2018 Konut Satışları

2018 Konut Satışları Nasıl İlerliyor?

TÜİK’in sunduğu 2018 konut satışları inşaat sektörünün ülkemizdeki gelişimi ve gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların bu yıl ülkemizdeki inşaat sektörüne ilgisini görmek açısından önemli bir veri sunuyor.

2018 Konut Satışları

TÜİK’in sunduğu 2018 konut satışları inşaat sektörünün ülkemizdeki gelişimi ve gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların bu yıl ülkemizdeki inşaat sektörüne ilgisini görmek açısından önemli bir veri sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda birbirinden farklı konseptteki çok sayıda ev ve ofis gibi konutların yapımı tamamlandı ve bu yıl onlar satışa sunulurken diğer taraftan çok sayıda daha ev ve ofis gibi konutların yapımı devam etmekte. Hiç şüphesiz ki bu döngünün devam etmesi ve sektörün kendisini sürdürebilmesi için gerek yatırımcılar gerekse ev sahibi olmak isteyenler tarafından belli bir satış oranının korunması gerekiyor. Bu yılın TÜİK verilerine bakacak olursak, bu konut satış oranının elde edildiği gözükmekte. 2018’in şu ana kadar verileri açıklanan 10 aylık konut satışlarını inceleyeceğimiz yazımızda, inşaat sektörünün geldiği noktayı ve önümüzdeki yıla dair hangi verileri sunduğunu analiz edeceğiz.

97 bin 19 konut satışı

2018 Konut Satışları

Yılın başlangıcı olan Ocak ayında 97 bin 19 konut satışı yapıldı. Bu, Aralık 2017’ye göre ciddi bir azalış olsa da Ocak 2017’ye göre artış demek. Aralık 2017’nin yakaladığı yükselişin dönemsel indirimler olduğunu ve Ocak ayında dövizde anlık yükselişler olduğunu düşünürsek o arada yatırımcıların geçici duraksamasıyla birlikte düşüşü çok problem etmemek gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. Konut satışı, 2018’in Şubat ayında ise Ocak ayına göre bir miktar azalma yaşayarak 95.953 oldu. Mart ayında ivme yakalayan konut sektörü, 110 bin konut satışı rakamına ulaştı. Nisan ayında da bu yükselişini sürdüren konut satışları, 114 bin konutla inşaat sektörünün 2018’i de iyi geçireceğinin sinyallerini vermeye başladı. Mayıs ayında kendisini daha da geliştirerek 119 bin konut satışları, seçimlerin kendisini olumsuz etkilemediğini ve yatırımcıların yeniden piyasaya girmeye başladığını ispatladı. Seçimlerin yapıldığı Haziran ayında da aynı sayı korundu ve yılın ilk yarısı hiç de fena sayılmayacak bir sonuçla geride bırakıldı.

Benzer Haber  Zigana Tüneli Yapımında Yarıya Gelindi!

Yılın ikinci yarısında 146 bin satış gerçekleşti

2018 Konut Satışları

Yılın ikinci yarısına gelindiğinde ise 123 bin satışla Temmuz ayı, yılın en yüksek konut satışının yapıldığı ay olarak dikkatleri topladı. Konut satışı, Ağustos ayında tekrardan kur dalgalanmasından dolayı 105 bine indi. Eylül ayında önceki aya göre iyi bir yükseliş yakalayarak 127 bine çıktı. Yılın rekor konut satışına ulaştı. Ekim ayında da bu yükselişini sürdüren konut satışları, 146 bine ulaşarak rekoru Eylül ayının elinden aldı.

TÜİK’in bu verilerini incelediğimizde ulaşacağımız ilk sonuç, kurdaki dalgalanmaların konut satışlarını da yakından etkiledi. Konut satışı, özellikle dolar kurunun en yüksek seviyeyi gördüğü aylarda düşüşe geçti. Bu dolar kurunun inşaat sektörü açısından önemini göstermektedir. Ayrıca TÜİK verilerinin sunduğu bir diğer veri, satışı yapılan ev ve ofislerin ortalama %50’sinin yeni yapılan konutlar olduğunu göstermektedir. Diğer %50’sinin ise önceki ev ve ofislerden oluştuğunu göstermektedir. Bu da, insanların hem yeni hem de nispeten eski yapılara aynı ilgiyle yaklaştığını göstermektedir. Bu da yeni yapıların devamı için inşaat sektörü adına yeterli bir veri olacaktır.

2018’in kalan iki ayı ve 2019’un ilk aylarını kapsayan dilime bakacak olursak, konut satışlarının düzenli olarak artacağı öngörülmektedir. Bu süreçte dolar kurunu artıracak bir gelişmenin olmaması ve seçim süreçlerinin genelde daha sakin geçmesi gibi durumlar, konut satışlarının daha fazla olması için en önemli faktörler olarak görülmektedir.

Yorum Yazın