yürüyüş için oldukça cezbedici ve aynı zamanda yürüme mesafesi açısından da oldukça ideal.
  • Karadeniz’in buz gibi pınarlarına giderek kana kana su içebilirsiniz. Pınarlar oldukça yakın bir mesafede yer aldığı için çok kısa bir sürede pınarlara ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Daha uzun bir yürüyüş yapmak isterseniz Pokut Yaylası’na 15 km uzaklıkta yer alan Hazindak Yaylası’na yürüyüş yapabilirsiniz.

Pokut Yaylası’na Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Pokut Yaylası’na giderken seyahatinizi kolaylaştırmanız ve tatilinizden daha çok keyif almanız için size önerilerimiz var:

  • Öncelikle yaz mevsiminde Pokut Yaylası’nı ziyaret edecek olsanız dahi yanınıza bir yağmurluk alın.
  • Bu güzel yaylanın manzarasında bol bol yürüyüş yapmak isteyeceğiniz için yanınıza bir yürüyüş ayakkabısı ve çorap alın.
  • Büyük çanta ve valizlerinizin dışında yürüyüşe çıktığınızda eşyalarınızı koymak için yanınıza sırt çantası almayı ihmal etmeyin.

Pokut Yaylası Konaklama

Pokut Yaylası’nı ziyaret edecekseniz konaklama açısından size pek çok seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler açısından size maliyet ve konaklama seçenekleri açısından en cazip geleni tercih edebilirsiniz. Bu Pokut Yaylası konaklama seçenekleri aşağıdaki gibidir:

  1. Pansiyon / Otel
Benzer Haber  'Yıldız Savaşları'ndan Luke Skywalker'in Evi: Matmata yer altı şehri

Konaklama seçeneği açısından size rahat ve güvenilir bir ortam sunan pansiyon / otelleri tercih edebilirsiniz. Pokut Yaylası civarında hizmet veren pek çok pansiyon arasından size istediğiniz olanakları sunan ve bütçenize hitap eden pansiyonu seçebilirsiniz.

  1. Ev Kiralama

Pokut Yaylası’nda günlük ve haftalık olarak misafirlere hizmet veren apart ve evleri kiralayabilirsiniz. Özellikle ailenizle ya da arkadaş topluluğunuzla seyahat ediyorsanız bu seçenek sizin için ideal olacaktır.

  1. Kamp

Normalde Pokut Yaylası’nda kamp yapmak yasak; yöre halkı kamp yapanlara pek sıcak bakmıyor. Ancak kamp yapmak isterseniz Pokut Yaylası’nı yukarıdan gören bir tepeye giderek orada kamp yapabilirsiniz.

Ulaşım

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunduğu için öncelikle Çamlıhemşin’e gitmeniz gerekmektedir. Çamlıhemşin’e gittikten sonra Şenyuva’ya geçmeniz gerekecektir. Şenyuva’ya gittiğinizde Çinçiva Kafe’nin az ilerisinde sol tarafta Pokut Yaylası yol ayrımını gördüğünüzde bu ayrıma sapıp yolu takip ettiğinizde Pokut Yaylası’na ulaşacaksanız.

 

Yorum Yazın